„Je před námi ještě spousta zápasů a stát se může cokoliv. Musíme zůstat pokorní a každé kolo makat naplno. Určitě bychom nechtěli klesat na příčky mimo play-off,“ řekl už po první čtvrtině soutěže sportovní manažer klubu Pavel Hanák.

Během herního volna se nabízí podívat se do týmových a individuálních statistik a vypíchnout to nejzajímavější. Jaké jsou hlavní faktory přerovské (zatím) úspěšné jízdy?

ŽÁDNÁ INDIVIDUALITA, TÝM VEDE DRUHÁ LAJNA

Od návratu Zubrů do druhé nejvyšší soutěže platí jedno pravidlo. Jasného tahouna, lídra, hvězdu, zkrátka někoho, kdo by výrazně statisticky vyčníval nad ostatními, nenajdete. Snad vyjma střeleckého galapředstavení Vlastimila Dostálka z předminulé sezony Přerov sází na týmové pojetí. Nejinak je tomu i letos.

Kanadské bodování týmu vede Roman Pšurný (6+12), kterému v rámci celé Chance ligy patří v tomto žebříčku „až“ 21. pozice. A právě útočná formace druhého centra se postarala o největší množství branek Zubrů.

Výborné výkony však předváděl také třetí útok pod vedením Dareka Hejcmana (3+8). Tuto lajnu trošku zbrzdilo až nedávné zranění Jiřího Goiše, jinak je na tom gólově prakticky stejně jako elitní formace Tomáše Sýkory, které zase už delší dobu chybí Ivan Rachůnek. Vzhledem k času na ledě se ovšem od první lajny přeci jen čekalo víc.

MOUČKA ZÁŘÍ NA BULY, „PALIČOVI“ TO PÁLÍ

Přeci jen bychom našli hráče, kteří v některých ukazatelích vynikají v rámci celé ligy. Úspěšnost na vhazování 63,78 % katapultovala centra čtvrté formace Jaroslava Moučku do role nejúspěšnějšího hráče na buly Chance ligy.

Nejlépe střílejícím bekem soutěže je pak vedle Žigy Pavlina s pěti góly také přerovský Radomír Pala. Ten mimochodem celkově na ledě strávil už přes 440 minut, větší službu svému týmu dělají už pouze havířovský Jakub Matai a Ctirad Ovčačík z Poruby. Když tedy Roman Pšurný s novináři vtipkuje, kdykoliv je požádán o rozhovor, aby radši vyzpovídali „Paliče“, dobře nejspíš ví, proč.

OBRANĚ POMÁHÁ I MINIMUM TRESTŮ

Co by se statisticky opravdu týmově dalo vypíchnout, je přerovská defenziva. Zubři zatím inkasovali 53 branek (2,65 na zápas), což je čtvrtá nejlepší vizitka Chance ligy. Kromě dobré obranné činnosti tomu pomáhá i vysoká ukázněnost přerovských hráčů. Zubři jsou až na jedenáctém místě v počtu obdržených trestných minut, na což jsme v minulých sezonách povětšinou nebyli zvyklí.

Snad jediná činnost, kterou bychom bekům Přerova mohli vytknout, je blokování střel. Zubři mají jednoznačně nejméně zblokovaných střel v soutěži (140). Porovnejte to třeba s obětavostí borců Vsetína (243), tady je na čem pracovat.

ZUBŘI (AŽ PŘÍLIŠ) ČASTO OTÁČELI

Co by se však rozhodně vyplatilo zlepšit? Vstupy do utkání. Přerovští borci vstřelili první gól zápasu pouze osmkrát, jinak pokaždé museli dotahovat. Horší je v tomto směru už pouze Kadaň (7). Na druhou stranu, počet získaných bodů jen dokazuje odhodlání a vnitřní silu kádru Zubrů.

Tolik diskutované přesilovky spadají do průměru. Po solidním úvodu sezony spadla jejich úspěšnost na 17,58 % (8. místo). Nejlepším týmem v početní výhodě je Vsetín (22,34 %). Spíše průměrná je i úspěšnost zásahů gólmana Lukáše Klimeše (90,57 %), přerovská jednička se však může pyšnit nejvyšším počtem vyhraných zápasů společně s českobudějovickým Strmeněm, vsetínským Šelepněvem a havířovským Bláhou.

Kdy Zubři úspěšně otáčeli skóre? 1. kolo: Přerov – Jihlava 5:4 (0:1, 5:2, 0:1)
2. kolo: Slavia Praha – Přerov 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
8. kolo: Přerov – Havířov 6:3 (2:2, 2:1, 2:0)
12. kolo: Přerov – Frýdek-Místek 5:3 (1:2, 2:1, 2:0)
21. kolo: Kadaň – Přerov 3:4 (2:1, 1:1, 0:2)

A závěr? Pokud budou přerovští Zubři pokračovat podobným stylem, o svou účast v play-off se nejspíš nemusejí strachovat. A nemusejí se bát ani toho, že by se na ně vykašlali jejich skvě-lí fanoušci. Návštěvnost domácích zápasů se stále drží nad průměrem 2000 lidí v MEO Aréně. Ta ovšem letos stále čeká na první „vyprodáno“. Prostor ke zlepšení tedy určitě je.