Festivalový prolog se v Přerově vžil pod názvem Matějská jazzová pouť, a to na počest zesnulého zakladatele festivalu Rudolfa „Matěje“ Neulse. Šest měsíců před 29. ročníkem jednoho z největších jazzových svátků v republice tak do města zavítají české i zahraniční špičky tohoto žánru.

Na koncert přijala letos pozvání i jazzová legenda, americká pianistka, skladatelka a dirigentka Carla Bley. Na podiu se po jejím boku objeví britský saxofonista Andy Sheppard, který je i jejím životním partnerem, a baskytarista Steve Swallow. Ten si na festivalu v Přerově zahrál už v triu Johna Scofielda.

V první polovině koncertu pak vystoupí představitelé domácí hudební scény – zpěvák Dan Bárta s triem Roberta Balzara.

„Do podzimního festivalu zbývá ještě spoustu času, a tak nás napadlo uspořádat prolog v podobě Matějské jazzové pouti. Je více než potěšující zprávou, že se pro vystoupení podařilo získat takovou osobnost, jako je Carla Bley, společně s jejími muzikanty. Vystoupení této světové jazzmanky je pro nás nejen velkou ctí, ale další velkou premiérou,“ shrnul výkonný ředitel festivalu Rudolf Neuls.

Kdo je Carla Bley?

Carla Bley je mimořádnou tvůrčí osobností. Na počátku kariéry ji okouzlily významné osobnosti jazzové avantgardy šedesátých let, například Archie Shepp, Roswell Rudd, Don Cherry, Charlie Haden nebo její první manžel Paul Bley. S postupem času si ale našla vlastní hudební jazyk. Angažovala se při založení Cechu jazzových skladatelů neboli Jazz Composers' Guild, se svým druhým manželem, trumpetistou Michaelem Mantlerem vedla kapelu Jazz Composers' Orchestra a iniciovala vznik vydavatelství JCOA, do jehož katalogu přispěla řadou titulů, včetně jejího „opus magnum“, alba Escalator over the hill.

Její skladby upoutávají pozornost už svými neobvyklými názvy jako třeba Dívka, která plakala šampaňské, Mezek ve špatné tónině, Reakční tango, Masožravá květina a podobně. Šestasedmdesátiletá skladatelka, pianistka a umělecká vedoucí různých big bandů vydala pod svým jménem zhruba dvě desítky alb a podílela se i na dalších projektech s Charliem Hadenem, Michaelem Mantlerem, Stevem Swallowem a mnoha dalšími.

V první polovině večera se na přerovské pódium vrátí kontrabasista Robert Balzar, jehož hostem byl při posledním vystoupení v Přerově americký kytarista John Abercrombie. Na letošní Matějské jazzové pouti doprovodí se svým triem jednoho z nejvšestran­nějších zpěváků české hudební scény Dana Bártu.