Koncem dubna zareagoval 85letý senior na inzerát na sociálních sítích. Inzerent nabízel pomoc s vymáháním peněz od dlužníků a chlubil se 80procentní úspěšností. Po kliknutí na nabídku senior vyplnil údaje, které po něm webová stránka vyžadovala. Obratem mu přišla na email potvrzující zpráva, ve které stálo, že mu ukradené peníze společnost ráda pomůže získat zpět.

„Na základě instrukcí, které mu byly zaslány emailem, si senior nainstaloval do počítače aplikace pro vzdálený přístup a pak se přihlásil do internetového bankovnictví. Po přihlášení mu asi na hodinu zčernala obrazovka. Nemohl tak nijak kontrolovat svůj účet a provádět jakékoli transakce. Po pozdějším přihlášení zjistil, že mu bylo bez jeho vědomí odčerpáno asi 36 tisíc korun," sdělila přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Ze zločinu obecného ohrožení je podezřelý neznámý pachatel, po kterém pátrají přerovští kriminalisté.
Nastražil do kolejiště kameny, do kterých narazil vlak. Policie hledá pachatele

Dalším poškozeným je čtyřicetiletý muž z Přerovska, který zareagoval na inzerát na portále Bazos.cz. Zaujal ho minibagr, který prodejce nabízel za 85 tisíc korun. Muž ho proto kontaktoval s tím, že má o zboží zájem. Prodejce mu zaslal platební údaje a požádal o zaplacení zálohové faktury 25 tisíc korun. Po zaplacení se poškozenému ozval přímo „ředitel“ společnosti, která stroj prodávala. Spolu se domluvili na zaslání dalších 25 korun s příslibem, že minibagr bude následující den doručen.

Muž z Přerovska si chtěl koupit obytné auto, naletěl však podvodníkům
Muž z Přerova naletěl podvodníkům. Na obytňák poslal zálohy, přišel o tisíce

V den doručení se mu ozval dopravce a ujistil ho, že první májový den stroj doveze. Kupující však na zboží čekal marně. Zavolal proto na firmu, která prodej inzerovala a doptával se, proč dopravce se zakoupeným zbožím stále nedorazil.

„Pracovník mu sdělil, že se firma sice zabývá prodejem zemědělské techniky, ale nikoli minibagrů. Navíc mu potvrdil, že disponují zcela jiným bankovním účtem a ne tím, na které zaslal zálohu. Pak se muž rozhodl kontaktovat ještě údajného dopravce. Řekl mu, že půjde na policii podat oznámení o jejich praktikách. Nato mu přišla SMS, že mu celou částku vrátí na jeho účet, což se ale doposud nestalo," sdělila přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová. (mrs)