A-týmu se ve druhé hokejové lize, skupině Východ nebývale daří, když se s Valašským Meziříčím a Hodonínem rve tři kola před koncem základní části o špici tabulky.

Před vyvrcholením soutěže jsme si proto dali schůzku s Pavlem Sedlákem, sportovním manažerem HC ZUBR Přerov, a popovídali si o sezoně a o cílech v blížícím se play-off.

Neměli jste obavy ze vstupu do sezony, když jste vlastně celou přípravu absolvovali všude jinde, jen ne na domácím kluzišti?
Samozřejmě že měli. Není jednoduché začít mistrovskou část dvěma utkáními venku a bez možnosti nějakého hlubšího seznámení s kluzištěm a halou v domácím prostředí. Hala v Přerově se zúžila o dva metry na dnešních osmadvacet metrů a ani na tuto úpravu jsme nebyli zvyklí. A jak se ukázalo, obávali jsme se oprávněně. Naštěstí se družstvo velice rychle přizpůsobilo a z domácího kluziště se stala téměř nedobytná tvrz.

V loňské sezoně byl největší slabinou post brankáře. Jak se vám podařilo přivést Radka Tihláře?
S Radkem jsem byl v kontaktu již na sezonu 2008/2009, ale nějak z toho sešlo a chytal v Uničově. Před začátkem této sezony má jednání neustávala a vypadalo to, že jej vytrejdujeme, ale pan Sršeň si jej podržel. Společně s vedením jsme však byli rozhodnuti, že uděláme maximum pro to, aby v sezoně 2009/2010 Radek chytal v našem dresu, což se podařilo. Nebylo to jen o nás, ale i Radek měl snahu chytat v Přerově, a o to byla jednání jednodušší.

Byla před sezonou v jednání ještě nějaká jména na post brankáře?
Všechny naše síly jsme vložili do jednání s Radkem. Jak jsem již řekl, byl pro nás prioritou. Jelikož jsme již v květnu podepsali dohodu, nemuseli jsme vyhledávat jiné brankáře.

V přípravě zde byl například Patrik Luža a další hráči. Proč v Přerově nakonec nezůstali?
Podmínky vinou rekonstrukce zimního stadionu jak v letní přípravě, tak i po celý srpen, kdy jsme museli každý den cestovat na tréninky na okolní stadiony, nebyly zrovna jednoduché. A jestliže musíte někam dojíždět ve výstroji, odtrénovat led, potom suchou, pozdě večer se vracet domů, tak ne každý tohle vydrží. Okolní kluby v té době nabízely domácí prostředí i vyšší finanční ohodnocení, a tak se hráči, kteří tady byli na zkoušku, mohli rozhodnout. Oslovili jsme kluky, o které jsme měli zájem a kteří chtěli hrát za nás, a družstvo poskládali podle možností.

Nová hala dostávala pochvalu

Jaké jste měli prvotní cíle před vstupem do soutěžního ročníku 2009/2010?
Jednoznačně postup do play-off. Nic jiného v té době ani nebylo možné. Nově zrekonstruovaný stadion, vynikající domácí prostředí, podle nás i kvalitně poskládané družstvo nám jinou alternativu nenabízelo. A přerovský fanoušek si minimálně play-off zaslouží.
Úvod sezony však nebyl zcela ideální, když se dvakrát prohrálo 1:3 v Blansku a v Břeclavi. Neobávali jste se trochu, jak to půjde dál?
Trošku ano. Začínat soutěž dvakrát venku není ideální, ale nedalo se nic dělat. Samozřejmě nemohu úplně srovnávat situaci, když rekonstruovali halu v Pardubicích, ale po jejich problémech v té sezoně jsme menší mrazení v zádech měli. Naštěstí jsme se rychle zadaptovali a výsledky se dostavily.

První domácí zápas v nově zrekonstruované hale však všechno zlomil. Přišla spousta lidí a se Vsetínem se vyhrálo 3:0. Jaké to byly pocity?
Již od rána celé vedení hokejového klubu připravovalo vše, abychom v ten den přerovský stadion zdárně zkolaudovali, přivítali diváky v nádherné hale a dopřáli jim vítězství domácích Zubrů. Na utkání dorazilo kolem dvou tisíc diváků, kteří hnali naše hráče. Po vítězství se Vsetínem se naše obavy zcela rozptýlily a věřili jsme, že družstvo bude šlapat.
A pocity po utkání? Nádhera. Nová hala získávala od každého návštěvníka absolutorium, vyhráli jsme a diváci byli spokojení. Ale neusnuli jsme na vavřínech a dál se snažíme pro návštěvníky vytvořit lepší a lepší podmínky.

Zdeněk měl vysokou tabulkovou hodnotu

Tým v průběhu sezony velice posílil. Bylo to záměrem budovat tým za pochodu?
Důležité je, že přerovský hokej může stavět na vlastních odchovancích. Měli jsme na startu tři pětky kvalitních domácích hráčů a nemuseli jsme za každou cenu brát každého hráče, který se nabízel. Velmi dobře se jeví spolupráce s Olomoucí a se Zlínem a také zde jsme měli a máme možnost tým kvalitně doplnit. Vytipovaní hráči, kteří v našem kádru nakonec zakotvili, měli být výraznými posilami, a to se snad povedlo.

Podařilo se vám ulovit Martina Kotáska, který zde byl nejdříve jen na měsíc a poté podepsal do konce sezony…
Martin chtěl nejdříve zkusit a přesvědčit se, že to, co se vykládalo o přerovském hokeji, je pravda. Kvalitně poskládaný kádr, nádherný stadion a vynikající hokejové prostředí. V průběhu zkušebního měsíce se stal velkou posilou našich Zubrů a družstvo i díky jeho výkonům stoupalo v tabulce nahoru. Navíc jsme se s Martinem dohodli, že odejde pouze v případě nabídky ze zahraničí. Sice nějaké měl, ale ne tak atraktivní. Tak jsme se dohodli na zbytku sezony. Zde musím podotknout, že Martin je hráčem Zlína a jednání s panem Venerou o hostování u nás probíhala zcela bez komplikací.

Druhou výraznou posilou týmu byl váš bratr Zdeněk Sedlák, přerovský odchovanec. Byli jste určitě neustále v kontaktu. Co ho přimělo vrátit se do mateřského klubu?
Zdeněk sledoval přerovský hokej neustále. Vždy když neměl před sezonou kde trénovat, oslovil přerovské vedení a to mu do doby, než odcestoval do zahraničí, umožnilo jít na led s přerovskými hráči. Před sezonou měl nějaké nabídky ze zahraničí (Rakousko, Itálie, Polsko), ale hlavně z rodinných důvodů chtěl hrát hokej v České republice. Zde byl háček v tom, že jako účastník mistrovství světa 2002 ve Švédsku a dlouholetý extraligový hráč měl velmi vysokou tabulkovou hodnotu. Náš klub se zajímal, zda by ho Sparta na hostování do našeho klubu uvolnila, ale bylo to nad naše finanční možnosti. Zdeněk se Spartě s pomocí Šumperku vyplatil a nastoupil v šumperském dresu. Po měsíční anabázi jej uvolnili a nic nebránilo jej pro náš klub získat.

Kvalita Zubrů je tuto sezonu vysoká

Poté, co se rozhodlo, že z druhé ligy se letos nepadá, jde Uničov cestou úspor. Vám se podařilo přivést do týmu nejproduktivnějšího obránce celé druhé ligy Petra Pavlase. V jednom z rozhovorů jste řekl, že kdyby měl Uničov špatnou sezonu a nepostoupil do play-off, přišel by Pavlas na výpomoc do Přerova. Proč jste po něm nesáhli už před sezonou?
S Petrem jsme jednali o možnosti působení v našem družstvu již v sezoně 2008/2009, kdy se vracel ze Slovanu Bratislava. Vybral si však HC Uničov, kde působí jeho dlouholetý kamarád. Před letošní sezonou jsme projevili zájem, ale již se dohodl s Uničovem. Jelikož mám dobrý vztah s panem Sršněm, tak jsme se dohodli, že jestli budeme potřebovat a Uničov to nijak nepoškodí, Petr by nám vypomohl. S vyhlášením „nesestupu“ nabrala tato dohoda na konkrétnosti a Petr se objevil v dresu Zubrů.

Tým dobře šlape, má nejlepší obranu a měsíc se vyhříval na prvním místě. Nyní se první tři týmy (Valašské Meziříčí, Hodonín, Přerov) velice vyrovnaly a bojují o každý bod. Kdyby vám před sezonou někdo řekl, že se vám takhle povede, věřil byste mu?
Před začátkem soutěže odstoupil Šternberk a Sareza Ostrava a zbylo dvanáct velmi kvalitních celků. Bylo těžké tipovat, jak vysoko budeme, ale věřili jsme, že v první čtyřce se pohybovat budeme.

Od té doby, co Přerov hraje druhou ligu, má letos nejsilnější kádr. Jste téhož názoru?
Ano, musím souhlasit s tím, že kvalita družstva Zubrů na tuhle sezonu je vysoká.

S vynikající diváckou kulisou se o to popereme

Hokej teď v Přerově táhne. Myslíte, že je to díky výsledkům, nebo v tom hraje roli i opravený zimní stadion, který dostal název Maxi-Tip Aréna?
Vše se vším souvisí. Nově zrekonstruovaná Maxi-Tip Aréna nabízí návštěvníkovi podstatně kulturnější prostředí než starý zimní stadion. Když vynechám nové Arény v extralize, tak si troufnu tvrdit, že Maxi-Tip Aréna patří k těm nejkrásnějším v České republice. A není to jen názor náš, ale velké většiny návštěvníků z jiných hokejových klubů. A když k tomu přidám téměř domácí neporanitelnost přerovských Zubrů, tak se návštěvník rád vrací a my mu za to děkujeme.

Po delší době hraje Přerov na špici a s nadsázkou se dá říci, že to sleduje celé město. S blížícím se koncem základní části a začátkem play-off je stále více slýcháno slovo postup. Jaký postoj k tomu zaujímá vedení klubu?
Město, partneři, fanoušci, hráči a všichni příznivci přerovského hokeje by si postup zasloužili. Přerov vždy byl hokejovým městem a myslím, že by mu první liga slušela. Dnes, po velmi dobře rozjeté sezoně, si už nemůžeme a ani nechceme dávat nízké cíle. Jistě tato vysněná meta je vysoko položená, ale my bychom se o ni chtěli pokusit. S tak vynikající diváckou kulisou, kdy na domácí utkání chodí kolem dvou tisíc diváků, se o to popereme.

Play-off je za dveřmi. Jaký tým byste si v prvním kole přáli?
O soupeři nějak moc nepřemýšlíme. Do konce základní části zbývají tři kola a tabulka se může ještě dosti změnit. Náš cíl je momentálně dostat se na první až druhé místo v tabulce, kde bychom měli výhodu domácího prostředí pro čtvrtfinále a semifinále play-off. A jelikož je Maxi-Tip Aréna téměř nedobytná tvrz, určitě by to menší výhoda byla.

Fanouškům musím poděkovat

Často se na různých serverech fanoušci klubů hadají, kteří jsou nejlepší. Ti přerovští patří určitě ke špičce, souhlasíte?
S tím musím jen souhlasit. Samozřejmě s Kometou se nemůžeme, vlastně nikdo se nemůže měřit. Ukažte mi v první, druhé hokejové lize družstva, která mají pravidelně podporu 2000 diváků. Snad jen Hodonín a trochu Vsetín. Já musím těm našim přerovským fanouškům poděkovat, že navštěvují utkání Zubrů v takovém počtu, a doufám, že budou ten rozhodující faktor v naší vysněné cestě za první ligou.

Nechystáte na play-off nějaké akce (překvapení) pro diváky či hráče? Například nějakou světelnou show, ohňostroj, vlajkonoše na ledě nebo nějaké suvenýry pro fanoušky?
Nechci tady nic slibovat, ale snažíme se na play-off něco navíc návštěvníkovi určitě nabídnout. Jak se nám to podaří, ještě v tuto chvíli nedokážu říct.

V play-off se hraje na tři vítězná utkání a po každém se týmy střídají v hostitelství. Není to zbytečné přejíždění? Nebylo by lepší hrát jako dříve dva zápasy doma, dva venku a poté až po jednom?
Systém je určen a nedá se měnit. Musíme si uvědomit, že je to druhá liga a skoro všechna družstva jsou amatérská. Hráči chodí denně do práce a těžko by se uvolňovali na dva zápasy na ledě soupeřů.
Hodonín v poslední době hodně zbrojí a vypadá to tak i ve výsledcích. Který z týmů bude pro Přerov největším konkurentem v boji o postup?
Všechna družstva, která se do play-off dostanou, budou velmi kvalitní. Jestliže chceme do první ligy, musíme porazit kohokoliv. Vždyť už týmy ve čtvrtfinále (Nový Jičín, Opava, Vsetín, Břeclav – pozn. red.) budou tvrdým oříškem a dle mého názoru to budou bitvy, které budou mít náboj. Ale určitě Valašské Meziříčí a Hodonín budou největšími konkurenty.

Cesta do první ligy? Letos obzvlášť náročná

Letos z první ligy padají automaticky dva týmy. Prvním z nich je Havířov, který ze soutěže odstoupil, a druhým Šumperk. Vítězové tří skupin druhých lig si to poté rozdají o ta dvě volná místa. Odpadá tedy baráž, a tím přímá konfrontace s prvoligovým hokejem, takže ta cesta zase není tak dlouhá a náročná…
Není náročná? Je velmi náročná a dlouhá! Na cestě do první ligy nikdy nebyl ve skupině Východ takový zájem o postup jako v této sezoně. I družstva ze třetí až čtvrté příčky chtějí do první ligy, a to ještě nemluvím o tom, jak kvalitní družstva, která nás čekají, jsou v Čechách.
Dobře si však vedou též mládežnické týmy juniorů, starších a mladších dorostenců, které postoupily v první lize do bojů o čelní příčky…
Zde předně musím pochválit trenéry a hráče. Trenérům Verlíkovi, Málkovi a jejich asistentům Dočkalovi a Školoudovi se povedlo ve velmi ztížených podmínkách, s dojížděním v přípravě denně na různé zimní stadiony to, že všechna družstva, to jest junioři, starší dorost i mladší dorost, zcela bez problémů postoupila do finálové části.

Na postup do extraligy mají našlápnuto mladší dorostenci, které vedete společně s panem Běhalem. Co bude rozhodovat v těch posledních utkáních?
Dnes už víme, že rozhodovat bude utkání v Prostějově. Není pravděpodobné, že bychom my nebo Prostějov, ztratili body někde jinde. Nám by stačila i remíza, ale na tu se velmi těžko hraje. Bude to boj, kde rozhodne disciplína. Hráče na to máme kvalitní a záleží jen na nich, jak k tomuto utkání přistoupí.