VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přerovský hokej se dočká unikátní knihy k devadesátiletému výročí

Oprášit historické fotografie, brouzdat po archivech nebo vzpomínat pamětníky. Přesně tohle v současné době naplno zaměstnává autory výjimečné publikace, kterou k příležitosti devadesátiletého výročí od založení prvního hokejového oddílu v Přerově připravuje HC Zubr Přerov.

1.6.2018
SDÍLEJ:

Petr Komárek, jeden z autorské dvojice knihy k devadesátiletému výročí založení hokejového oddílu v PřerověFoto: Jan Gebauer

Dvojice Petr Komárek a Aleš Novotný pracují na vůbec první plnohodnotné vázané knize o dlouhodobě nejpopulárnějším přerovském sportu.

„Nepůjde o žádný nezáživný přehled statistik nebo čísel. Tohle chceme zakomponovat do textu tak, aby knihu lidé četli rádi, s chutí až do konce, a aby se přitom pokochali hezkými fotografiemi,“ nechal Deník nahlédnout „do kuchyně“ teprve dvacetiletý Petr Komárek, který už však za sebou má dva vydané knižní tituly.

Vydat knihu k devadesátiletému výročí hokeje v Přerově se asi nabízelo. Jak jste se k její tvorbě dostal vy a Aleš Novotný?
Myšlenka vzešla z kruhu statutárních orgánů tohoto oddílu. Já jsem se nabídl Ondřeji Hnilovi (marketingovému manažerovi HC Zubr Přerov, pozn. red.), že mám zkušenosti s tvorbou publikací a byl bych ochotný se na té knize podílet. Měl jsem prakticky jasno, že ji chci v autorské dvojici dělat s Alešem Novotný, jelikož je to nestor přerovského hokeje, který je obeznámen s historií a ví, jaké osobnosti se tady pohybovaly a angažovaly. Je takovou studnicí historických poznatků. Knihu si rozdělíme v podstatě na poloviny.

Jak bude celý autorský proces probíhat?
Každý děláme určitý počet kapitol. Já dělám kapitoly od roku 1928 do roku 1970. Pak budeme společnými silami dolaďovat tu nejnovější dobu. Celkem bychom měli dojít k počtu sedmi kapitol. Na rovinu říkám, že na knize nepracujeme žádnou závratnou dobu. Podílel jsem se jako jeden z autorů na dvou publikacích a mám takovou zkušenost, že celý proces trval minimálně rok a čtvrt. Tady na tom na plno děláme až od konce března nebo začátku dubna. Veškeré materiály musí být hotové do konce června. Věděl jsem, do čeho jdu a měl jsem chuť tu výzvu přijmout.


V čem bude tato kniha jedinečná?
Dosud mi není známo, že by přerovský hokejový klub, ať už ho řídili komunisté či kdokoliv jiný, vydal publikaci, která by byla vázaná. Doposud to byly brožurky, které nějak shrnovaly historii klubu s tím, že byly doplněny o pár fotografií. Nikdy to nebyla taková publikace, u které by byl kladen důraz jednak na textovou část, ale jednak i na velké množství fotografií. Ty se budou vázat k různým etapám klubu od jeho vzniku v roce 1928 až do roku 2018.

Jak budou jednotlivé kapitoly vypadat?
Budou charakterizovat určitý dějinný celek. První kapitola bude o celém předválečném období, to znamená od roku 1928 do roku 1939, i o období během druhé světové války. Celkově tedy do roku 1945. Věnuje se ale také období před rokem 1928. To se tady hrál bandy hokej s koženým míčkem. Další kapitoly už nebudou popisovat tak dlouhé časové rozpětí.

Chybět nebudou ani vzpomínky žijících pamětníků. Jak těžké bylo získat podklady pro ta nejstarší období?
U předválečného období je najít nějakého žijícího pamětníka nemožné. Naštěstí jsme našli prameny, ze kterých bylo možné čerpat různé citace, takže ani o svědectví nebo přímé řeči osobností z předválečného období čtenář nepřijde. Byla by obrovská škoda, kdyby se na ně zapomnělo. V době, kdy jsme byli ostrovem demokracie ve střední Evropě, v Přerově vzniká něco tak ušlechtilého, jako je hokejový odbor SK Přerov. Ti borci, to byli chlapi, kteří tady hrávali tenis, házenou, fotbal a v zimě prostě hráli hokej. Šířili tento sport mezi lidi za vlastní peníze. Proto mají v historii přerovského hokeje přední a nezastupitelné místo. Máme tady samozřejmě také spoustu žijících pamětníků, kteří zažili mladší doby. Řada z nich tam bude zmíněna. Z devadesáti pěti procent mi vycházejí vstříc, za což jim děkuji.


Narážíte během tvorby i na nějaké zajímavosti a pikantní materiály?
Pikantnosti tam bezesporu budou. I v prvorepublikovém období, kdy se nám například v archivu v Henčlově podařilo najít originální rukopis prvního kapitána SK Přerov (vůbec prvního oddílu, pozn. red.) Jana Gebauera. Přezdíval si „Johny“, často se tak podepisoval i pod různé dokumenty. Našli jsme třeba rukopisy ze třicátých nebo čtyřicátých let minulého století, kdy informuje členy výboru odboru SK Přerov, jak instalovali a zvelebovali na hřišti za sokolovnou, které v podstatě doteď stojí, veřejné osvětlení. Našli jsme také hodně fotek v klubovém archivu v jedné z našich depozitních místností. V jednom z přátelských utkání ze 40. let tady hrál slavný LTC Praha i s křídlem Ladislavem Trojákem. Ten byl v roce 1935 spoluhráčem asi vůbec prvního Přerováka, který kdy nastoupil za reprezentaci, Viloše Branta. V archivu jsme našli také třeba originální plakát ke slavnostnímu zahájení stavby přerovského zimního stadionu z roku 1968. Otevření stadionu se střechou s umělou ledovou plochou bylo velice přelomovou událostí pro přerovský hokej.

Kde bude kniha k dispozici a kdy se na ni čtenáři mohou těšit?
Je pravda, že tohle jsme ještě definitivně nevyřešili. Kniha vyjde pod vydavatelstvím Agriprint, kde by pak měla být k dispozici na e-shopu. Měl by proběhnout i nějaký slavnostní křest, kde by se mohla prodávat. K dispozici bude také ve fanshopu HC Zubr Přerov. Pak je otázka, jestli se domluvíme s knihkupectvími v Přerově, kde by se kniha mohla prodávat. Primární myšlenka je, že bychom ji chtěli křtít slavnostně před fanoušky na prvním mistrovském zápase na konci září.

Co pro vás osobně znamená podílet se na této unikátní knize?
Jsem strašně rád, že mi přerovský hokejový klub dal tuto možnost. Je to pro mě obrovská čest, jelikož si myslím, že hokej v Přerově má v celém hanáckém regionu své nezastupitelné místo. Je to díky lidem, kteří se tady pro hokej obětují. Jsou to lidé upřímní a milí. Mnohdy si veřejnost neváží toho, co tady má. Z vlastní zkušenosti vím, že ne všude je to samozřejmostí. Děkuji Přerovu, že mi umožnil tuhle výzvu přijmout.

PETR KOMÁREK
Narozen: 24. prosince 1997 ve Šternberku
Aktivity: 2014 – 2016 redaktor webu LHK Jestřábi Prostějov, v současnosti webu HC Zubr Přerov a dalších webů
Vydané publikace: Litovel-Hanácké Benátky (2015, s Petrem Linduškou), Prostějov-Hanácký Jeruzalém (2017, s Markem Moudrým)

Legendy přerovského hokeje - seriál Deníku zde

Autor: Ivan Němeček

1.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 16 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Bližší informace budou poskytnuty při prvním kontaktu se zaměstnavatelem., , Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby - paní Jany Bartkové:, - telefonicky na čísle 732 727 647 , - osobně na adrese: Jana Bartková - pracoviště Pizzerie Pertutto, Hromůvka č.p. 2091, 753 01 Hranice. Pracoviště: Jana bartková - pracoviště hranice, Hromůvka, č.p. 2091, 753 01 Hranice 1. Informace: Jana Bartková, +420 732 727 647.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Nabízíme:, osobní ohodnocení, strava., , Zájemci se mohou hlásit u pana Smoly:, - zasláním životopisu (CV) na email: restaurace@restaurace-pivovar.cz;, - telefonicky na čísle 777 715 563;, - osobně v Restauraci - pivovar, Komenského 35, Přerov. Pracoviště: Schmidt - restaurace s.r.o. - pracoviště přerov, komenského ul., Komenského, č.p. 696, 750 02 Přerov 2. Informace: Ctirad Smola, +420 777 715 563.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 73 Kč

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Uklízeč/ka v kancelářích - prac. Tovačov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč, mzda max. 80 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Tovačov II-Annín č.p. 2, Tovačov. Nástup možný ihned., , Úklid kanceláří - pravidelný úklid místností a objektů manuálním nebo strojním způsobem. Vysávání koberců, stírání podlah, vynesení odpadků, otření omaků na nábytku, úklid sociálního zařízení, otření prachu. , , Směnnost: jednosměnný provoz - pracovní doba dle dohody - pružná., Vyhrazeno pro OZP. Prac. poměr na dobu určitou., Požadujeme: spolehlivost., , První kontakt POUZE telefonicky! Volejte nebo pište: 723 612 506, prace@forcorp.cz. Nechodit na pracoviště!. Pracoviště: Forcorp group spol. s r.o. - prac. tovačov, 751 01 Tovačov. Informace: Renáta Marková, +420 723 612 506.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 000 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) Učitel/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, vzdělání dle zákona o pedagogických pracovnících č. 563/2004 Sb., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: reditel@skolatroubky.cz. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola troubky, Dědina, č.p. 10, 751 02 Troubky nad Bečvou. Informace: Petr Vrána, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Druhý ročník benefiční akce Sportovcům na dětech záleží v Kozlovicích u Přerova
60

Výtěžek přes sto tisíc. Fotbalová benefice Nováků v Kozlovicích pomáhá dětem

Fortuna je novým hlavním sponzorem nejvyšší fotbalové ligy. Na snímku generální ředitel Fortuny David Vaněk.
10

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Dvě nuly pod Hradem a strašidelná perníková ruina: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 19. června 2018.

V Přerově se setkali přední čeští komeniologové

Čtyři sta let ode dne, kdy uzavřel učitel národů svatební smlouvu se svou první manželkou Mandalenou Vizovskou, dorazili do Přerova přední čeští komeniologové.

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Boje v základních skupinách fotbalového mistrovství světa v Rusku jsou v plném proudu, v akci se už stihly představit desítky světových hvězd. Šampionát je vrcholnou událostí, kterou sleduje takřka celý svět. Přečtěte si největší zajímavosti o tomto mimořádném sportovním svátku. 

TOP 09 kandiduje v Přerově společně s lidovci. Chtějí zlepšit prestiž města

Na společné kandidátce pro nadcházející komunální volby v Přerově se dohodly dvě tradiční strany - KDU-ČSL a TOP 09. Lidovci dnes mají v pětatřicetičlenném městském zastupitelstvu dva své zástupce, TOP 09 žádného.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT