„Jezdím na Moravu strašně ráda. Morava je zpěvná a je to vidět i na posluchačích, kteří se ke mně často přidávají. Jinak mám k Moravě velmi blízko, protože moje rodina pochází ze Vsetína. Když jsem byla malá, jezdívala jsem tam k příbuzným, a ti mi vždycky říkávali dcérko,“ svěřila se známá zpěvačka, která letošní Setkání dechových hudeb v Dřevohosticích zahájila.

Petra Černocká dechovku ocenila, přestože se jí sama nevěnuje. „Patřím ke generaci, která vyrostla spíše na bigbítu, ale i dechovka má své kouzlo a svou atmosféru. Navíc není úplně jednoduché ji zazpívat. Já jsem to kdysi zkoušela a moc mi to nešlo. Kdo to umí, je fakt frajer,“ zhodnotila Petra Černocká, která je teď v létě hodně pracovně vytížená a dovolená ji teprve čeká.

„Snad to vyjde někdy na podzim a dostanu se konečně k moři, kam jezdívám už v dubnu, ale letos to kvůli práci nevyšlo,“ nastínila své plány Petra Černocká, která na pódiu vystoupila po boku svého manžela Jiřího Pracného a koncert zahájila legendární písničkou Saxana.

„Je to neuvěřitelné, ale koná se už pětadvacátý ročník. Poslední tři roky jsme program, který byl původně třídenní, trochu upravili, a to tak, že v sobotu v podvečer vždy nabídneme hudební předkrm v různém hudebním žánru. Tentokrát je to tedy v popovém rytmu, loni jsme tu měli Chantal Poullain a předloni zase vystoupil Hradišťan. Hlavní program se pak odehrává v průběhu neděle a začíná slavnostní mší svatou, na které vysvětíme nové hasičské vozidlo,“ informoval dřevohostický starosta Petr Dostál.

V pestré hudební nabídce hlavního programu se představila posluchačům asi desítka souborů. Vystoupili například Vacenovjáci, Žadovjáci a Dechová hudba Františka Tkadlčíka. Velký ohlas sklidil mužský pěvecký sbor z Dambořic a nechyběl ani zahraniční host.

Tentokrát to byla kapela Mitchi band z Rakouska. V neděli byla na zámku také zahájena výstava dobových fotografií, zachycujících Dřevohostice, z nichž některé pocházejí už z konce 19. století.

Na setkání dechových hudeb se každoročně sjíždějí stovky posluchačů z různých regionů. „My jsme z malé obce na Kroměřížsku a na dechovky do Dřevohostic jezdíme už od roku 2010. Máme to tu rádi. Je tu dobrá muzika, příjemné prostředí i lidé,“ prozradil jeden z návštěvníků Pavel Spáčil.

Setkání dechovek si nenechal ujít ani bývalý starosta Dřevohostic Ladislav Sigmund, který stál u zrodu této vyhlášené akce. „Jsem rád, že má u nás setkání dechových hudeb tak letitou tradici, a že se ji podařilo udržet do dnešních dnů. I když akce to byla původně třídenní, chápu, že bylo nutné ji přeorganizovat. V okolí se koná řada obdobných akcí a udržet návštěvnost není zrovna jednoduché,“ řekl.

Autor: Dagmar Rozkošná