Obrazové cykly hudebních zahrad, motivy evropských velkoměst a přímořských krajin, velkoplošnou plastiku kovové mříže s námětem Karlova mostu nebo art protisy podle vlastních návrhů - práce Dany Hlobilové mohou návštěvníci Galerie města Přerova obdivovat celý červen.

„Dana Hlobilová je držitelkou řady ocenění za celoživotní přínos pro českou výtvarnou scénu. Veškeré obrazy budou v Přerově vystaveny vůbec poprvé a některé mají dokonce svou premiéru,“ přiblížila vedoucí galerie Lada Galová.

Umělkyně je i přes svůj vysoký věk stále vitální, plná energie a její tvorbě nechybí náboj. „Už jen vstoupit do její pověstné střešovické vily, nechat se unášet v obou velkých ateliérech stovkami maleb a kreseb a vnímat její tvůrčí invenci, je nevšední zážitek,“ svěřila se.

Vystavená díla korespondují s největšími zálibami výtvarnice, ke kterým patří hudba, architektura a dálky. Cesty umělkyně do zahraničí zprostředkují malby temperou - například Einstein a Ptolemaios v Ulmu nebo Augsburg od Augusta k Fügnerovi.

Nechybí ani připomenutí počátků autorčiny tvorby.

„Dvě malby s námětem létání jsou poděkováním celoživotnímu partnerovi, leteckému konstruktérovi a hlavně realizátorovi některých malířčiných námětů do trojrozměrné podoby. Příkladem toho je například svařovaná kovová ozdobná mříž,“ přiblížila. Autorčina setkání s architekturou zastoupí malba Krámek se zničenými sny jako vzpomínka na luxusní prodejnu světel na Václavském náměstí, kterou kdysi Hlobilová navrhla.

Celoživotní láskou umělecké rodiny Hlobilů je i hudba. Otec Dany Hlobilové, hudební skladatel a vysokoškolský pedagog Emil Hlobil, jehož oborem byla opera a klasická hudba, inspiroval svou dceru k nekonečnému cyklu zahrad, věnovanému právě hudebníkům.

„Nejmladší vystavený obraz, abstrakce z roku 2017, s krásně dadaistickým názvem Tříkolka v zahradě pro Jacquesa Brela je typickým příkladem tohoto souboru,“ doplnila Lada Galová. Songy belgického šansoniéra zazní na vernisáži v podání zpěvačky a flétnistky Kateřiny Sekerové a pianisty Petra Stojana.