V roce 1995 se totiž stejná věc povedla tehdejšímu celku Miloše Říhy. Jeho tým se v lize udržel tři sezony.

Nejčastějším předmětem diskuzí přerovských fandů jsou nyní otázky, jak dlouho si první ligu zahraje Přerov tentokrát, a hlavně, jestli si ji vůbec zahraje.

Přechod do soutěže profesionálů totiž nikdy není zrovna jednoduchý.

Termín přihlášek: konec května

Hokeji v Přerově by první liga náramně slušela.

Pestrá historie, tradice, spousta výborných odchovanců, vynikající mládežnická základna.

Slovo postup se tedy mezi lidmi kolem místního hokeje skloňovalo již delší dobu. Plány jej reálně uskutečnit jsou ale mnohem čerstvější.

„Na začátku této sezony jsme si vytyčili plán – zkusit do tří let postoupit. Nakonec se to podařilo už nyní, což je fantastické. Za to patří obrovský dík všem hráčům, partnerům a hlavně fanouškům," řekl spokojeně generální manažer HC ZUBR Přerov Lubomír Svoboda.

Toho společně s kolegy z představenstva nyní čeká pořádná porce práce. Navíc, z hlediska postupu, práce stejně důležité, jakou odvedli hráči na ledě.

„Oficiální termín přihlášení týmu do soutěže je na konci května. Do té doby musí být jasno, jestli si tuto soutěž můžeme dovolit. Musíme zajistit veškeré podmínky a připravit rozpočet. Je nutné si uvědomit, že rozdíl mezi první a druhou ligou je ještě větší, než rozdíl mezi první ligou a extraligou. Druhá liga je poloamatérská, kdežto první liga už je profesionální. Rozpočet na celý rok tedy bude výrazně vyšší," připomíná Lubomír Svoboda.

Opravdu slavit budeme, až zajistíme 1. ligu. Manažer Zubrů Lubomír Svoboda (uprostřed).

Opravdu slavit budeme, až zajistíme 1. ligu. Manažer Zubrů Lubomír Svoboda (uprostřed). Foto: DENÍK/Jan Pořízek

Šance v Agrofertu?

Opravdové uskutečnění zubřího snu tedy bohužel nezávisí pouze na zdařilé kvalifikaci, kterou přerovští hokejisté ovládli po nezapomenutelném posledním infarktovém zápase proti Sokolovu.

Je potřeba dát dohromady potřebné finance. To je ale v Přerově mnohdy velice ošemetná záležitost.

„V této chvíli oslovujeme partnery a jednáme. Nesmírně důležitý bude postoj města a kraje, jestli budou chtít na svém území mít profesionální a divácky atraktivní soutěž. Máme rozjednané i další partnery, kteří nás chtěli v případě postupu podpořit. V Přerově nejsou prakticky žádné opravdu výrazně velké firmy až na jednu. Tou je Agrofert. Ta s námi do dnešního dne nespolupracovala. Právě tam bychom rádi zapůsobili a jednali nejvíc. Další přerovské firmy, jako je Meopta, Emos nebo Dřevočal nám vycházejí vstříc maximálním možným způsobem, více si dovolit nemohou. Jsme samozřejmě rádi za každého takového sponzora. My ale potřebujeme silného partnera, který nám pokryje šedesát nebo sedmdesát procent rozpočtu. Nemůžeme si první ligu dovolit skládat po stotisícových částkách," prozradil generální manažer Zubrů.

Nepřipouštíme si, že bychom to nezvládli

Možnost, že by se licence na první ligu měla prodávat, jak je možno slýchat z úst nejednoho skeptika, Lubomír Svoboda nechce komentovat.

„To, že se liga bude prodávat, jsem slyšel už v momentě, kdy jsme ještě vůbec nic nevyhráli. Takže k těmto povídačkám se nechci vůbec vyjadřovat. My děláme všechno pro to, aby se tady první liga hrála. Tahle situace se nemusí zopakovat dalších x let. Vždyť to závisí na jednom trestném střílení," je si vědom Svoboda.

Z tónu jeho hlasu jde ale cítit odhodlání postupové tužby tisícovek Přerovanů naplnit.

„Vůbec si nepřipouštíme, že bychom to nezvládli. Všichni se mě ptají, jestli ještě oslavujeme. My jsme s vedením ani oslavovat nezačali. Slavit můžeme, až si plácneme s partnery, až se domluvíme s městem a krajem a bude jasno, že do toho můžeme jít a první liga tady bude," pověděl Lubomír Svoboda.

Přerovští hokejisté slaví v domovské Meo Aréně postup do první ligy

Přerovští hokejisté slaví v domovské Meo Aréně postup do první ligy. Autor: DENÍK/Jan Pořízek

Pomůže hostování ze Zlína?

Jednání má vedení klubu opravdu spoustu. Kromě finanční spolupráce je pochopitelně nutné zajistit i tu sportovní.

Herní úroveň první ligy je totiž také někde trošku jinde, o čemž se mohli tuto sezonu přesvědčit třeba prostějovští Jestřábi, kteří soutěž na poslední chvíli udrželi.

Přerov má naštěstí dlouhodobě skvělé vztahy s extraligovým Zlínem. Důkazem toho bylo ponechání Davida Šťastného Zubrům pro vyřazovací boje. Kmenovým hráčem Zlína je i rychlonohý Michael Popelka.

„Jednat budeme se Zlínem o tom, jak by mohla vypadat spolupráce mezi extraligou a první ligou. Věříme, že extraliga se také podaří zachránit Olomouci, kde je další prostor pro vzájemnou spolupráci. Olomouc má pod sebou obrovský počet hráčů, někteří hráli v Třebíči nebo na Kladně, takže Přerov by pro ně byla výborná volba. Viděl bych tady možnost hlavně hostování mladších kluků, kteří jsou na pomezí čtvrté lajny v extralize. Pro ty je první liga výborným řešením," nastínil Svoboda možnou podobu přerovského kádru pro další sezonu.

Nechceme nikoho vyhodit, každý to může zkusit

Ten se totiž zákonitě musí nějak obměnit. Někteří hráči, jako je veterán Zdeněk Sedlák, už zmínili svůj konec před závěrem sezony. Jiní mají své povinnosti, které se s profesionální soutěží tak úplně neslučují.

„Bude ve většině případů záležet na hráčích. Někteří tady podnikají, jiní mají svou práci. My ze současného kádru nechceme nikoho vyhodit. Každý může naskočit do letní přípravy a porvat se o šanci. Kluci znají svoji výkonnost. Ti starší třeba teď viděli, co by to znamenalo. Cestování do Čech, spaní po hotelech. Od mnohých starších hráčů jsem slyšel, že už by to pro ně asi nebylo. Oficiálně teprve jednat budeme. To až po oslavách narozenin pivovaru, na které bych všechny fanoušky rád pozval. Bude pro ně ve fan zóně připraveno sedmnáct sudů piva za sedmnáct let ve druhé lize," uzavřel s úsměvem Lubomír Svoboda.