„Každá správná máma ví, že divadlo loutek může mít pozitivní vliv na výchovu dětí. Tento svébytný divadelní žánr využívá výrazových prostředků několika druhů umění najednou. Mimo krásy, melodie a hlubokého účinku mluveného slova je to zvláštní pohyb loutkových postav, který má tak blízko k dětskému cítění," přiblížila muzejní pedagožka Kateřina Tomešková.

Vzpomínky na skvělé loutkaře

Nový program má podle ní přiblížit historii loutkového divadla.

„Kromě vzpomínky na slavné osobnosti českého loutkářství, jakými byli Matěj Kopecký, Jiří Trnka nebo Josef Skupa, obohatí zážitková muzejní hra znalosti divadelní hantýrky návštěvníků či loutkářských řemesel," řekla.

V průběhu léta ale mohou do muzejních prostor zavítat rodiče s dětmi a zapojit se do takzvaného „samoobslužného" programu. Na jednom z interaktivních stanovišť budou hádat názvy slavných českých pohádek, vyzkoušejí si práci vodiče, nebo jako recitátoři propůjčí svůj hlas oblíbené pohádkové postavě.

„Zahrát si vlastní loutkové představení ve výstavních prostorách, přímo na muzejním jevišti, bude nejedna zdejší, ale i mimopřerovská rodina považovat za sváteční chvíli. Je přece všeobecně známo, že působení loutek jako hrdinů odehraného příběhu doznívá v myšlení dětí ještě hodně dlouho," poznamenala Kateřina Tomešková.

Zkuste i Muzejní noc

Historii loutkového divadla Sokola Přerovský Kašpárek bude zasvěcena také Muzejní noc, která se uskuteční 22. května od 17 hodin v prostorách zámku. Komentované prohlídky se uskuteční každou tři čtvrtě hodinu a bude jich celkem šest.

Rodiny s dětmi mohou zavítat také do dvou kreativních dílen – jedna je zaměřená na význam stínového divadla a druhá se věnuje fenoménu jménem mapeta. Zpestřením bude ve 22 hodin loutkové představení pro dospělé v Mervartově pamětní síni s názvem Pláštěnka. (pu)