Veterán a tahoun Zubrů Karel Plášek v Kladně posílá svůj tým do překvapivého vedení.

Asi 280 kilometrů směrem na východ skoro ve stejnou chvíli otevírá skóre reprezentačního duelu sedmnáctek proti Finsku jeho syn.

Karel Plášek mladší byl vyhlášen hvězdou středečního zápasu v MEO Aréně, ten starší nakonec hned dvěma góly přispěl k bytostně důležité výhře Přerova nad favoritem 3:1.

Karel Plášek.Zdroj: DENÍK/Jan Pořízek

Karel Plášek st. Foto: DENÍK/Jan Pořízek

Geny jsou geny, tady snad s troškou nadsázky promluvilo i něco mezi nebem a zemí.

„Myslím si, že jsme byli celý zápas lepší, k ničemu jsme je nepustili. Pak jsme dali rychlý gól a drželi to, akorát až na konci nás zavřeli. Určitě je super vstoupit do turnaje s výhrou, doufám, že to bude pokračovat,“ hodnotil trošku nervózně mladý Karel svůj další povedený mač v národním dresu.

Nervózně, ale se skromností a tónem hlasu, který zasvěcení dobře znají z vystupování jeho otce. Stejně jako tu skromnost.

„Těšil jsem se moc, ale zároveň tady byla velká nervozita. Už na rozbruslení jsem to cítil, ale fanoušci tady byli úžasní. Jsem za to rád,“ vyhrkl ze sebe talent extraligové Komety, kam před touto sezonou odešel z mateřského Přerova.

GENETIKA SI POHRÁLA

Plášek mezi vrstevníky skutečně vyčníval a nebude náhoda, že jeho hlavními přednostmi jsou jednoznačně bruslení, technika a skvělý přehled o dění na ledě. To jsou atributy, kterými udivoval extraligu na přelomu tisíciletí i o dost později jeho táta.

„Je to skvělý bruslař. Mladí kluci by mu jeho bruslení mohli závidět,“ říkal o Pláškóvi starším v roce 2010 Alois Hadamczik, když si jej speciálně vytáhl do Vítkovic na play-off z tehdy prvoligového Znojma. A věřte nebo ne, tohle tvrzení platí dodnes.

Když už byla řeč o genech, parádní bruslařské schopnosti také nepřišly jen tak zčistajasna. Pláškova matka, babička českého reprezentanta do 17 let, byla nadanou krasobruslařkou.

K dokonalosti tomuto životem psaného příběhu chybí jediné. Tím by bylo splnění velkého snu třiačtyřicetiletého veterána Zubrů – zahrát si se svým synem soutěžní zápas.

A vzhledem k úzké spolupráci Přerova s Kometou a výkonnosti, jakou Přerované ve středu mohli vidět u teprve šestnáctileté naděje českého hokeje, to vůbec není nereálné přání.