„Věříme, že změna na postu hlavního trenéra přinese to správné oživení pro náš tým a povede ke splnění našeho cíle probojovat se do play-off,“ uvedl na klubovém webu Zubrů jednatel Tomáš Pluháček.

Mikeska se stal novým trenérem Šumperka v polovině října, tým i díky častější výpomoci hráčů na střídavé starty z Chance ligy v čele s Richardem Nemcem z Přerova (ten v 6 zápasech za Draky nasbíral 16 kanadských bodů) dostal z posledního místa tabulky skupiny Východ na momentální devátou pozici.

Angažmá Mikesky v Šumperku tedy trvalo dva měsíce, tak měla údajně znít i původní dohoda s majitelem druholigového celku Vladimírem Velčovským. U Draků zanechal výborný dojem, rozhodl se však kývnout na nabídku z vyšší soutěže.

„Během svého dvouměsíčního působení dokázal spolu s Tomášem Sedlákem tým výkonnostně pozvednout a sjednotit. Co je však nejdůležitější, díky tvrdé a poctivé práci se Draci pod jejich vedením dokázali odlepit ze dna druholigové tabulky. Nyní je však pouze na hráčích, aby všem ukázali, co se za tu dobu naučili,“ píše klubový web šumperských Draků.

Draci pod novým trenérem doma porazili Nový Jičín.
FOTO: Mikeskova vítězná premiéra, Draci udolali Nový Jičín

Pro Mikesku se jednalo o vůbec první angažmá hlavního kouče v seniorském hokeji, přesun do Přerova, který aktuálně okupuje rovněž deváté místo tabulky Chance ligy, je pro 47letého rodáka ze Zlína rozhodně důležitým krokem vpřed.

„Rozhodli jsme se pro Michala Mikesku, který se chce profesně dál posouvat a premiérové angažmá v Chance lize pro něj bude velkou výzvou,“ věří jednatel Zubrů Pluháček.

Mikeska jinak působil coby hlavní trenér především u mládeže, vedl pardubický dorost i juniorku, v sezonách 2019/20 a 2020/21 se však podíval i na extraligovou lavičku mužů Dynama, kdy dělal asistenta. S Milanem Razímem byl v ročníku 2021/22 u reprezentace do 16 let.

Hráčská kariéra

Narodil se ve Zlíně, o hokejové vychování Michala Mikesky se však postarala Třebíč. S ní v roce 1997 postoupil z druhé ligy do první, kde Horácká Slavia působí dosud.

O soutěž výš spojil své osudy především s Pardubicemi. Na východě Čech nejprve v sezoně 2002/03 získal extraligové stříbro, přičemž tehdy jej trénoval přerovský rodák Miloš Říha. Roku 2005 pak v červenobílém dresu oslavil titul mistra České republiky.

Michal Mikeska si Souboj legend užíval plnými doušky.
Mikeska vzkřísil Fantomase a přiznává: V hokejovém báglu mám pavučiny a bordel

Mezi lety 2006 a 2009 působil útočník se zkušenostmi z reprezentace v Rusku – především v Ufě, s níž v roce 2008 vybojoval prvenství v tehdejší Ruské superlize.

Po návratu do Česka nastupoval za České Budějovice a Karlovy Vary a v extralize překonal metu 500 startů.

V prvoligovém prostředí pak hájil barvy Hradce Králové a znovu Třebíče, kde hráčskou kariéru v roce 2014 také ukončil.

Zdroj: Deník/Ivan Němeček
Zdroj: Deník/Ivan Němeček
Zdroj: Deník/Ivan Němeček
Zdroj: Deník/Ivan Němeček