Návštěvníci se kromě poslechu dobré muziky mohli seznámit také se základními terapeutickými a rehabilitačními metodami jako jsou arterapie, muzikoterapie či canisterapie. Řediteli Aktivačního centra občanského sdružení Jsme tady Pavlu Soukupovi jsme položili několik otázek.

Pořádali jste někdy v minulosti podobnou akci?

Toto je náš první benefiční koncert. V současnosti se bohužel ocitáme v těžké situaci, a to kvůli fungování sociálních služeb. Hledáme tedy možnosti, jak se udržet, jak financovat naše projekty a nejdůležitější je, aby o nás lidé vůbec věděli. Rádi bychom vysvětlili, co v občanském sdružení „Jsme tady" vlastně děláme, co u nás dělají naši klienti. Jde totiž nejen o tvorbu keramiky či malování obrázků, ale také výuku angličtiny či práci s počítačem. Navíc pro každého klienta vypracováváme individuální plán.

Když se vrátíme ke kořenům sdružení, jak a kdy vznikalo?

Náš vznik datujeme k roku 2007. Původní impuls vyšel ze spolupráce rodičů a učitelů na základní škole Mateřídouška. Od roku 2009 jsme však i oficiálně registrováni na ministerstvu. Dalo by se říci, že jsme vykryli prázdné místo – v Přerově se totiž nevyskytuje žádné aktivační centrum, zabývající se stejnou problematikou jako my. Už ze začátku bylo nutné se specializovat, takže se zaměřujeme především na zrakové a komunikační vady. Devadesát procent našich klientů je také upoutáno na invalidní vozík. (meš)