Jedenadvacetiletý obránce se už na mezinárodní scéně musí cítit jako doma. Před dvěma roky se podílel na triumfu českých inline hokejistů na světovém juniorském šampionátu v Anaheimu, letos vyměnil Spojené státy za španělskou Granadu, kde na zimní univerziádě reprezentoval svou zemi v ledním hokeji. Do toho si „inlinové čekání" na mistrovství v Tampere zkrátil květnovým Sparta Cupem v Barceloně.

Přesto se sám Zbořil za jeden z klíčových článků výběru dopředu nepovažoval.

„Popravdě jsem byl večer před odletem trošku rozladěný. Říkal jsem si, co jedu dělat na takovou akci. Možná tyhle obavy byly nakonec i zbytečné, protože trenéři nám skutečně důvěřovali, a to se postupně projevilo na mém sebevědomí i hře," vypráví přerovský hokejista.Mikuláš Zbořil v utkání proti Švédsku

Že si své místo v sestavě zaslouží, dokázal Zbořil hned v prvním duelu. Proti Švédům vstřelil vítěznou branku 59 sekund před závěrečnou sirénou a podobný kousek dokázal zopakovat i v posledním utkání ve skupině. To svou trefou zajistil výhru nad Slovinskem.

„Oba góly jsou pro mě taková odměna a třešnička. Samozřejmě jsem za ně rád, ovšem viděl jsem Kanaďany, Američany nebo Finy a stále mám co zlepšovat," říká.

Právě výběr domácího Finska byl třetí z týmů, na který Češi narazili ve skupinové fázi. A náraz to byl tvrdý – obhájce loňského titulu na hřišti úřadoval. „Průměrně na naše zápasy chodilo 300, 400 diváků, s Finy to bylo něco přes 2 500," popisuje Zbořil.

Postup české reprezentace do čtvrtfinále znamenal prestižní derby se Slovenskem.

„Celý den byl takový zvláštní. Určitě se nedá říct, že bychom byli horším týmem. Trefili jsme tři tyčky, neproměnili fůru šancí. Navíc slovenský gólman chytal excelentně. Asi nám opravdu chybělo trochu toho štěstí… Bohužel takhle to někdy je," ohlíží se Zbořil za utkáním, které Čechy odsoudilo k souboji o 5. až 8. místo s Německem. Zde žádné pochybnosti nepřipustili a v konečném zúčtování připadla České republice 6. příčka.

Chtělo by se říct, že po zlaté medaili Davida Šebka z mistrovství organizace FIRS, tak Zbořil z IIHF přiváží „pouze" šesté místo.

„Pro mě je ale těžké tohle hodnotit. Obě organizace jsou úplně odlišné. Nejen co se týká pravidel a stylu hry, ale i kvality. Zatímco na akci FIRS máte téměř jasné semifinále, v případě IIHF se dá říct, že šest týmů z osmi má možnost vyhrát. Když se ale na to podívám zpětně, musím náš výsledek vzít jako neúspěch, protože jsme chtěli dovézt medaili," hodnotí Zbořil.

A jaké jsou nejbližší vyhlídky přerovského odchovance? Už 20. července bude Zbořil z inline hokeje muset přepnout zpět na lední. V předsezonní přípravě se totiž popere o místo mezi prvoligovými Zubry. „Po uplynulé sezoně i suché přípravě jsem si hlavně potřeboval odpočinout. Nyní udělám maximum pro to, abych v první lize dostal šanci," uzavírá.

Mistrovství světa v inline hokeji organizace IIHF

5. 7. sk. A Švédsko – ČR 4:5
6. 7. sk. A Finsko – ČR 7:3
7. 7. sk. A ČR – Slovinsko 3:2
9. 7. ČF ČR – Slovensko 3:4
10. 7. 5.–8. ČR – Německo 4:1
11. 7. 3. Švédsko – Slovensko 5:4
11. 7. F Finsko – Kanada 2:4

AUTOR: Tomáš Stoklásek