Pohled na sezonu jako celek však přináší alespoň malé pocity útěchy – rekordní zisk 89 bodů, umístění hned za „silnou čtyřkou“ soutěže, skalpy všech favoritů.

„Hrozně jsme chtěli do semifinále, ať už jsme měli dostat kohokoliv, protože jsme věděli, že na to máme. Pak se ale ukázala holá pravda, že jsme to nezvládli,“ mrzelo přerovského srdcaře Tomáše Sýkoru.

Je čas na bilancování a pohled do statistik základní části WSM ligy. Zubři většinou nikde zvlášť nevynikali, přesto však najdeme několik zajímavostí, na které bychom se měli zaměřit. A začněme klidně u přerovského kapitána.

SÝKORA ZÁŘIL NA BULY I V NÁJEZDECH. S NÍM CELÝ TÝM

Právě Tomáš Sýkora nejenže se stal nejproduktivnějším Přerovanem v soutěži, doslova zářil také v trestných stříleních. Právě zápasy Zubrů nejčastěji z celé ligy (osmkrát) rozhodovaly nájezdy.

Devětatřicetiletý centr je sám absolvoval desetkrát, proměnil sedm. Lepší byl pouze karlovarský Jakub Flek. Tomu stačilo ke stejnému počtu gólů devět pokusů.

Sýkora každopádně pomohl svému týmu k výborným šesti „nájezdovým“ výhrám a důležitým bodům navíc.

Kde Tomáš Sýkora absolutně dominoval? Na vhazování. Buly vyhrál přesně sedmsetkrát, což je nejvyšší číslo v soutěži.

Co se týče procentuální úspěšnosti mezi centry, byl na tom nejlépe přerovský Jan Berger s neuvěřitelnými 66,17 procenta. Není divu, že to byl Přerov, kdo byl v této herní činnosti jasně nejlepším celkem ligy.

NEJNEBEZPEČNĚJŠÍ HRÁČ? PLÁŠEK JUNIOR!

Ale zpět k produktivitě. Ani Sýkora, ani Pšurný, ani Šlahař statisticky nebyli opravdu těmi nejproduktivnějšími přerovskými útočníky.

Ve středu 29. listopadu v Meo Aréně poprvé naskočil v modrožlutém dresu do prvoligového klání Karel Plášek mladší. Za 18 zápasů nastřílel famózních devět branek, k tomu přidal dvě asistence.

Sedmnáctiletý talent tedy v průměru za šedesát minut dle statistik zaznamenal 2.13 gólů na zápas. Z hráčů, kteří odehráli alespoň stejný počet utkání, je to jasně nejlepší vizitka v celé WSM lize. Navíc – prakticky každá třetí střela mladého Pláška skončila gólem.

Nejlepším střelcem Přerova se nakonec s šestnácti trefami v základní části a jedním zásahem v play-off stal Jakub Šlahař. Jeho forma šla nahoru hlavně ve druhé polovině sezony.

Zajímavý je ještě fakt, že v základní části pětkrát otevřel gólový účet svého týmu. V tomto ohledu byli v lize jen čtyři lepší hráči. A také v posledním klání sezony to byl právě on, kdo srovnával na 1:1.

NEJČASTĚJI PÁLIL „PALIČ“

Pokud zabrousíme do produktivity obránců, z Přerovanů nelze přehlédnout jedno jméno. Radomír Pala se stal nejproduktivnějším bekem Zubrů. S devíti góly byl čtvrtým nejlepším zadákem základní části soutěže a nejlepším střelcem Přerova při přesilovkách. Právě „Palič“ byl také nejčastěji střílejícím borcem ze všech Zubrů.

U defenzivy ještě chvilku zůstaneme. Dalším obráncem, který vyčníval nejen v rámci svého celku, ale v rámci celé ligy, je Martin Novotný. Aktuální výpomoc extraligového Zlína strávila na ledě 23 minut a 46 vteřin na zápas.

Novotný se tak stal druhým nejvytěžovanějším hráčem WSM ligy. S tím také souvisí jeho trestanost. Právě osmadvacetiletý bek byl nejčastěji vylučovaným hokejistou Zubrů. V soutěži skončil na šestém místě.

BRANKÁŘI? LETOS PRŮMĚR

V loňských sezonách se o nich mluvilo jako o možná největších oporách mančaftu. Tentokrát je to s brankáři trošku jinak. Lukáš Klimeš s Jurajem Šimbochem vytvořili naprosto vyrovnanou a spolehlivou dvojici. Co se porce zápasů týče (Klimeš 31, Šimboch 29), tak i vzhledem ke statistikám.

V procentuální úspěšnosti zásahů na tom byl o něco lépe Klimeš (91,32 vs. 90.91), v průměru obdržených branek na zápas zase těsně dominoval Šimboch (2,41 vs. 2,42).

Jedno je však jisté. Gólmani rozhodně nezklamali, letos však ani nějak zvlášť nezazářili. Ve statistikách se stěží dostávali mezi deset nejlepších v lize.

JAK TO OPRAVDU BYLO S PŘESILOVKAMI?

A týmové statistiky? Zde se Zubři skoro ve všech hlavních ukazatelech řadí do středu čtrnáctičlenné tabulky. Vstřelili 147 branek (8. místo), inkasovali jich 135 (7. místo).

V tolik diskutovaných přesilovkách zaznamenali v základní části 17,37% úspěšnost (7. místo), ubránili 83,59 % oslabení (7. místo). Jak často byl Přerov vylučován? Světe div se, s celkem 709 trestnými minutami mu patří sedmé místo.

Zubři byli zvyklí bojovat za Motorem o pozici druhého celku s nejlepší domácí návštěvností. Jenže euforie z postupu po dvou letech lehce opadla.

Ani ta by však letos Přerov neposlala na lepší než páté místo. Do ligy totiž přišel Vsetín, ale také Karlovy Vary.

Zvedla se i návštěvnost Kladna. Do Meo Arény letos našlo cestu v průměru 2071 fanoušků na utkání.