Poškozený, který přišel podvod oznámit na služebnu, popsal, že koncem května zareagoval na lákavou reklamu na Instagramu, nabízející rychlý zisk. Brzy poté jej kontaktoval údajný odborník na akciové trhy, který mu vysvětlil výhody investování do kryptoměny.

„Mimo jiné mu řekl, že minimální investovaná částka musí být 1 300 korun a zaručený zisk z této investice bude 38 tisíc. Zároveň jej upozornil, že si nechává ze zisku provizi 25 procent. Ujistil poškozeného, že investuje do bezrizikových trhů,“ popsal krajský mluvčí policie Libor Hejtman.

Poškozený se rozhodl pro vstupní investici 2 tisíce korun. Do telefonu si stáhl krypto peněženku, zaregistroval se a zadal první částku. Na žádost pak poslal kopii investované sumy a číslo účtu ve formátu IBAN. Podvodník mu sdělil, že musí poslat ještě zhruba 6 tisíc korun na poplatky platformy.

„Zároveň muže informoval, že se mu vklad zúročil na 61 tisíc korun. Pokud pošle dalších 8 tisíc, dosáhne na zisk ve výši 357 tisíc. Takto jej podvodník lákal na další investorské pokusy s nereálným ziskem. Muž nakonec přišel o 146 tisíc korun,“ řekl Hejtman.

Kriminalisté už zahájili úkony trestního řízení pro podezření z podvodu, za což pachateli hrozí odnětí svobody od jednoho roku do pěti let.

Policisté potvrzují, že podvedených lidí v poslední době přibývá. „Pravidelně proto o těchto případech informujeme, abychom varovali další možné oběti. Podvodníci působí velmi přesvědčivě, mluví odborně, orientují se v problematice a dokážou člověka snadno zmanipulovat. Nenechte se nalákat na vidinu rychlého zisku, můžete snadno narazit,“ nabádá k obezřetnosti Libor Hejtman.