S prvním jmenovaným jsme se pustili do hodnocení po půlce základní části WSM ligy. Vzali jsme to od taktiky přes kabinu až po statistiky.

„Všichni chtějí vyhrávat. To je to, co funguje," prozradil Petr Dočkal v obsáhlém rozhovoru, který vznikl ještě před pondělním zápasem Přerova s Havířovem (Zubři vyhráli 4:1).

Polovina soutěže je za vámi. Zatím to vypadá skvěle, je to tak?
Zatím si plníme to, co jsme si předsevzali. To je záchrana v této soutěži. Cokoliv navíc je nadstandard, který se nám momentálně daří plnit. Částečně je to tím, že se nám uzdravilo plno hráčů a částečně tím, že mužstvo se v šesti po sobě jdoucích venkovních zápasech semklo a začalo plnit taktiku, která byla v daných momentech úspěšná.

Jaká je vlastně ta úspěšná taktika, prozradíte ji?
Je to dané hráči, které máme typologicky k dispozici. Aby každý z nich věděl, jaký má v týmu úkol. Je jedno, jestli je to hráč z první nebo čtvrté pětky. Rozhodují maličkosti, soutěž je vyrovnaná. My můžeme týmy Kladna, Slavie nebo Českých Budějovic porazit, ale stabilně porážet zatím ne. Taktika je na každý zápas malinko odlišná, jsou tady týmy, které mají v kádru hráče s extraligovými zkušenostmi, nebo dokonce se starty v NHL nebo reprezentaci. My se to jako nováček pořád učíme zvládat. Jsme teprve těsně za polovinou a díváme se s pokorou v tabulce dolů, abychom měli pořád nějaký odstup od posledních pater v tabulce.

Nyní jste šestí, takže to zvládáte dobře, nemyslíte?
Žádná přehnaná spokojenost nepanuje. Všichni pod námi zbrojí. Šumperk i Most posilují hráči z extraligy. My pracujeme s mužstvem, kterému věříme. Mělo by to na konci přinést kýžený efekt, kterým je záchrana. Desáté místo není priorita, byl by to bonus.

Také v Přerově působí na střídavé starty další a další extraligoví hráči, jak si pochvalujete práci vedení v tomto směru?
Ta spolupráce s extraligovými družstvy je nám velice prospěšná, vzhledem k tomu, že nejsme ničí farma. Výborně funguje spolupráce s Kometou Brno, Zlínem i Olomoucí. Využíváme možnosti případných střídavých startů hráčů z těchto týmů, a naopak doporučujeme hráče, které rádi vychováváme pro extraligový hokej, jako jsou David Šťastný nebo Vlasťa Dostálek.

Poskládali jsme nové mužstvo

Přece jen se v týmu vystřídalo už dost hráčů, nemůže to mít i negativní efekt?
Kostru týmu máme poskládanou i bez hráčů na střídavé starty. Dvě pětky se nám de facto nemění, v této soutěži se však hraje jeden zápas za druhým a ani nám se zranění a nemoci nevyhnou. Proto jsme doplnili kádr o další hráče. Ti musejí mít chuť a zájem bojovat za přerovské barvy a vydat ze sebe vše. Tak jako za mateřský klub. Žádné problémy stoprocentně nejsou. Poskládali jsme vlastně nové mužstvo, což chvilku trvalo, než si na sebe zvyklo. Ale žádné tlaky nebo třenice mezi hráči nejsou. Bere se to jako normální jev. Všichni chtějí vyhrávat. To je to, co funguje.

Jeden hráč přece jen ve statistikách vyčnívá. Co říkáte na výkony Vlastimila Dostálka?
Každý hráč má nějaký úkol a úkol Vlasti Dostálka je být produktivní. On si ten úkol plní na slušné úrovni. Vloni jsme si ověřili, že je schopný tohle předvádět ve druhé lize. Letos je na něm, jestli v tom bude pokračovat. Musí ale mít neustále obrovskou podporu všech zkušených spoluhráčů, a tu má. Je to o celé pětce, ve které hraje, on to sám ví. Naše hra není o jednom hráči.

Skvěle se po operaci vrátil do hry taky Tomáš Sýkora. Byl jeho návrat na těžkou venkovní sérii klíčem k důležitým bodům?
Určitě. Tomáše jsme před sezonou brali jako top posilu a klíčového hráče. Bohužel došlo k tomu, že byl takřka tři měsíce mimo hru. Jeho návrat byl ale pro tým velkým impulzem. Své kvality teď prokazuje každý zápas. Do té doby ale mužstvo ukázalo, že dokáže bojovat i bez něj, a vydřelo body, které jsou taky velice důležité.

Každý zápas musíme vydřít

Pojďme se podívat na týmové statistiky. Začneme přesilovkami. Ty nebyly úplně nejlepší, v posledních zápasech jste v nich naopak excelovali a posunuli se na třetí místo mezi všemi celky ligy, změnilo se něco?
Statistiky moc nemám rád, jsou hodně zavádějící. Konkrétně přesilovky jsou o pár maličkostech. Trefíte v zápase dvakrát břevno a nemáte body, ale máte zkreslené statistiky. Co se týká přesilových her, věnujeme se jim jako všechna družstva. V moderním hokeji je to určitě jedno z rozhodujících kritérií. Děláme různé obměny, ale je to pak už na tom, jak to dotáhnou hráči v zápase.

Na čelních pozicích jste však i v počtu trestných minut. Je to stylem hokeje, nebo na tom mají svou zásluhu i výkony některých rozhodčích?
Jsme nováček soutěže a nemáme takové jméno jako Motor, Kladno nebo Slavie. Každý zápas musíme vydřít. Tomu taky podřizujeme naši hru. Nemáme v kádru dvacet brilantních techniků, takže je naše hra postavená na něčem jiném. I když jsme jedním z nejtrestanějších mužstev, hraje své i posouzení rozhodčích. Jsou pány na ledě, pokud posoudí fauly vyššími tresty, jak nám ukázali na začátku soutěže, je to jen na nich. Tím nám pak ty trestné minuty naskáčou.

V oslabeních to ale úspěšně hasíte, i v těch patříte mezi nejlepší týmy soutěže…
Když se nacvičují přesilovky, tak i oslabení. Máme vytipované hráče, kteří jsou určeni pro defenzivní úkoly včetně oslabení. Je to na tom, aby ti hráči plnili to, co mají. Soupeř na přesilovky dává ty nejlepší hráče. Je to znovu o těch maličkostech.

Fanoušci jsou neuvěřitelní

Velice příjemnou statistikou je pak pohled v návštěvnosti domácích zápasů. Tam vám patří skvělé druhé místo. To je skvělé, že?
Tuhle soutěž jsme pro fanoušky vybojovali po nějakých dvaceti letech. Oni nám to teď mnohonásobně vracejí ať už v domácích utkáních, kde jsou neuvěřitelní, tak i venku. Jsou naším hracím motorem, i když se nedaří. I v posledním venkovním zápase v Třebíči nám pomohli. Všichni hráči si tohle obrovsky pochvalují a snaží se ze sebe vydat vše.

Chtěl byste něco vzkázat na závěr?
Obrovský dík patří i sponzorům, kteří pochopili, že tohle už je profesionální hokej, a dávají do toho své finance. Doufám, že i jim děláme radost. Také děkujeme městu Přerov, které se podílí nemalou měrou na růstu přerovského hokeje. Děkujeme fanouškům a celému vedení, které nám poskytuje na tuto soutěž výborný standard. V neposlední řadě patří dík celému realizačnímu týmu, který se pro kluky snaží vytvořit výborné podmínky. Doufejme, že podpora ze všech stran bude fungovat po celý zbytek této těžké sezony.