Středeční podvečer se nesl v duchu slavnostního zahájení a uvedení prvního soutěžního vystoupení s názvem Modré z nebe od Marca Camolettiho v podání divadelního souboru Hanácká scéna MěKS Kojetín.

Na úvod zazněly písně ženského sboru Cantas a přehlídka byla pak oficiálně zahájena proslovem starosty Jiřího Šírka. Ten nezapomněl poděkovat Miroslavě Ernstové, bez které by již celé dvě dekády byl Kojetín městem bez divadla. 221. divadelní vystoupení na prknech Sokolovny tak mohlo začít.

Lehká konverzační komedie Modré z nebe byla jistě správnou volbou pro první noc. Nejen, že se představila domácí scéna, ale příběh záletníka a majitele letecké společnosti Bernarda a jeho eskapád s milenkami byl dokonce v roce 1991 zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako nejhranější francouzská inscenace na světě. A tohle prvenství, jak dokázali herci, jí právem patří.

Scénická úprava obou dějství byla založena na jednoduchosti a vsadila na tradiční jednopokojové schéma, tak typické pro konverzační komedii. Děj byl tedy založen jen a jen na výkonech aktérů vcházejících na jeviště různými dveřmi.

Sázka na neměnící se pokoj přinesla své ovoce, a tak se na pódiu mohl neomezeně rozvíjet koncert hereckých osobností. Přestože byli v úvodu inscenace diváci upozorněni na několikeré přeobsazování hlavních rolí, režisérka Dana Nováková a celý ansámbl hry Modré z nebe to nakonec zvládli s přehledem.

Přehlídka soutěžních představení pokračuje až do neděle, kdy proběhne v pět hodin odpoledne slavnostní vyhlášení výsledků a zakončení dvacátého ročníku Divadelního Kojetína.

Za zmínku stojí herecko – dramaturgicky výtvarný seminář, který se na festivale objeví poprvé a jehož náplní nebudou jen přednášky o režii, dramaturgii či herectví, ale také rozbory her s porotci, jimiž se letos stali Vít Závodský, Petra Kohutová, Miroslava Ernstová a Akram Staněk.

(meš)