Bývalý reprezentant a dlouholetá opora Zlína či pražské Sparty si v minulé sezoně dala od hokeje pauzu, aby se letos v létě připojila k Zubrům a zabojovala o místo v prvoligové sestavě.

A Rachůnkovy zkušenosti v Přerově v novém ročníku Chance ligy chybět nebudou. S vedením klubu se dohodl na podmínkách smlouvy.

„Nějakou dobu to trvalo, ale víceméně jsem věděl, že se domluvíme. Obětoval jsem tomu dost na to, aby to ztroskotalo na nějaké blbosti,“ má jasno sedmatřicetiletý útočník.

Už v úvodu přípravy jste si pochvaloval, že fyzicky se cítíte skvěle. Nyní se blíží start sezony, jak to vnímáte po herní stránce?
I herní stránka se postupně zvedala. Fyzický základ jsem měl, všímám si a hlídám si herní situace, které jsem řešil hůř, tak, abych je při další příležitosti vyřešil líp. To je to, co bych chtěl ještě zlepšovat každým zápasem.

Každopádně zápasová bilance Zubrů během přípravy není zrovna lichotivá. Jedenáct zápasů, jen dvě vítězství. Co to může před sezonou znamenat a co to dělá s vaším sebevědomím?
Víte, ono to má vždy dvě polohy. Můžete jít do zápasu bez ztráty kytičky a s obrovským sebevědomím, taky ale můžeme vést polemiku, jestli je to dobře nebo špatně. Taky se dá jít do sezony s mírnými obavami a strachem. Za kariéru jsem zažil povedené i nepovedené přípravné období, vím, že to pak ve finále na ligu nemá vliv. To, co na výkon vliv má, je, jestli se ve hře a v tréninku objevují věci, které trenéři chtějí a měly by tam být. To by mělo být upřednostněné před výsledky. Ze zkušenosti vím, že sledovat výsledky a nesledovat hru během přípravy není úplně správná záležitost.


V první lize jste nikdy nenastoupil. Během přípravy jste se s budoucími soupeři potkal, můžete už srovnat rozdíly oproti jiným soutěžím?
Nerad bych to hodnotil po přípravných zápasech. Ty jsou takové všelijaké. Kolikrát se do toho přidala nějaká nová pravidla pískání, někde to pískají rozhodčí, kteří mají sympatie k místnímu klubu. Já bych to takto momentálně hodnotit nechtěl. Je to pořád malý vzorek zápasů. Samozřejmě je to něco jiného než extraliga, ale na hodnocení je ještě brzo.

Přerov hodně spolupracuje se Zlínem, kde jste odehrál stovky extraligových zápasů. Máte v hlavě myšlenku, ještě se do nejvyšší soutěže podívat?
Moje myšlenky jsou posloupné. V první řadě to byla příprava, abych byl fyzicky připravený a stačil mladým klukům. Teď je to Přerov. Co bude, to se uvidí, úplně se tím nezabývám. Samozřejmě ambice by člověk měl mít, chci hrát dobrý hokej a vyhrávat. Pozornost upírám na vlastní výkon, na to, co bych týmu chtěl dávat a co od sebe očekávám.

IVAN RACHŮNEK

Narozen: 6. července 1981 ve Zlíně (37 let)
Výška: 174 cm
Váha: 80 kg
Pozice: útočník
Hůl: levá
Draft NHL: 1999, Tamba Bay Lightning, 7. kolo (187. celkově)
Klubová kariéra: Zlín (odchovanec), Winsdor Spitfires (OHL), České Budějovice, Znojmo, Sparta Praha, Red Ice HC (Švýcarsko), Sport (Finsko), Košice, Skalica, Karlovy Vary, Ravensburg (Německo, 2. liga)
Reprezentace: 47 utkání, 11 bodů (4 + 7)
Extraliga: 720 utkání, 322 bodů (143 + 179)
Úspěchy: juniorský mistr světa (2001), mistr slovenské EL (2015), bronz z české EL (2002, 2014)