Muži jakožto nováček spolu s Opavou vyhráli 1. ligu a postoupili do baráže, junioři vyhráli 1. ligu a postoupili do extraligy, dorost jako nováček hrál úspěšně 1. ligu a žáci postoupili také do extraligy. Tým mužů se prezentoval kvalitními výkony už v samotné základní části. Skončil o pouhé dva body za vítěznou Opavou. Jedním z pamětníků slavné éry je současný asistent trenéra Lubomír Václavíček, který v té době vedl tým jako kapitán. „Na takové věci se vždycky vzpomíná krásně, ale už je to opravdu hodně dávno. Jak se říká, kdo vzpomíná, stárne," pověděl s úsměvem.

Přerov zachvátila euforie

Týmu se podařilo jakožto nováčkovi soutěže bojovat o postup do nejvyšší domácí ligy, což se rovnalo senzaci. „Byla to paráda. V Přerově se tenkrát sešla bezvadná parta. Jednak složená z domácích hráčů, ale přišli i někteří ze Zlína, včetně mě. Sice to byla nižší soutěž, ale pořád měla svoji velkou kvalitu. I baráž byla hodně náročná, potkali jsme se v ní se silnou Opavou a extraligovými Pardubicemi," vzpomíná muž, který nosil na dresu magické Gretzkyho číslo 99.

Postup nevyšel

Myšlenka samotného postupu v hlavách hráčů a vedení klubu kolovala, jednotný názor však nebyl. „Byla to podobná situace, jaká je v současnosti. Polovina chtěla nahoru a ta druhá zase ne. Samozřejmě o všem rozhodovaly ekonomické možnosti, i když v tom roce 1996 byla trochu jiná doba. Hrálo se ve velké euforii, ale bylo třeba se na všechno dívat rozumně. Spousta lidí si to jistě dobře pamatuje. Kapacita stadionu a vůbec jeho zázemí před rekonstrukcí určitě nebylo hodno extraligy," zavzpomínal Václavíček. Pokus o postup nakonec skončil nezdarem. Přerovští ze dvanácti barážových duelů vyhráli jen jeden a jednou remizovali, zbylá klání skončila porážkou.

„Postoupilo se do baráže, ale před ní byly některé věci stále nedořešené. Týkaly se především ekonomické stránky, kdy bylo něco slíbeno, a nakonec se to nedodrželo. Hned první zápas s Opavou se doma prohrál a k dalším věcem bych se nerad vracel," nastínil. „Baráž proběhla vůči fanouškům celkem neférově. Tým opustili někteří hráči a sezona se dohrávala se sedmi juniory, takže mužstvo už nemělo takovou sílu. Celou sezonu jsme byli pospolu, dařilo se nám, ale takový konec si diváci určitě nezasloužili. Sáhlo se do kádru a baráž se pak už nedohrála ani se ctí," okomentovala nelichotivý závěr s vážností jedna z hlavních opor přerovského týmu.

Skvělí fanoušci

Stejně jak je tomu nyní, tak i tehdy se hokejisté mohli opřít o výraznou podporu fanoušků.

„Celou sezonu výborně fandili doma i venku a jezdili za námi na všechny zápasy. Dnes s odstupem času to můžu nazvat tak, že si trenér nasypal popel na hlavu. V novinách totiž vyšel článek o tom, jak ho hráči nějakým způsobem podvedli, což ale vůbec nebyla pravda. Ten konec baráže už prostě dobrý nebyl," dodal závěrem 
s nostalgií Lubomír Václavíček. Zavzpomínal i na některé spoluhráče.

„S brankářem Richardem Hrazdírou jsem se potkal v Uherském Hradišti, kde Miroslav Stavjaňa dělal ledaře. Dále vím, že obránce Tichý pracuje u Městské policie v Brně, ale v kontaktu už téměř nejsme," dodal šestačtyřicetiletý bývalý útočník.

Baráž o extraligu – sezona 1995/1996

utkání: HC Precheza Přerov – HC Slezan Opava 2:7
utkání: HC Kometa Brno – HC Precheza Přerov 3:3
utkání: HC Slezan Opava – HC Precheza Přerov 3:2
utkání: HC Precheza Přerov – HC Kometa BVV Brno 2:3
utkání: HC IPB Pardubice – HC Precheza Přerov 10:2
utkání: HC Precheza Přerov – HC Slezan Opava 1:3
utkání: HC Precheza Přerov – HC IPB Pardubice 2:4
utkání: HC Slezan Opava – HC Precheza Přerov 7:1
utkání: HC Kometa BVV Brno – HC Precheza Přerov 4:1
utkání: HC Precheza Přerov – HC IPB Pardubice 2:5
utkání: HC Precheza Přerov – HC Kometa BVV Brno 3:5
utkání: HC IPB Pardubice – HC Precheza Přerov 4:5

Tabulka baráže

1. Opava          6 8 1 3 47:38 17
2. Pardubice      6 8 0 4 66:35 16
3. Kometa Brno 6 5 2 5 38:46 12
4. Přerov          6 1 1 10 26:58 3
Pozn.: Do extraligy šly dva nejlepší kluby.

Autoři: JAROSLAV PAZDERA 
ALEŠ NOVOTNÝ