Se všemi námitkami se však už justice vypořádala, ústavní soudkyně zpravodajka Kateřina Ronovská odkázala hlavně na rozhodnutí Nejvyššího soudu. Doživotní trest nepokládají ústavní soudci vzhledem k okolnostem za krutý či nelidský, podmínky pro jeho uložení byly splněny a po 20 letech lze žádat o podmínečné propuštění.

Nárok na kompenzaci řeší Okresní soud v Přerově

Za délku řízení a soudní "ping-pong", tedy opakované rušení zprošťujících rozsudků, Nárožný může získat kompenzaci. Nárokem se zabývá Okresní soud v Přerově.

ÚS se stížností zabýval poměrně detailně. Zamítl ji, zatímco většinu stížností v trestní agendě stručně odmítá, hlavně pro zjevnou neopodstatněnost, což však nebyl Nárožného případ.

"Kauza byla nesmírně složitá, komplexní, bylo tam asi 15 námitek, se kterými bylo nutné se vypořádat," řekla ČTK Ronovská.

Nárožný ani jeho právní zástupce se vyhlášení nálezu neúčastnili.

Těla se nikdy nenašla

Nárožný byl sice nejprve pravomocně odsouzen za přípravu vraždy tety, a teprve poté za vraždu otce a jeho partnerky, ve skutečnosti se ale oba činy odehrály v opačném pořadí. Manželé z Přerova zmizeli v listopadu 2009. Těla se nikdy nenašla. Podle znalce, který analyzoval stopy útoku v rodinném domě obětí na periferii Přerova, ovšem nemohli manželé útok přežít. Jako motiv vraždy obžaloba uvedla majetek.

V kauze byla původně obžalovaná i matka Nárožného, během procesu však zemřela.

Olomoucký krajský soud kauzu otevřel v červnu 2011, postupně padlo několik zprošťujících rozsudků, které pokaždé zrušil vrchní soud. Nakonec rozhodoval jiný senát v Ostravě. Proti obžalovanému svědčily například pachové stopy v autě zavražděných či svědectví souseda, který uvedl, že Nárožného viděl v osudnou noc za volantem. Doklady a platební karty zavražděných po čase nalezli exekutoři v klavíru Nárožného matky.

Mimořádně společensky nebezpečný

Po prvním zproštění olomouckým krajským soudem byl Nárožný propuštěn na svobodu, na začátku roku 2016 jej však znovu zadržela policie a obvinila z přípravy vraždy tety, která spravovala majetek po jeho zavražděném otci. Vyslechl si za to třináctiletý trest.

Doživotí, tedy nejpřísnější trest, který české právo umožňuje, uložil Nárožnému Vrchní soud v Olomouci. Vyhověl tak žalobci, který argumentoval mimořádnou společenskou nebezpečností. Ostravský krajský soud před tím vyměřil Nárožnému souhrnných 25 let vězení. Muž vinu po celou dobu popíral a žádal zproštění, opětovně se domáhá obnovy řízení.