Zprostředkovat život českého krále a římského císaře přijatelnou a zábavnou formou je smyslem nové knihy pro děti s názvem „Karel IV. v kouzelném kukátku," která právě vychází v nakladatelství Slovart. Ilustrace k ní vytvořila přerovská rodačka Barbora Botková.

Dvaatřicetiletá učitelka francouzštiny a výtvarné výchovy na Gymnáziu Jana Blahoslava a Střední pedagogické škole v Přerově, která nedávno nastoupila na mateřskou dovolenou, má za sebou jako autorka ilustrací řadu cenných zkušeností.

„První společná kniha, kterou jsme chtěli zprostředkovat školákům historii, se jmenovala Cesty dětí do staletí, aneb Jak Běla s Kubou poznávali naši minulost. Pracovala jsem na ní se stejným autorským týmem a měla i druhý díl," přibližuje Barbora Botková.

Předností obou knih jsou dějem nabité obrázky, které dokreslují čtivý a srozumitelný text. Hlavní hrdinové se s pomocí starobylého stroje času v muzeu dostanou do desíti historických období a zažijí tam nevšední dobrodružství.

Karel jako dítě, stavitel i vládce

Novinka s názvem „Karel IV. v kouzelném kukátku" má stejné poslání.

„Autorka Kateřina Schwabiková tentokrát vymyslela, že by se mohl stát průvodcem dětí šašek. S pomocí jeho kouzelného kukátka nahlédnou do života Karla IV.," vysvětluje.

Kniha je rozdělena na dvacet kapitol, z nichž každá přibližuje některou z oblastí života vladaře. Jejich názvy jsou výmluvné – Neradostné dětství, Karel stavitel, Zákonodárce, Vládce, ale také Život na cestách nebo Karlova Praha.

„Na dvaceti dvoustranách tak děti poznají Karlův život od narození až po smrt. Kniha přibližuje Karla IV. jako válečníka, stavitele, ale popíše i jeho všední den, kdo byli jeho nepřátelé a příbuzní. Má tohoto panovníka ukázat z různých úhlů pohledu," říká autorka ilustrací.

Dokonce i hádanky

Součástí knihy jsou interaktivní úkoly pro děti, ve kterých jim šašek dává různé hádanky. Četba se tak pro děti stane dobrodružstvím plným objevů.

Pro ilustrátorku Barboru Botkovou je prý vždy nejnáročnější vystihnout kresbou kapitolu dějin tak, aby byla zachována autentičnost. „Autorka mi vždy pošle scénář kapitoly spolu s historickými podklady – například, jaké měli lidé oblečení, návrh interiéru či exteriéru. Já to nejprve nakreslím tužkou, pošlu zpět autorce, která pošle své komentáře a opraví případné faktické chyby. Teprve pak udělám ilustrace naostro," líčí. Originály ilustrací se zasílají do grafického studia v Praze.

Kniha o Karlu IV. vychází v nákladu šesti tisíc výtisků a je určena především menším dětem předškolního věku a prvního stupně základních škol. (pu)