„Na tomto podiu stojím při této příležitosti již po čtvrté a vždy mě těší, kolik umělců a oceněných se tu každý rok sejde,“ řekl na úvod moderátor marek Eben, který stějně jako v předchozích letech diváky v zaplněném sále provázel celým večerem.

Ceny Olomouckého kraje si letos odneslo jedenáct oceněných.

„Návrhy na vyznamenání nám mohou zasílat občané, instituce i jednotlivé obce. Letos nám přišlo 78 návrhů, při vyhodnocování byly pro nás důležité například aktivity nominovaných, ohlasy veřejnosti na jejich práci a především jejich vazba na Olomoucký kraj,“ komentoval výběr oceněných Jindřich Garčic, vedoucí odboru kultury a památkové páče

Do dvorany slávy, jak organizátoři přezdívají Ceně za celoživotní přínos v oblasti kultury letos vešli umělci ve dvou – skleněnou skulpturu si totiž z podia odnášeli olomoucký herec František Řehák a akademický malíř ze Šumperska Lubomír Bartoš.

Právě udělené ceny výtvarníku Bartošovi se stalo cílem nesouhlasných projevů z řad některých výtvarníků, kteří upozorňovali hlavně na jeho minulost spojenou s komunistickou nomenklaturou.

„Vím, že se takové negativní ohlasy objevily, ale pro nás bylo důležité, že z jeho města přišel velký počet návrhů právě s jeho jménem,“ komentoval výběr Garčic.

Cenu za výjimečný počin v oblasti výtvarného umění si letos odnesl prostějovský fotograf Jiří Andrýsek, který je zároveň i organizátorem výstav v Prostějově. Jemu předal cenu v podobě skleněné skulptury významný český sochař Olbram Zoubek.

ROZHOVOR S JÍŘÍM ANDRÝSKEM ČTĚTE ZDE:Jiří Andrýsek: Potřeboval bych, aby měl den víc hodin

Kromě něj předávali ceny i další významné osobnosti české kultury.

Ocenění ze významný počin v oblasti divadla předala olomouckému dramatikovi Janu Sulovskému herečka Jiřina Bohdalová.

Mezi amatérskými umělci ocenil kraj soubor Academic Jazz Band z Přerova.

Dalšími, kdo ve středu večer vstoupili do síně slávy byli mimo jiné i spisovatel Vladimír Körner, skladatel Richard Pachman nebo hudební skladatel Jaroslav Wykrent, který spolu se šumperským sbormistrem Aloisem Motýlem získal Cenu osobnost roku v oblasti kultury.