Olejáři na svém domácím kluzišti odehráli v letošní sezoně 21 mistrovských utkání a prohráli jen dvě slezská derby s Opavou a Havířovem.

V zápase tedy budou sice mírnými favority, o postup do semifinále však museli s Hodonínem bojovat až do poslední chvíle, zatímco Zubři měli oproti nim k regeneraci sil o dva dny více. První semifinálové utkání mezi Orlovou a Přerovem začíná už dnes od 18 hodin na ledě Olejářů.

„Bude to zrádná série, protože Orlová bude mít případně výhodu třetího rozhodujícího utkání v domácím prostředí, kde se jí v poslední době neskutečně daří,“ ví moc dobře přerovský kouč Lubomír Oslizlo.

Rekapitulace

Play-off druhé ligy má kvůli baráži letos velmi naspěch a nedá svým účastníkům téměř vydechnout. Hraje se neustále každý druhý den a delší přestávku neumožní týmům ani mezi jednotlivými sériemi. Na vlastní kůži to poznal i semifinálový soupeř přerovských hokejistů z Orlové.

Do čtvrtfinále postoupil ze druhého místa a v něm se střetl se sedmým Hodonínem. První domácí zápas zvládl bez potíží 5:1, ale v Hodoníně prohrál 3:8, přestože ještě dvě minuty před koncem první třetiny vedl 0:2.

Byl tak nucen odehrát ještě sobotní třetí rozhodující zápas. Ten se ale hrál opět na jeho ledě a na něm prokázal své kvality. Prakticky celou dobu vedl a měl ho pod kontrolou.

Velmi mu psychicky pomohl i gól do šatny sekundu před koncem první třetiny, kdy zvýšil své vedení na dvougólové. Branka na 5:2 při power-play soupeře v 59. minutě jej definitivně poslala do semifinále.

Největší rival hráčů Orlové, soused nejen zeměpisný, ale i tabulkový – HC AZ Havířov však překvapivě prohrál v rozhodujícím zápase doma s Novým Jičínem 1:2 a jejich soupeřem se tak v semifinále stali Zubři.

Výhoda Zubrů – dva dny volna navíc

Ti mají výhodu v tom, že díky svému vítězství v sérii s Prostějovem 2:0 už nemuseli hrát v sobotu a měli tak přestávku o dva dny delší.

V obou zápasech, které byly dramatické prakticky od prvních sekund až do samotného konce, museli dotahovat vedení soupeře a v obou se jim to vždy podařilo. Obě utkání skončila jen těsným vítězstvím Zubrů 3:2, to druhé navíc až po nájezdech.

Domácí vítězná série hráčů Orlové

Delší pauza před semifinále je jistě velké plus, ale papírovým favoritem série jsou přesto hráči Orlové. Semifinálové zápasy se totiž hrají opět jen na dva vítězné zápasy.

Doma si Zubři s Olejáři sice vždy poradili, ale teď budou hrát před svými diváky jen jednou. Případné třetí utkání by se totiž konalo v Orlové a tam nejsou Olejáři zvyklí prohrávat. Naposledy se tak stalo koncem října 2010 v derby s Havířovem. V dalších 14 zápasech doma neztratili ani bod.

Zubři ale nejsou bez šancí tuto dlouhou sérii ukončit. Letos v Orlové hráli dvakrát a ve druhém zápase dlouho vedli. O vítězství domácích se zasloužila až jejich třígólová smršť ve 44. minutě.

Protože postoupit chtějí oba celky, můžeme od všech hráčů očekávat hru s maximálním nasazením a semifinálová série mezi Zubry a Olejáři tak slibuje zápasy plné dramatických okamžiků a pěkných hokejových akcí.

„My tam v pondělí musíme perfektně bránit obranné pásmo, dobře si rozebírat hráče, protože Orlová dokáže soupeře hodně zatlačit,“ říká kouč Oslizlo.

Stejná bilance

Projdeme-li si historii vzájemných zápasů obou klubů, zjistíme, že tato semifinálová série bude v play-off mezi oběma celky teprve první.

Všechna vzájemná utkání se tedy odehrála ještě v základních a nadstavbových částech. V posledních pěti letech mají týmy ve vzájemných zápasech stejnou bilanci, oba v nich získaly celkem třicet bodů.

Poslední vzájemné utkání se hrálo 29. ledna v Přerově. Zubři zápas vyhráli 6:3, stejným rozdílem jako Olejáři s nimi doma o 17 dnů dříve (5:2). Ostatní dva letošní vzájemné střety skončily vždy dvougólovým vítězstvím domácího týmu.

Ivan nenastoupí

Důvěru orlovského trenéra Aleše Flašara v brance nejspíše získá Dušan Šafránek, ale vyloučit nemůžeme ani start Michala Gleicha nebo Stanislava Žídka.

V útoku tentokrát neuvidíme nejlepšího orlovského hráče s velmi bohatými zkušenostmi z extraligy i první ligy Marka Ivana, který v posledním vzájemném zápase v Přerově neudržel nervy na uzdě a v tunelu k šatnám napadl přerovského obránce Tomáše Vlčka.

Vyfasoval tehdy od rozhodčího trest ve hře a od disciplinární komise zákaz startu až do konce semifinále.

V útoku ale dělají soupeřovým obráncům a brankářům velké potíže také letošní posily s prvoligovými zkušenostmi Vladimír Luka a David Mikšan nebo olympijský vítěz a účastník několika světových šampionátů David Moravec.

Také zadní řady před sezonou výrazně posílily, především o bývalé extraligové hráče Miroslava Javína a Filipa Štefanku.

Sestavy z posledního čtvrtfinálového zápasu:

HC PLUS OIL Orlová: Šafránek – Tomis, Grygar, Mikšan, Blatoň, Studený, Galvas, Škatula, Holuša, Galgonek, Moravec, Valchař, Štefanka, Urbánek, Javín, Luka, Vnenk, Szanpka, Samiec, Kraft, Hegegy.

HC ZUBR Přerov: Tihlář – Pala, Faltýnek, Musil, Osina, Vlček, Valenta, Ferenc, Novajovský – Kolář, Sprušil, Ševčík – Kočara, Kolařík, Kotásek – Menšík, Sedlák, Ditrich – Kohút, Sršeň, Kundrátek.