„Derby je svátek hokeje jak pro fanoušky, tak i pro hráče. Obě dvě mužstva v zápase ukázala, že se dokážou výborně připravit. My jsme sem přijeli s cílem urvat nějaké body, prohrávali jsme 0:1, vrátili jsme se do zápasu a pak i vedli. Myslím si, že dnes nevyhrál lepší, ale šťastnější," viděl vzájemné měření sil přerovský trenér David Kudělka.

Třaskavé derby, kterému přihlíželo 4016 diváků, začalo ve vysokém tempu a hned po minutě a půl dostali Jestřábi díky své aktivitě možnost přesilové hry. V ní byli sice ihned vyhnáni z útočného pásma, poté ale Aleš Holík vyjel do útočné třetiny a od mantinelu vyslal tvrdou střelu, která přerovskému brankáři Horčičkovi prošla přesně pod vyrážečkou a zaplula k tyči.

Prakticky ihned po vedoucím gólu se mohli Jestřábi radovat podruhé, když Jan Rudovský prošel s pukem až před přerovskou bránu, do téměř prázdné klece ale nezakončil díky vehementní snaze přerovských obránců.

Hra se vyrovnala

V sedmé minutě bylo z první šance Zubrů vyrovnáno. Tadeáš Král vyhrál v útočné třetině buly a Petr Kratochvíl, jehož si Zubři vypůjčili z brněnské Komety, vystřelil ihned z první přesně mezi Kantorovy betony.

Od druhé branky utkání byla hra vyrovnaná se šancemi na obou stranách, na té přerovské se například z bezprostřední blízkosti od brány nedokázal prosadit Sýkora, poté nedotáhl svůj únik po křídle až do konce prostějovský Martin Novák.

Druhé dějství začalo už v klidnějším tempu a o jediný gól se postarali hostující Zubři. Ti těžili z rychlých protiútoků a jeden takový se podařil ve 27. minutě utkání úspěšně zakončit přerovské posile ze Zlína Martinu Podešvovi, jenž si povedeně najel ke kruhům a ještě povedenější střelou zakončil.

Prostějov měl několik šancí na vyrovnání, při té největší nedokázal sám před Horčičkou zakončit Vojtěch Augustin. Poslední minuty druhé periody byly ovlivněny čtyřminutovým vyloučením prostějovského Zadražila, výhodu dlouhé přesilové hry ale Zubři nevyužili.

Prostějov se zachránil na konci

V poslední části základní hrací doby byli aktivnější hostující Zubři, byli to ale paradoxně oni, kdo dostal branku. Přerovští například svého soupeře drželi tři minuty v jejich pásmu, poté dokonce trefili tyč, ale Jestřábi dostali díky podražení od Milana Procházky výhodu přesilové hry, které dokonale využili.

Střelu od modré vyrazil Luboš Horčička před sebe na dotírajícího Matouše Venkrbce, pro něhož už nebylo těžké puk doklepnout do přerovské branky.

„Mrzí mě, jak jsme to oslabení odehráli. Nechali jsme před bránou Venkrbce a hráč, jakým je on, si v takovým situacích dokáže poradit. To mě mrzí asi nejvíce z celého utkání," litoval důležitého momentu Kudělka.

„Já jsem mužstvu věřil, protože má letos opravdu sílu. Je pravda, že přesilovek jsme moc neměli a dali jsme z nich dva góly, takže jsme z minima vytěžili maximum," těšilo zato prostějovského trenéra Přecechtěla.

Vyrovnávací gól byl zlomovým momentem, protože následné prodloužení skončilo po jedné minutě a sedmi sekundách. Z rohu kluziště nahrál Martin Novák Lukáši Krejčíkovi, který v blízkosti brány dokázal puk procedit přímo za Horčičkova záda, a mohl tak záhy slavit druhou výhru Jestřábů nad svým hanáckým soupeřem.

„Derby nemá favorita a myslím si, že jsme měli více vyložených šancí, stejně tak jako v prvním derby Přerov doma. Vždyť ve druhé třetině jsme třikrát netrefili prázdnou bránu. Naštěstí se nám podařilo díky poslední přesilovce vyrovnat a v prodloužení jsme byli šťastnější," uzavřel hodnocení Kamil Přecechtěl.

LHK Jestřábi Prostějov – HC Zubr Přerov 3:2 PP (1:1, 0:1, 1:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Holík (Rudovský, Novák), 57. Venkrbec (Novák, Holík), 62. Krejčík (Novák, Grebeňuk) – 7. Kratochvíl (Král), 27. Podešva (Dostálek).

Rozhodčí: Škrobák – Jindra, Kreuzer. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:0. Diváci: 4016.

LHK Jestřábi Prostějov: Kantor – A. Holík, Holomek, T. Kvapil, D. Kolář, Grebeňuk, V. Zadražil – Luňák, Venkrbec, Rudovský – Martin Novák, Moskal, Korhoň – Švec, Fiala, L. Krejčík – Půhoný, J. Káňa, Augustin. Trenér: Kamil Přecechtěl.

HC ZUBR Přerov: Horčička – Chmelíř, Šnajnar, Novotný, Ferenc, Zbořil, Pala, Běhal – Procházka, Podešva, Dostálek – Goiš, Popelka, Kovařík – Plášek, Sikora, Sýkora – P. Kratochvíl, Král, M. Kratochvíl. Trenéři: Petr Dočkal, Vladimír Kočara, David Kudělka.