„Vidím to hodně špatně. My máme jednoho nakaženého, zbytek kluků je úplně v pohodě včetně trenérů a kustodů. Přesto museli do karantény. Pokud to budeme dělat takto, bude to hodně těžké. Pokud bude někdo pozitivní, může to trvat taky měsíc nebo déle, než budeme hrát,“ kroutí hlavou sportovní manažer Zubrů Pavel Hanák.

Přerov si tak na úvodní duel druhé nejvyšší soutěže bude muset počkat. Příliš reálný není ani jeho start ve 2. kole soutěže ve středu 16. září na Kladně.

Další zástupci Olomouckého kraje v Chance lize – Prostějov a Šumperk – už ale dnes zasáhnou do 1. kola. Nováčka ze Šumperka čeká náročný start na slavném Lapači (od 17.00), Prostějov míří na neméně horkou půdu Jihlavy (18.00).

„Zápas se Vsetínem už bude jiný, přeci jen budou pracovat trochu nervy ze startu soutěže, ale pevně věřím, že náš mančaft je na Chance ligu připraven,“ hlásá trenér Šumperka Martin Sobotka.

Chance ligu si letos zahraje vysoký počet osmnácti celků, kromě Draků přibyli dva nováčci. Ti si mohli po schválení herního systému soutěže oddechnout – sestupovat totiž nebude vzhledem k situaci nikdo. Naopak vítěz play-off (pokud bude regulérně odehráno) zamíří přímo do Tipsport extraligy.

„Myslím si, že ta sezona bude náročná. Když vezmu v potaz všechny ty karantény, herní formát se podle mě během sezony může ještě změnit. Nevíme, jak to bude,“ trefně před nedávnem zmínil manažer prostějovských Jestřábů Jiří Vykoukal.

Odehrají všechna utkání?

Schválený herní řád s komplikacemi počítá. Otázkou však zůstává, do jaké míry. „Cílem přijatého modelu je zohlednit dopady pandemie na hokejovou sezonu a vytvořit předpoklady pro dohrání soutěže včetně stanovení pořadí i v případě, že by část zápasů musela být kvůli karanténním opatřením odložena (nebo by nebyla sehrána vůbec),“ uvedl v tiskovém prohlášení ČSLH.

V základní části by se dle ideálního scénáře každý s každým měl utkat třikrát, čtyři nejlepší týmy postoupí přímo do vyřazovacích bojů, dalších osm čeká předkolo. Pro zbytek sezona po 51 kolech skončí. Po základní části odehrají týmy na 5. - 12. místě předkolo play-off na tři vítězná utkání. Čtvrtfinále, semifinále a finále by se mělo hrát na čtyři vítězné duely. Pokud vše samozřejmě dovolí epidemická situace v zemi i jednotlivých klubech. Duely play-off mohou být kontumovány, série zkráceny.

„Podmínkou postupu do další fáze soutěže bude, aby mužstvo sehrálo v její základní části alespoň polovinu utkání. Zápasy základní části, které nebude možné vzhledem ke karanténním opatřením sehrát podle rozpisu, se musí uskutečnit do čtyřiceti dnů po původním termínu, jinak budou považovány za nesehrané. V případě, že některé z mužstev nesehraje v základní části všechna utkání, do tabulky mu bude započítán průměrný bodový zisk,“ informoval svaz.

Pokud by se vyřazovací boje nemohly kvůli koronaviru uskutečnit, právo na postup do extraligy získá nejlepší celek základní části (v případě, že ke dni předčasného ukončení soutěže nebyl vyřazen z play-off).

Na závěr troška pozitiv. Největším favoritem na triumf v soutěži bude Jágrovo Kladno. Rytíře by měl kromě legendy českého hokeje táhnout Tomáš Plekanec či Vsevolod Sorokin, který má na svém kontě 130 zápasů v KHL.

Soutěž ale bude atraktivním i díky dalším jménům. Z bývalých reprezentantů do Chance ligy naskočí Jaroslav Bednář, Petr Vampola, Jan Novák (všichni Slavia Praha), ale také přerovský odchovanec Josef Hrabal nebo třeba „král Radegast indexu“ Jan Výtisk (Litoměřice). Bude se tedy na co dívat.

Tak snad si fanoušci najdou (přes veškerá ne zrovna příjemná opatření) na stadiony cestu.

Program 1. kola Chance ligy:
Sobota: Kladno – Kolín (16.00), Vsetín – Šumperk (17.00), Havířov – Sokolov (17.00), Poruba – Benátky n. J. (17.00), Jihlava – Prostějov (17.30).
Odloženo: Slavia Praha – Ústí nad Labem (pondělí 18.00)
Přerov – Vrchlabí, Litoměřice – Kadaň, Třebíč – Frýdek-Místek
Týmy v karanténě: Frýdek-Místek, Přerov, Vrchlabí, Kadaň, Ústí nad Labem