Obráží stadiony, sleduje zápasy a poznává nové hráče. Ujít si samozřejmě nenechal ani olympijský turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu, kde český národní tým skončil čtvrtý.

„Já jsem byl zklamaný, protože taková šance získat medaili už dlouho nemusí být. Měli jsme na to mužstvo, podmínky, prostě všechno. Pod tíhou Nagana si však hokejisté asi mysleli, že se to vyhraje samo,“ říká v rozhovoru pro Deník Říha, který jako jakýsi patron z velkého billboardu v Meo Aréně stále dohlíží také na přerovské Zubry.

Jak po konci v Bratislavě trávíte volný čas?
I když už ve Slovanu nepracuji, pořád mám v Bratislavě platný kontrakt. Jinak si užívám volno. Jezdím se dívat na zápasy. Sleduji první i druhou ligu, extraligu a slovenskou ligu. Dělám si přehled o nových hráčích, které neznám.

Co říkáte na výkony a výsledky Slovanu?
Slovan má problémy každý rok. To je dané, s tím se nedá nic dělat. Perou se s tím, jak můžou, ale je to velká škoda. Slovan je Slovensko, má úroveň. Je to prostě mužstvo, které táhne. Chodí na něj vyprodaný stadion, kde bývá vynikající atmosféra. To, že se nepodařilo skloubit peníze s hráči, je už otázka pro někoho jiného.

V KHL trénujete řadu let. Jak na vás ruská soutěž působí?
Rusové se vracejí zpátky k tomu, že dřív měli jedno mužstvo, a tím bylo CSKA. Do tohoto týmu stahovali své nejlepší hráče. Dneska mají dvě mužstva. Kromě CSKA ještě Petrohrad. Je nezajímá, kdo kolikátý skončí, ale pouze národní tým. Pro ten dělají všechno. Vrátili se o hodně zpátky v hokejové historii a je vidět, že jim to funguje.

Blíží se úroveň ruské soutěže slavné NHL?
Soutěž měla úroveň vždycky. Jednu dobu byla vyšší, pak přišla trochu krize. Teď se to ustálilo. Rusové neumějí prohrát, zajímá je jenom vítězství, byť je to třeba v prodloužení nebo na nájezdy. Každý zápas o něčem rozhoduje, vždycky je nějaká rivalita, euforie. Soutěž roste a zůstává na kvalitní úrovni.

Pozvedl by český hokej tým, který by hrál KHL stejně jako dříve Lev Praha?
Podle mě KHL měla hrát spíše Sparta. To nic nemění na tom, že Lev udělal kus práce. Lidé na něj chodili, i když ho ze začátku nebrali. Ale KHL je opravdu soutěž, o kterou bychom se měli zajímat. Jsou v ní hvězdy, reprezentanti. Otázkou je, které české mužstvo by do soutěže mělo jít. Finanční otázka je nesmírně náročná, program nabitý. V Rusku se hraje pět zápasů v jednom týdnu. A když k tomu připočtu cestování a časová pásma, je to opravdu obrovsky náročná soutěž. Takže si nemyslím, že by to některý český tým jednoznačně zvládl. Ale třeba na Slovensku tomu dal Slovan impuls a fandí mu celé Slovensko, přitom dříve mu nikdo nepřál. Kdyby tam šla Sparta, tak jí fandí také celé Česko, tak, jak jí teď nikdo nemusí. Českému hokeji by to nějakou úroveň dalo a rozšířilo by to boj o reprezentaci.

Přejděme k české extralize? Překvapilo vás, jak dopadla základní část?
Měl jsem možnost i čas ji teď sledovat. Samozřejmě v ní jsou překvapení i věci, které jsem očekával. Některé celky jsou na místech, kde neměly být. Jinak je úroveň extraligy velmi dobrá. Každý zápas má náboj, hraje se v něm až do konce. To je paráda pro diváky i celý český hokej.

Začíná play-off, nová soutěž. Máte mezi mužstvy svého favorita na titul?
V play-off není favorit. Tak, jak pro mě byla Sparta v základní části zklamáním, vidím ji jako mého černého koně. Dostala se z problémů až na poslední chvíli. Má však velmi dobrý tým, soupeře bude zlobit. Plzeň sice vyhrála Prezidentský pohár, ale nebude to mít jednoduché. Každý tým může vyhrát titul. Bude záležet na momentální formě, zdravotním stavu hráčů, jednotlivých zápasech, jejich počtu, na domácím prostředí. Play-off je zvláštní soutěž. Věřím, že zápasy budou korektní a pro každého zajímavé. Důležité je, aby lidi chodili, hokej je bavil. Ať vyhraje ten nejšťastnější (úsměv).

Do předkola play-off se dostal třeba podceňovaný Zlín, kde jste dřív taky působil. Jaký dojem na vás dělají Berani?
Zlín to tak má delší dobu. Do play-off se vždy vyškrábe na poslední chvíli a pak je nepříjemný. Mně se na něm líbí, že to vždycky nějak udělá. Dříve to táhli Čajánek, Leška, Hamrlík, dneska zase našli jiné hráče. Největší hvězda je brankář Kašík. Je to zajímavé mužstvo, které může všude vyhrát i prohrát. Jejich karta je taky otevřená.

Těší vás výsledky Pardubic, které po chudších letech postoupily přímo do čtvrtfinále?
Pardubice udělaly partu. Starší hráči, jako jsou Sýkora, Rolinek nebo Čáslava za to konečně vzali. I když se jim nedařilo, měli určité problémy, tak se z krize dostaly. Teď se jich každý musí bát.

Jak s odstupem času hodnotíte olympijský turnaj?
Já jsem byl zklamaný, protože takovou šanci získat medaili už dlouho nemusí národní tým mít. Měli jsme na to mužstvo, podmínky, prostě všechno, abychom medaili získali. Pod tíhou Nagana si hokejisté asi mysleli, že se to vyhraje samo. Proti Rusům jsme sice hráli dobře, ale to je ve škole za tři. Nedali jsme do hry tolik toho českého srdíčka, které nás v semifinále trochu zradilo. V boji o třetí místo jsme dopadli jako Amerika a Kanada, když na turnaje jezdili dřív. Když se nedostali do finále, souboj o bronz je nikdy nezajímal. Teď na mě tak působil český tým. Až v posledních deseti minutách jsme to zkusili, to už ale bylo pozdě. Semifinále bylo dobré, ale tým byl opravdu kvalitní a zasloužil si hrát o víc.

Vaše jméno v minulosti bylo docela často skloňováno v souvislosti s pozicí hlavního trenéra české reprezentace. Už jste se vzdal snu vést národní tým na vrcholné akci?
Je to sen každého trenéra, nejenom mě. Člověk by si to chtěl zkusit. Ale musí dostat šanci. Když ji nedostane, nemá cenu nad tím přemýšlet. Já jsem trénoval ve třech zemích, kde jsem se vysoko umístil v různých žebříčcích a anketách. I v Rusku jsem dokonce byl kandidátem číslo jedna. Pořád je to věcí lidí, kteří se točí kolem hokeje. Je to o šanci, kterou vám dají. Každý trenér udělá všechno pro svoji zemi. Aby odvedl práci, kterou shromáždil za celý svůj život. Nevidím to moc růžově.

A už tušíte, kde bude vaše trenérská kariéra pokračovat?
Ještě nechci do starého železa. Jednání jsou, zvažuji nějaké nabídky. Nemusí to být žádný top klub. Může to být tým, který mě bude bavit a někam mě posune, posilní. Zda to bude druhá liga, extraliga nebo zahraničí je mi úplně jedno.

Co podle vás v současnosti nejvíce trápí český hokej?
Je toho určitě dost. My sice říkáme, že jsme na tom dobře, že mám dobrou mládež, když nám zahrála osmnáctka, dvacítka, ale pořád je to jenom o pár hráčích, kteří nám pak utíkají do zahraničí. Pořád nás trápí mládež a práce s ní. Hvězdy, které nám vyhasínají. V NHL nemáme tolik hráčů co dřív. Trošku se to zprůměrovalo. Hledáme osobnosti. Dříve jsme jich měli spoustu, dneska nám chybí. Podle mě nás někam dostane pouze tvrdá práce. Pokud to navedeme na správnou kolej, český hokej se zase vrátí tam, kam patří.