HK Nový Jičín – HC ZUBR Přerov 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)

Zápas měl dlouho průměrnou až spíše podprůměrnou úroveň druhé ligy, zvláště v prvních dvou třetinách, kde vyloženější šance byly k vidění jen sporadicky. Skoupý na vylučování byl v úvodních dvou třetinách i rozhodčí a nechával hru volně běžet. V úvodní části hry vyloučil po jednom hráči na každé straně, ve druhém dějství zůstaly trestné lavice zcela osiřelé a k výraznějšímu vylučování se odhodlal teprve ve třetí třetině.

Ta už byla přeci jen pohlednější a bylo v ní k vidění i poměrně mnoho vyložených šancí na obou stranách. Ve všech třetinách Zubři svého soupeře přestříleli a většinou měli i více ze hry, branku však dokázali dát pouze jedinou a naopak v první třetině dvě zbytečně dostali.

Úvodní dějství začalo náporem hostí, většina střel však mířila z velké dálky. Do největší šance se dostal Kohút, ale Jagoše mezi tyčemi nepřekonal. Tlak Zubrů byl přerušen na počátku sedmé minuty vyloučením Kupce za držení.

Chvíli po skončení oslabení se puk dostal před Jagoše do skrumáže, Přerov však nedokázal ani nadvakrát skórovat. Zvláště Hanákova střela neměla ke gólu daleko. Pak už se dlouho nic významného nedělo na žádné straně. Zubři mezi 13. a 15. minutou zahodili přesilovou hru, když se před branku dokázali probojovat až v posledních třiceti sekundách.

V šestnácté minutě pak nahrál J. Částečka na útočnou čáru Tomáškovi. Ten vystřelil jen několik metrů od ní přesně k tyči a rána přerovského Sedláře překvapila – 1:0. Téměř přesně po minutě měli největší šanci úvodní třetiny hosté. Novákovu střelu z prostoru mezi kruhy zastavila horní tyč Jagošovy svatyně, a tak se vyrovnání nekonalo.

V 18. minutě pak přišel další trest, když Sedlářovi prošel tentokrát puk po ledě mezi betony. Autorem druhé branky byl Macháček, asistoval mu Štindl. Po změně stran se dlouho nic mimořádného nedělo, prvních deset minut byli u puku častěji Zubři, znovu se snažili střílet, ale vyloženou šanci si nevytvořili. Novému Jičínu patřily další čtyři minuty, ale i domácí prověřovali Sedláře jen z dálky.

Poté se oba celky v akcích střídaly, největší šanci celé třetiny měli ve 37. minutě domácí R. Částečka a Tomášek, ale jejich akce dvou na jednoho skončila dobrým obranným zákrokem Zubrů, a tak se nedostali nakonec ani ke střele. Teprve závěrečná dvacetiminutovka nabrala slušnější úroveň. Nejdříve se muselo Meo bránit v oslabení. Dvacet sekund po jeho skončení měli Zubři obrovskou šanci, když soupeře vysoce přečíslili a jeli tři na jednoho obránce.

Celou akci zakončoval Hanák, bohužel jen do Jagošova betonu. Jen o pár sekund později z téměř stejného místa znovu Jagošovi vyprášil betony Vlček. Přesně v polovině 45. minuty se dostával Tomášek do sólového úniku a Zubrům nezbylo než jej zastavit nedovoleně – a sudí Jeřábek nařídil trestné střílení.

Kapitán domácích Macháček však Sedlářovu klec minul a skóre tak nezvýšil. Ani další přesilovka hostí nevypadala na početní výhodu a do zámku svého soupeře Přerov vůbec neuzamkl. Nejbohatší na vyložené šance byla 52. minuta zápasu. Nejdříve se dostal do samostatného úniku Vašut, napodobil však svého spoluhráče Macháčka, a tak i on minul.

V závěru téže minuty se nejdříve do přečíslení dvou na jednoho dostala dvojice Kundrátek – Korčák, druhý jmenovaný, který jel s pukem, se rozhodl pro střelu. Jagoše však nepřekonal. Jen o pět sekund později se to po střele z deseti metrů podařilo přerovskému ostrostřelci z dálek – Palovi, Jagoše však zachránila tyč jeho branky.

V 54. minutě si šli zároveň odpočinout na trestnou lavici Halouska s Lhotským a při hře čtyři na čtyři se konečně podařilo Přerovu snížit. Autorem branky byl po Palově přihrávce Sprušil, který se trefil z kruhů k pravé tyči – 2:1. Poté se Zubři snažili dostat do tlaku a zapomínali na obranu. Dvakrát pustili Nový Jičín do přečíslení, ani jednou ale domácí nedokázali vůbec vystřelit.

Definitivně se rozhodlo 33 sekund před koncem, když Jeřábek poslal na trestnou lavici Vlčka. A tak power-play, kterou poté hráli Zubři 24 sekund, byla ve skutečnosti hrou pět na pět bez brankáře. Dokázali z ní vytěžit jen jeden střelecký pokus Faltýnka, který však soupeře příliš neohrozil. Zápas tak skončil vítězstvím domácích v poměru 2:1. Zubři znovu doplatili na nízkou produktivitu střelby, a taky na první dvě třetiny, v nichž to chtělo větší aktivitu, než jaká byla k vidění z obou stran.

Statistiky

Branky: 15.43 Tomášek (Částečka J.), 17:27 Macháček (Štindl) – 53.35 Sprušil (Pala). Vyloučení: 4:5 – bez využití, střely: 27:38, buly: 32:42.

Sestavy

HK Nový Jičín: Jagoš – Štindl, Vašut, Lhotský, Macháček, Gulda, Pelikán, Andrýsek, R. Částečka, J. Částečka, Tomášek, Gulda, Marek, Skaloš, Sluštík, Toman, Křesťan.

HC ZUBR Přerov: Sedlář – Pala, Faltýnek, Halouska, Kubala, Vlček, Novák, Prinke, Ryšánek – Menšík, Sprušil, Kočara, Kupec, Hanák, Martinák, Kolář, Kohút, Korčák, Kundrátek.

Další utkání sehrají Zubři ve středu v Uničově. Doma se poté představí v neděli 15. února od 17 hodin proti průběžně čtvrtému Hodonínu.

Karel Petr, Ivo Raiskub