„Přerov ale vychoval spoustu lidí pro extraligu už dříve. V tomto trendu pokračuje díky osobnímu přístupu všech trenérů v klubu od přípravky až po A-mužstvo. Známe dobře všechny děti od žáčků až po juniorku,“ říká Martin Vojtek, který se v klubu věnuje žákům prvního stupně.

Sám Vojtek ovšem pochopitelně patří mezi nejúspěšnější odchovance klubu, podobně jako Martin Zaťovič, Tomáš Kundrátek, Josef Hrabal, otec a syn Karlové Pláškové a další. Ti všichni těžili také ze spojení s hokejovými třídami na Základní škole Želatovská.

„Tuhle spolupráci nám okolní města vyloženě závidí. Funguje to, je to perfektně nastavené,“ přitakává Martin Vojtek.

Spádové hokejové třídy na škole stojící nedaleko zimního stadionu založila loni zesnulá legenda přerovského hokeje Vojtěch Burian v roce 1972.

„Bylo mi tenkrát uloženo vyhledat ve spolupráci s komisí mládeže při TJ Meochema talentované žáky ze všech základních škol v Přerově a blízkém okolí, vytvořit spádovou třídu a v dalších letech v tom pokračovat,“ vyprávěl Burian.

Inspirací mu byly školy ve Vítkovicích a v Brně, pro vyšší soutěže pak vychoval spoustu známých přerovských jmen – Venkrbce, Václavíčka, Kaděru, zmíněného Pláška staršího, ale také Martina Vojtka.

Ten tak nyní mládeži předává zkušenosti nejen z pozice mistra extraligy a nejlepšího brankáře sezony 2007/2008. A neučí se od něj jen v Přerově. Vojtek je dlouhodobě trenérem gólmanů u dívčí juniorské reprezentace, s níž pravidelně jezdí i na mistrovství světa. Je příprava děvčat rozdílná?

„Tréninky jsou úplně stejné. Ale samozřejmě, že holčičí psychika je trošku jiná než u kluků. Musí se volit mírnější slova. Musí se na ně jít trošku opatrněji,“ přiznává Vojtek.

Děti musíme učit poslouchat

Pro server Bez frází se Martin Vojtek nedávno rozpovídal o tom, jaké pocity on sám zažíval, když musel ze strany „fanoušků“ poslouchat sprosté urážky mířené hlavně na jeho korpulentnější postavu. Aktuální kauza kolem svérázného přístupu trenéra Stloukala k dorostencům Techniky Brno se podobné problematiky dotýká také.

„V dorostu a už i ve starších žácích se děti musí učit smyslu pro pořádek, dochvilnost, aby se naučily poslouchat. Někdy je to velký problém. To je průprava na další hokejový život,“ říká Martin Vojtek.

Zároveň ale má jasno.

„Člověk samozřejmě občas použije nějakou vulgaritu, ale můj osobní názor je takový, že to bylo přes čáru. Dětem se musí všechno vysvětlit. Nemůžu jim zakázat jíst polévku, musím ale říct, proč by ji neměly jíst,“ dodává Martin Vojtek.

Zajímavostí je, že výchovu mladých hokejistů v Přerově vnímá populární „Kokin“ na dvou frontách. Je totiž také tatínkem patnáctiletého Martina.

Jeho místo je od nové sezony kde jinde než v bráně zubřího dorostu, s ním už ale trénoval dva roky. Nadějný brankář pomohl výběru Olomouckého kraje k vůbec prvnímu zisku medaile z olympiády dětí a mládeže.

„Chytal tam spoustu zápasů dobře, měl jsem pozitivní reakce. Má ale před sebou ještě velkou spoustu práce, vše bude záležet na něm, jak bude pracovat dál,“ uzavírá Martin Vojtek.