Nedožité jubileum oslavila naprosto zaplněná galerie. Na výstavě se sešli přátelé, rodina i obdivovatelé díla Petra Markulčeka. Většina děl pochází z jeho ateliéru, výběr v galerii přitom není tradičním průřezem umělcovy tvorby.

„Nejde o chronologické zastoupení všech jeho období, spíše jsme pocitově vybrali to, co měl Petr Markulček rád, a co ví jeho žena Miluše Markulčeková, že by si přál, aby tady bylo vystaveno," přiblížila kurátorka výstavy Lada Galová.

Kromě velkoformátových pláten jsou veřejně poprvé k vidění originály perokreseb, které vznikaly jako skici ke kalendáři Krásná místa v Přerově. Obrazy doplňují keramická díla přerovské autorky Lenky Horákové.

Výstava v Galerii města Přerova se nekoná náhodou – jeho příjmení je už několik let vyvedeno v rámci uměleckého kování do zábradlí při vstupu do galerie. Dojetí bylo znát na nejednom návštěvníkovi, kdo Petra Markulčeka osobně znal, rád jej připomněl historkou či drobnou poznámkou. Příjemnou atmosféru si pochvalovali jeho nejbližší.

„Jsem ráda, že přišlo tolik Petrových přátel, kteří vždy chodili na jeho výstavy po celou dobu, co žil. Přijeli i z Olomouce, kde vystavoval. Obrazy navíc vypadají moc pěkně s keramikou, protože jde také o figurativní věc, takže jsem velmi spokojena," zmínila Miluše Markulčeková.

Vernisáž si nenechala ujít třeba přerovská malířka Ivana Pavlišová. „Petra Markulčeka jsem znala spousty let. Od doby, kdy jsem začala spolupracovat s galerií Dílo, kterou vedla Miluška Markulčeková. Jako umělci jsme spolupracovali i v jejich soukromé galerii v Kratochvílově ulici. Jen mě mrzí, že mi toho nepředal víc, nestačili jsme si toho říct víc o umění, o malování, prostě o tom všem. Ale to, co mi řekl, mě posunulo a hodně mi to přineslo. V určitých věcech jsem na tom postavila svou tvorbu," prozradila.

Výstava potrvá v galerii do 20. září – přesně v den, kdy se Markulček před sedmdesáti lety v Přerově narodil.