První oznámení o tom, že někdo vyhrožuje výbuchem, přijala policie 31. května od zaměstnanců Základní školy Šromotovo v Hranicích. Na místo se ihned vydaly tři desítky policistů se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání výbušnin. Žáci s personálem školy byli evakuováni. Hlídky však na místě nic nenašly, a ještě v dopoledních hodinách se tak škola vrátila do běžného provozu.

„V souvislosti s tímto oznámením byly ihned zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu šíření poplašné zprávy. Kriminalisté rozjeli pátrání po nebezpečném pachateli, který vyhrožoval újmou na zdraví a životech ostatním občanům, a usilovně začali shromažďovat důkazní materiál, jenž by vedl k jeho identifikaci," uvedla policejní tisková mluvčí Miluše Zajícová.

V následujících dnech se situace opakovala. Neznámý pachatel zaslal hromadný email s dalšími výhrůžkami. Ty tentokrát necílily pouze na hranickou základní školu, ale i na další dvě v Přerově. Kromě toho zmínil i další objekty v Přerově a Hranicích, kde měl být údajně umístěn nástražný výbušný systém.

„Ani tentokrát jsme nenechali výhružky bez reakce a všechny objekty byly neprodleně zkontrolovány a prohledány. Ani v jednom případě se nepotvrdila přítomnost život ohrožujících předmětů. Evakuace osob nemusela být provedena, protože objekty byly v době opatření uzavřené a nikdo v nich nebyl," popsala situaci Miluše Zajícová.

Získané poznatky a informace kriminalisty nakonec dovedly k mladíkovi, u něhož se podařilo prokázat, že má plané výhrůžky na svědomí. Policie ho odhalila i přesto, že používal technologii, která maskuje identitu uživatelů internetu pomoci anonymizeru IP adres.

„V úterý v ranních hodinách byl zadržen mladistvý hoch, který se k popsanému jednání doznal. V současné době probíhají další dílčí úkony trestního řízení pro výše uvedený trestný čin, za který dle trestního zákoníku hrozí až pětiletý trest odnětí svobody," zakončila Zajícová.