Dvojice Petr Komárek a Aleš Novotný pracují na vůbec první plnohodnotné vázané knize o dlouhodobě nejpopulárnějším přerovském sportu.

„Nepůjde o žádný nezáživný přehled statistik nebo čísel. Tohle chceme zakomponovat do textu tak, aby knihu lidé četli rádi, s chutí až do konce, a aby se přitom pokochali hezkými fotografiemi,“ nechal Deník nahlédnout „do kuchyně“ teprve dvacetiletý Petr Komárek, který už však za sebou má dva vydané knižní tituly.

Vydat knihu k devadesátiletému výročí hokeje v Přerově se asi nabízelo. Jak jste se k její tvorbě dostal vy a Aleš Novotný?
Myšlenka vzešla z kruhu statutárních orgánů tohoto oddílu. Já jsem se nabídl Ondřeji Hnilovi (marketingovému manažerovi HC Zubr Přerov, pozn. red.), že mám zkušenosti s tvorbou publikací a byl bych ochotný se na té knize podílet. Měl jsem prakticky jasno, že ji chci v autorské dvojici dělat s Alešem Novotný, jelikož je to nestor přerovského hokeje, který je obeznámen s historií a ví, jaké osobnosti se tady pohybovaly a angažovaly. Je takovou studnicí historických poznatků. Knihu si rozdělíme v podstatě na poloviny.

Jak bude celý autorský proces probíhat?
Každý děláme určitý počet kapitol. Já dělám kapitoly od roku 1928 do roku 1970. Pak budeme společnými silami dolaďovat tu nejnovější dobu. Celkem bychom měli dojít k počtu sedmi kapitol. Na rovinu říkám, že na knize nepracujeme žádnou závratnou dobu. Podílel jsem se jako jeden z autorů na dvou publikacích a mám takovou zkušenost, že celý proces trval minimálně rok a čtvrt. Tady na tom na plno děláme až od konce března nebo začátku dubna. Veškeré materiály musí být hotové do konce června. Věděl jsem, do čeho jdu a měl jsem chuť tu výzvu přijmout.


V čem bude tato kniha jedinečná?
Dosud mi není známo, že by přerovský hokejový klub, ať už ho řídili komunisté či kdokoliv jiný, vydal publikaci, která by byla vázaná. Doposud to byly brožurky, které nějak shrnovaly historii klubu s tím, že byly doplněny o pár fotografií. Nikdy to nebyla taková publikace, u které by byl kladen důraz jednak na textovou část, ale jednak i na velké množství fotografií. Ty se budou vázat k různým etapám klubu od jeho vzniku v roce 1928 až do roku 2018.

Jak budou jednotlivé kapitoly vypadat?
Budou charakterizovat určitý dějinný celek. První kapitola bude o celém předválečném období, to znamená od roku 1928 do roku 1939, i o období během druhé světové války. Celkově tedy do roku 1945. Věnuje se ale také období před rokem 1928. To se tady hrál bandy hokej s koženým míčkem. Další kapitoly už nebudou popisovat tak dlouhé časové rozpětí.

Chybět nebudou ani vzpomínky žijících pamětníků. Jak těžké bylo získat podklady pro ta nejstarší období?
U předválečného období je najít nějakého žijícího pamětníka nemožné. Naštěstí jsme našli prameny, ze kterých bylo možné čerpat různé citace, takže ani o svědectví nebo přímé řeči osobností z předválečného období čtenář nepřijde. Byla by obrovská škoda, kdyby se na ně zapomnělo. V době, kdy jsme byli ostrovem demokracie ve střední Evropě, v Přerově vzniká něco tak ušlechtilého, jako je hokejový odbor SK Přerov. Ti borci, to byli chlapi, kteří tady hrávali tenis, házenou, fotbal a v zimě prostě hráli hokej. Šířili tento sport mezi lidi za vlastní peníze. Proto mají v historii přerovského hokeje přední a nezastupitelné místo. Máme tady samozřejmě také spoustu žijících pamětníků, kteří zažili mladší doby. Řada z nich tam bude zmíněna. Z devadesáti pěti procent mi vycházejí vstříc, za což jim děkuji.


Narážíte během tvorby i na nějaké zajímavosti a pikantní materiály?
Pikantnosti tam bezesporu budou. I v prvorepublikovém období, kdy se nám například v archivu v Henčlově podařilo najít originální rukopis prvního kapitána SK Přerov (vůbec prvního oddílu, pozn. red.) Jana Gebauera. Přezdíval si „Johny“, často se tak podepisoval i pod různé dokumenty. Našli jsme třeba rukopisy ze třicátých nebo čtyřicátých let minulého století, kdy informuje členy výboru odboru SK Přerov, jak instalovali a zvelebovali na hřišti za sokolovnou, které v podstatě doteď stojí, veřejné osvětlení. Našli jsme také hodně fotek v klubovém archivu v jedné z našich depozitních místností. V jednom z přátelských utkání ze 40. let tady hrál slavný LTC Praha i s křídlem Ladislavem Trojákem. Ten byl v roce 1935 spoluhráčem asi vůbec prvního Přerováka, který kdy nastoupil za reprezentaci, Viloše Branta. V archivu jsme našli také třeba originální plakát ke slavnostnímu zahájení stavby přerovského zimního stadionu z roku 1968. Otevření stadionu se střechou s umělou ledovou plochou bylo velice přelomovou událostí pro přerovský hokej.

Kde bude kniha k dispozici a kdy se na ni čtenáři mohou těšit?
Je pravda, že tohle jsme ještě definitivně nevyřešili. Kniha vyjde pod vydavatelstvím Agriprint, kde by pak měla být k dispozici na e-shopu. Měl by proběhnout i nějaký slavnostní křest, kde by se mohla prodávat. K dispozici bude také ve fanshopu HC Zubr Přerov. Pak je otázka, jestli se domluvíme s knihkupectvími v Přerově, kde by se kniha mohla prodávat. Primární myšlenka je, že bychom ji chtěli křtít slavnostně před fanoušky na prvním mistrovském zápase na konci září.

Co pro vás osobně znamená podílet se na této unikátní knize?
Jsem strašně rád, že mi přerovský hokejový klub dal tuto možnost. Je to pro mě obrovská čest, jelikož si myslím, že hokej v Přerově má v celém hanáckém regionu své nezastupitelné místo. Je to díky lidem, kteří se tady pro hokej obětují. Jsou to lidé upřímní a milí. Mnohdy si veřejnost neváží toho, co tady má. Z vlastní zkušenosti vím, že ne všude je to samozřejmostí. Děkuji Přerovu, že mi umožnil tuhle výzvu přijmout.

PETR KOMÁREK
Narozen: 24. prosince 1997 ve Šternberku
Aktivity: 2014 – 2016 redaktor webu LHK Jestřábi Prostějov, v současnosti webu HC Zubr Přerov a dalších webů
Vydané publikace: Litovel-Hanácké Benátky (2015, s Petrem Linduškou), Prostějov-Hanácký Jeruzalém (2017, s Markem Moudrým)

Legendy přerovského hokeje - seriál Deníku zde