Od roku 2009 platí v Česku nový zákon o policii, který přesně definuje odpovědnost pořadatelů a policie při sportovních utkáních. Policie podle něj přestala suplovat činnost pořadatelské služby a zasahuje až ve chvíli, kdy pořadatel není schopen zjednat pořádek. Neukazuje právě poslední incident z Přerova trhliny této legislativy?
Zastávám podobný názor. Podle tohoto zákona nemůžou být příslušníci policie přímo na stadionech, protože se údajně jedná o soukromou akci a policie může zasáhnout až na základě přizvání pořadatele. Pokud se ale jedná o soukromou akci, tak bych teoreticky mohl vpustit na zimní stadion jen toho, koho chci. V sobotu bych tam tedy asi dvě třetiny vsetínských fanoušků vůbec nevpustil. Podle mě je to špatně. Navíc – jakákoliv pořadatelská služba nemá po právní stránce žádné pravomoci. Pokud přijede deset až patnáct provokatérů s tím, že si něco začnou, pořadatelská služba nemá žádné kompetence proti nim zasáhnout.

SOUVISEJÍCÍ

Peklo v Meo Aréně! Zápas Přerova se Vsetínem ukončilo řádění fanoušků

Hokejové peklo v Přerově bude mít policejní dohru, fans řádili i v ulicích

Hokejoví chuligáni vyrazili zuby servírce, zavíraly se kvůli nim i obchody

Jak chcete násilným konfliktům předejít příště?
To je věc, kterou nevyřešíme po jednom zápase. V různých kruzích se o ní diskutuje už několik let, a to především o tom, jak zabránit násilí na stadionech. Prováděli jsme osobní prohlídky u fanoušků Vsetína při vstupu na stadion, ale dnes je pyrotechnika tak malá, že ji bez problémů můžete ukrýt, nebo třeba někde uschovat pár hodin před zápasem. Podle mě jsou to věci, kterým z našeho pohledu nelze zabránit. My můžeme udělat maximum pro to, abychom riziko minimalizovali.Marketingový manažer HC Zubr Přerov Lubomír Svoboda

Není řešením třeba změna příslušné legislativy, a to formou nové obecně závazné vyhlášky města? V ní by byla jasně definovaná pravidla pro chování návštěvníků.
Podle toho, jak jsem sledoval celý záznam z kamery na zimním stadionu, chování fanoušků se dá jen stěží předvídat. Dnes jsou už na tak „profesionální" úrovni, že hlouček pěti šesti lidí nejprve sejde dolů, za chvíli se vrátí nahoru, a pak něco dole bouchne. Je těžké ukázat prstem na jednoho člověka a říci: ten to udělal. Nejsem specialista na bezpečnostní problematiku a po této zkušenosti určitě proběhnou jednání s policií, ale jsem v této otázce skeptický.

Už jste vyčíslili přesný rozsah škod po sobotním řádění vsetínských fanoušků?
Škody po materiální stránce naštěstí nejsou příliš vysoké, i když to podle záběrů ze stadionu vypadalo hrozivě. Máme poničené dveře na dámských toaletách a uvidíme, jestli půjde jen o sklo, nebo bude nutné vyměnit celý hliníkový rám. Poškozený je také hydrant a rozbitá jsou i prkénka na toaletách. Škoda tedy na to, jak ta akce hrozivě vypadala, není až tak velká. Ovšem jen po materiální stránce.

Pro nás je mnohem větší ztrátou to, že bylo na tribunách zhruba tisíc pět set diváků. Těm budeme muset asi vrátit vstupné, nebo vyhlásit některý zápas zdarma. To, co v současné době nedokážeme vyčíslit vůbec, je, kolik lidí se rozhodlo po sobotním zápase nějakou dobu na hokej nejít. Tyto ztráty jsou pro nás mnohem větší a nedají se vůbec vyčíslit.

Policisté během prvních zápasů v sezoně rozdávali u vstupu preventivní letáčky a nabádali dospělé, aby fandili slušně. Smyslem bylo přilákat na tribuny co nejvíce diváků, včetně rodin s malými dětmi. V sobotu večer ale mohli rodiče dětí, kteří na hokej nešli, spíše mluvit o štěstí…
Vím, že se na facebooku objevily informace o tom, že ze stadionu odcházely děti s pláčem. Strašně nás to mrzí, protože se na přerovský zimní stadion poté, co se zrekonstruoval, rodiny naučily chodit. A to je také důvodem toho, že máme jednu z největších návštěvností v rámci Olomouckého kraje. Po fotbalové Sigmě jsme druzí nejnavštěvovanější. Přestože Šumperk a Olomouc hrají o ligu výše, naší návštěvnosti nedosahují. Čekají nás další zápasy z „krizové trojky" Prostějov, Vsetín, Havířov a my budeme muset uvažovat, co s tím. Obáváme se ale toho, že i když uděláme pro zajištění pořádku a bezpečnosti maximum, podobným projevům nezabráníme.

Když jste analyzovali kamerový záznam, dopátrali jste se příčin toho, jak ke konfliktu došlo?
Vezmu to postupně. Nejprve nastala šarvátka v našem kotli, kde asi čtyři nebo pět návštěvníků pro mě ze zcela nepochopitelných důvodů vešlo do našeho kotle a začalo strhávat vlajku. To vyústilo v šarvátku, kterou ale pořadatelská služba zažehnala.
Pak se zase někteří naši fanoušci vydali směrem ke vsetínskému kotli a střetli se s ochrankou, která je dál odmítla vpustit. Došlo tedy k menší strkanici, již ochranka zvládla také.
Pak už ale nastoupila pyrotechnika, kterou se snažila ochranka uhasit. Tím, že vstoupila do kotle, začala ta největší mela. Rozhodčí to v zápise správně popsal tak, že příčinou nedohrání zápasu nebyly šarvátky, které se vždy podařilo zklidnit, ale dýmovnice. Dým z nich znemožnil v zápase pokračovat. Rozhodčí má podle regulí na rozhodnutí hodinu. Pak už ale bylo jasné, že odsávání na zimním stadionu je na takový dým nedostačující.

Setkali jste se někdy v minulosti s podobným ukončením zápasu?
Že by se nedohrálo utkání, to se v Přerově v posledních letech nestalo. Objevily se i názory, že se nejednalo pouze o vsetínské fanoušky. Překvapilo nás, že někteří ve vsetínském sektoru mluvili polsky.