Kouči Říhovi bude od letošní sezony na lavičce SKA pomáhat jednačtyřicetiletý obránce Sergej Zubov, který hrál v Dallasu až do předloňského roku a poté odešel do Petrohradu.

Za ten ale v uplynulé sezoně kvůli zdravotním problémům ani jednou nenastoupil a nyní tedy bude dohlížet na hráče ze střídačky. Zubov je vítězem Stanley Cupu jak s New York Rangers, tak s Dallasem Stars.

Lákadlo Arťuchin

V týmu Petrohradu nastupují hvězdy ruské sborné i jiných reprezentačních týmů. Největší pozornost zřejmě poutá 196 centimetrů měřící a 116 kilogramů vážící ruský obr Jevgenij Arťuchin, který si udělal jméno především na letošním světovém šampionátu na Slovensku, kde boural jednoho soupeře za druhým. Do Ruska přišel z NHL, kde oblékal dres Tampa Bay Lightning, Anaheim Ducks a Atlanta Thrashers.

Další ofenzivní silou je jednatřicetiletý Maxim Afinogenov. Ten spatřil světlo NHL v Buffalu a barvám Sabres byl věrný dlouhých deset let. Delší dobu už byl zasnoubený s bývalou ruskou tenistkou Jelenou Dementěvovou a své „Ano“ si řekli minulou sobotu 16. července. Vítěz mistrovství světa 2008 si v uplynulé sezoně zahrál v utkání hvězd KHL.

Petrohrad v letní pauze získal do svých řad Patricka Thoresena, druhého nejproduktivnějšího hráče uplynulého ročníku celé Kontinentální ligy. Norský útočník se stal vůbec prvním ve své zemi, který nastoupil v zápase play off o Stanley Cup. Po třech sezonách v zámoří se přes Švýcarsko dostal do Ufy, kde strávil poslední dvě sezony. Nyní už bude hájit barvy SKA.

Švédské duo

Říha se může v Petrohradu pochlubit i dvěma švédskými forvardy Mattiasem Weinhandlem a Tony Martenssonem.

Prvně jmenovaného v roce 1999 draftoval New York Islanders. Ještě v témže roce zbrzdilo jeho kariéru vážné zranění levého oka. Po prodělané léčbě na oko vidí pouze z deseti procent. V roce 2000 debutoval v reprezentaci, dva roky nato odešel do NHL, kde se ale příliš neprosadil.

S klubovým kolegou Tonym Martenssonem vytvořil nejproduktivnější dvojici švédské ligy v roce 2008 a stal se jejím nejlepším střelcem. Weindhandl je držitelem tří bronzových medailí z mistrovství světa v letech 2002, 2009 a 2010.

Jeho „dvojče“ z Linköpingu Tony Martensson má na svém kontě pouze jednu sezonu v NHL, a to ještě navíc putoval mezi prvním týmem Anaheimu a farmou. Většinu své kariéry strávil ve švédské Elitserien.

K útočné síle SKA patří také Fedor Fedorov, bratr slavnějšího Sergeje Federova, který strávil podstatnou část své kariéry v Detroitu. Jeho mladší sourozenec Fedor hrál v NHL za kluby Vancouver Canucks a New York Rangers. Poslední roky však strávil v Rusku, v klubech Magnitogorsk, Nižněkamsk a Atlant Mytišči, odkud si jej Říha přetáhl do Petrohradu.

Do Přerova dorazí ještě Maxim Rybin, Gleb Klimenko, Ivan Nepryaev a mladíci Korolev, Solodukhin, Konozov, Tochitskii, Skvortsov, Kruchinin a Kucheryavenko.

Alexej Jašin, Sergej Brilin a Maxim Sushinsky ještě v uplynulé sezoně bojovali v dresu Petrohradu. Klub ale před nedávnem prohlásil, že s nimi už dál nepočítá, rozhodl se totiž omladit stávající kádr.

Pevná defenziva

Také obranné řady jsou nabity hvězdnými hráči, kteří prošli nejlepší ligou světa. Jedním z nich je jednatřicetiletý bek Vitaly Vishnevsky, mistr světa 2009, člen ruského národního týmu na olympiádě v Turíně 2006. V NHL hrál nepřetržitě od roku 1999 až do roku 2008 za týmy Anaheimu, Atlanty, Nashvillu a New Jersey.

Dalším hráčem zvučného jména je Denis Grebeshkov, jenž získal na MS se sovětskou sbornou dvě zlaté medaile, stříbro i bronz. Do NHL ho v roce 2002 draftoval tým Los Angeles jako osmnáctého v celkovém pořadí. V zámoří hrál za Kings, Islanders, Oilers a Predators.

Dmitri Kalinin působil poslední dvě sezony v KHL v týmu Ufa, kam přišel z Phoenixu a New Yorku Rangers. Před tím strávil dlouhých devět sezon v Buffalu Sabres.

Na této trojici bude tým Petrohradu zřejmě stavět. Do Přerova však přiveze ještě dalších deset obránců. Chybět nebudou: Vorobyev, Koltsov, Denisov, Petrov, Fransson, Berdyukov, Golovkov, Liutov, Serkin, Yukseev.

Zprávy posledních dní z SKA hovoří o tom, že klub už nepočítá se službami Daniela Markova, který v NHL odehrál rovných deset sezon, je mistrem světa 2008 a v témže roce vyhrál také Spengler Cup.

Je to další krok k omlazování kádru.

Zbyli jen dva

České barvy v Petrohradu v uplynulé sezoně hájili Petrové Čajánek a Průcha a gólman Jakub Štěpánek. Prvně jmenovaný dal však ruskému klubu sbohem a po letech se vrátil do Zlína.

Petr Průcha, který se narodil v roce 1982 v Chrudimi, letos načne v Petrohradu druhou sezonu. Do Ruska přišel z NHL, kde v posledním roce už jen pendloval mezi Phoenixem a farmou. Před tím strávil necelé čtyři sezony u Rangers. Hokejově vyrůstal v Pardubicích, kterým v roce 2005 pomohl k mistrovskému titulu. Ve své sbírce má zlatou a bronzovou medaili z mistrovství svě­ta.

Gólman Jakub Štěpánek má za sebou první sezonu v Petrohradu, kam šel jako dvojka. Podával ale skvělé výkony a vytlačil z brány i Jevgenie Nabokova, který následně v klubu skončil. Štěpánek je mistrem světa 2010. Bronzovou medaili získal i jako dvojka na letošním šampionátu na Slovensku. V klubu mu kryje záda Maxim Sokolov. Proslýchá se navíc o možném angažování Konstantina Barulina.

S ruským klubem přiletí do Česka také jeho generální ředitel Alexej Kasatonov, majitel dvou zlatých medailí z olympijských her v Sarajevu 1984 a Calgary 1988, pětinásobný vítěz mistrovství světa a držitel zlaté medaile z Kanadského poháru 1981.

Soupiska pro kemp v Přerově

Brankáři: Štěpánek (1986), Sokolov (1972), Ivannikov (1991), Shikin (1991).

Obránci: Vishnevsky (1980), Kalinin (1980), Grebeshkov (1983), Vorobyev (1985), Denisov (1981), Koltsov (1983), Petrov (1983), Fransson (1985), Berdyukov (1991), Golovkov (1990), Liutov (1988), Serkin (1991), Yukseev (1988).

Útočníci: Arťuchin (1983), Afinogenov (1979), Weinhandl (1980), Průcha (1982), Thoresen (1983), Martensson (1980), Fjodorov (1981), Nepryaev (1982), Klimenko (1983), Korolev (1988), Rybin (1981), Solodukhin (1988), Konozov (1991), Tochitskii (1991), Skvortsov (1991 ) Kruchinin (1991), Tichomirov (1990), Kucheryavenko (1987).