„Posledních pět sezon jsem působil v první lize, takže jsem se sem dostal převážně na zápasy. Jinak se do Přerova moc nedostanu, protože časově je to v sezoně náročné. Z naší rodiny už tady bohužel naživu moc lidí není,“ vysvětlil 39letý rodák z Ostravy. „Proto se sem dostanu okrajově, i když tady mám spoustu kamarádů z dětství a občas se do Přerova rád podívám,“ dodal.

Miloš Říha hráčsky vyrůstal ve Zlíně, brzy ale přišly zdravotní problémy, které jej donutily předčasně skončit. A už v sedmnácti letech se vydat na trenérskou dráhu, nejprve u přípravky v Karlových Varech.

Po studiu na Univerzitě Palackého v Olomouci či odborné stáži ve Spojených státech se postupně dostával k velkému hokeji. Například v roli skauta extraligových Pardubic, později se v Hradci Králové dostal až na trenérskou lavičku u mužů.

Otec a syn na jedné lavičce

Po návratu do Pardubic v sezoně 2013/2014 hokejový osud poprvé propojil jeho trenérskou kariéru s kroky věhlasného otce. Po konci hlavního kouče Venery v lednu 2015 Pardubice jmenovaly Miloše Říhu staršího. Ten si svého syna ponechal v roli asistenta. V loňské sezoně pak tátovi asistoval také na reprezentační střídačce.

„Na mě byl vždycky ještě přísnější než na všechny ostatní. Bylo to mezi námi hodně specifické. Na druhou stranu byl lidský, povahově perfektní člověk. Určitě se s ním dalo výborně vycházet. Vždy mu šlo hlavně o to, aby byl kolektiv úspěšný,“ zavzpomínal Miloš Říha na loni zesnulého otce.

Bývalý kouč pražské Slavie či Litoměřic ve druhé nejvyšší soutěži se tak po více než pěti letech v první lize vrací do extraligy. Dokáže v Plzni napodobit velké úspěchy svého táty?

„Mám velice dobrý pocit z toho, že jsem se takto rozhodl, neboť se mi líbí vize organizace a jak klub dlouhodobě pracuje. Na vysoké úrovni byla i jednání s generálním manažerem Martinem Strakou a Tomášem Vlasákem. S Vencou Baďoučkem se navíc hodně dlouho a dobře známe,“ řekl Říha po podpisu nové smlouvy.