V roli kapitána dovedl svůj tým k cennému bronzu, čímž čeští mladíci potvrdili fakt, že Česká republika je inline hokejovou velmocí.

Do Itálie přitom tým pod vedením trenéra Ladislava Vlčka jel s výběrem, který se spíše blížil béčku české osmnáctky.

„Reprezentace byla tentokrát poskládána vlastně z rezervy áčka, protože většina kluků už měla smlouvy v extralize juniorů a mladšího dorostu (hokejové, pozn. red.), takže je týmy nechtěly pustit. Šampionát byl upečen hodně narychlo a konal se dost pozdě," vysvětlil trenér a manažer přerovských Night Birds Patrik Škandera, který měl na budování bronzového celku lví podíl.

„Byl jsem osloven panem Vlčkem, abych mu se sestavováním týmu pomohl. Přerovský klub je přeci jen největší na Moravě a vyvíjí největší úsilí v republice. Navíc je mistrem České republiky v kategorii dorostu, většina kluků v týmu patří právě do této kategorie. S Láďou Vlčkem jsme poskládali sestavu a vše pak telefonicky konzultovali," prozradil Škandera.

Tým, který se po přípravě na ledě rychle musel přeorientovat na hokej na kolečkách, nakonec uspěl. Na úvod sice ve skupině těsně podlehl Francii a Švýcarsku, chuť si však spravil v následném duelu s Lotyši. Výhra 9:1 znamenala boj o bronz znovu proti výběru Švýcarska.

Skóre medailového utkání otevřel přerovský Zdráhal, druhou branku Čechů přidal Šmíd. Švýcaři se zmohli pouze na snížení.

„Rezervní" tým do 18 let tak byl úspěšný a vezl domů medaili. Finále turnaje ovládla Francie, která zdolala domácí Itálii 4:2.

Přerov pořadatel šampionátu

„Říkali jsme si, že když dovezeme medaili, bude to úspěch. Povedlo se, po turnaji jsme se shodli, že minimálně s osmi hráči z této sestavy se dá klidně počítat i do áčka. Udělali dobrý výsledek," řekl spokojeně Patrik Škandera.

Mládežnický a ženský inline hokej na nejvyšší evropské úrovni by již příští rok mohl navíc zavítat do Přerova.

„Přemýšlíme, že by mistrovství mohlo být příští rok v dřívějším termínu v České republice. Jedním z pořadatelských měst by mohl být i Přerov," nastínil na závěr Škandera.

Výsledky reprezentace do 18 let na ME:

Česká republika – Francie 1:2
Branka ČR: Zdráhal.

Česká republika – Švýcarsko 2:3
Branky ČR: Klauda 2.

Česká republika – Lotyšsko 9:1
Branky ČR: Šmíd 2, Abazaj, Zdráhal, Světinský, Mrkvička, Klauda, Göndör, Vranec.

Zápas o bronz: Česká republika – Švýcarsko 2:1
Branky ČR: Zdráhal, Šmíd.