Ten úplně prvotní titul přišel hned v úvodní sezoně ročníku 1998/99. Nastalo dvanáctileté strádání a trápení, poté se ovšem v sezoně 2011/12 pozvedla zlatá generace, která začala hrát vskutku famózní a nevyzpytatelný hokej a během pěti let se jí podařilo nasbírat celkem čtyři tituly. A jak se rodila cesta k tomu letošnímu?

HC Nové Dvory před sezonou posílily o útočníka Karla Dohnala a tento tah se nakonec ukázal jako naprosto klíčový. Trojice Jan Leitkep, Ladislav Dlouhý a právě zmiňovaný Dohnal dokázala nasbírat v základní části těžko uvěřitelných 198 kanadských bodů a zaslouženě se umístila na prvních třech příčkách kanadského bodování celé soutěže.

Mistři amatérské ZHEL Nové Dvory

Mistři amatérské ZHEL Nové Dvory. Na fotografii zleva horní řada: Karel Dohnal, Jaroslav Pospíšil st. ©, David Novotný, Jan Leitkep, Martin Dlouhý, Pavel Navrátil, Milan Kapoun Dolní řada: Rostislav Ráb, Zdeněk Rolinc G, Ladislav Dlouhý, Tomáš Beneš Na fotografii chybí a do sezóny zasáhli: Pavel Hradil, Zdeněk Janáček, František Kuba, Vladimír Pacák, Marcel Skopal (G). Foto: archiv HC Nové Dvory

148 vstřelených gólů

V základní části, která se stejně jako play-off odehrává v přerovské MEO Aréně, hrají týmy s každým protivníkem dva vzájemné zápasy a v silné konkurenci se po mnoha vynikajících výkonech HC Nové Dvory poprvé umístily na první příčce tabulky s 50 body a 148 nastřílenými góly před druhými Radkovami, které ovšem zaostaly o pouhé tři body.

Ve vyřazovací fázi je zapotřebí dvou vítězných zápasů pro postup do dalších bojů. Ve čtvrtfinále narazili žlutozelení na nepříjemný HC Dřevohostice, ale po napínavém boji je dokázali pokořit 2:1 na zápasy. Semifinále už pro Novodvorské vyznělo příznivěji, kdy ve dvou zápasech skolili HC VÚM Dřevohostice a zaslouženě si vybojovali postup do finálového klání, kde se měli utkat právě se vzpomínanými největšími rivaly ze základní části, Radkovami.

Finále, hrané na jedno a rozhodující utkání, začalo lépe pro agresivně hrající mužstvo z Radkov, ovšem v pozdější fázi utkání se přeci jen naplno projevila bojovnost a odhodlanost novodvorských borců, kteří skóre otočili a naprosto zaslouženě se po výsledku 6:4 mohli znovu radovat ze zisku již pátého titulu.

„Rozhodla bojovnost. Za celou sezonu jsme nevypustili jediný zápas. To se ukázalo i ve finále, kdy se tým semknul a i za nepříznivého stavu jsme zabojoval, dali gól v oslabení, a nakonec to otočili," řekl závěrem jeden z trojice nejproduktivnějších hráčů mistra Záhorské extraligy Jan Leitkep.

Tým táhla také trojice veteránů – Milan Kapoun, Jaroslav Pospíšil a Rostislav Ráb. Nové Dvory se od příští sezony budou muset obejít bez jejich vytrvalosti a podpory celého mužstva. Nestárnoucí trio totiž po dalším velkém triumfu končí.

Autoři: Jaroslav Pospíšil ml., Ivan Němeček