Nejen za čtvrtfinálovou sérií jsme se ohlédli se sportovním manažerem HC Zubr Přerov Pavlem Hanákem. Ten už pochopitelně pilně pracuje také na složení kádru pro novou sezonu.

„Chceme předvádět atraktivní hokej jako na konci sezony. K tomu potřebujeme malinko obměnit kádr,“ prozradil v rozhovoru pro Deník.

Kladno se nakonec ukázalo nad vaše síly. Jak hodnotíte celou čtvrtfinálovou sérii?
Zklamání tam samozřejmě je. Chtěli jsme, aby to bylo delší, chtěli jsme ho potrápit daleko víc, dokonce jsme chtěli postoupit a konečně prolomit mizérii čtvrtfinále. Na druhou stranu, my jsme s trenéry na Kladno narazit nechtěli. Věděli jsme, že je to jeden z nejsilnějších soupeřů. Tým složilo na play-off perfektně, všichni hráči se mu uzdravili. Má obrovskou sílu, za mě je to adept na postup. My se ve finále nemáme za co stydět. V těch zápasech jsme makali, bojovali, kluci odvedli dobrou práci. Bohužel sportovně musím přiznat, že Kladno bylo lepší. Jeho osobnosti a kompletní skvělé čtyři lajny měly obrovskou sílu.

Mluvilo se o tom, že klíčové budou přesilovky, což se asi potvrdilo, je to tak?
Byla to pravda. My jsme se v nich hodně zlepšili na konci sezony, vycházely nám a ani v play-off jsme je nesehráli úplně špatně, nějaké góly jsme z nich dali. Přeci jen, Kladno v nich bylo lepší. Když vidíte na přesilovce Jágra, Plekance, Vampolu a Nashe s Říhou, ono to budí respekt už jenom na papíře. Ta síla tam byla obrovská, v tomto faktoru Rytíři byli lepší.

Mezi fanoušky hodně rezonovaly i ohlasy na výkony rozhodčích. Vyjádříte se k tomu?
Nechci se moc pouštět do hodnocení rozhodčích. Fanoušci to viděli sami. Já si myslím, že rozhodčí skvěle odpískali čtvrtý a pátý zápas. U těch prvních tří už si tak jistý nejsem, dál bych to nějak nehodnotil.

V play-off se tradičně tají některá zranění a zdravotní neduhy hráčů. Můžeme už odtajnit, kdo měl největší problémy?
Můžeme. Kladno mělo obrovsky našlapaný kádr, mělo nějaké hráče navíc, nám se to naopak před play-off trošku rozpadlo. Kromě toho, že si Matouše Kratochvila stáhly na poslední chvíli Pardubice, někteří kluci měli zdravotní problémy. Zmínil bych třeba to, že Darek Hejcman odehrál poslední dva zápasy se zlomeninou v kotníku. Takové věci se v play-off neřeší, ale klobouk dolů před ním, že vůbec byl schopný nastoupit.

Bylo to tedy tak, že když už mohl čtvrtý zápas být tím posledním, řekl Darek, že do toho alespoň chce zasáhnout?
Byli jsme domluvení, že pokud prohrajeme třetí zápas, Darek tam půjde pod injekcemi, že to zkusíme oživit a změnit. Byl to pro nás velice důležitý hráč, což se hned ve čtvrtém zápase ukázalo. Byla to dobrá volba, pomohlo to, muselo to hrozně bolet, ale Darek ukázal, že jsme jej právem podepsali i na další rok. Bohužel ta zranění se nedají ovlivnit a může to být jedna z věcí, které nám trošku chyběly k lepšímu výsledku.

Co další hráči, kdo měl ještě zdravotní problémy?
Miky Zbořil měl antibiotika, Kuba Navrátil a Jarda Moučka byli také nemocní. Vojta Tomi hrál třeba s dírou v kotníku. Bylo toho dost, no.

Na rozdíl od loňska (prohra se Slavií 0:4) ale je to zklamání po čtvrtfinále menší, je to tak?
Mám z toho dobrý pocit alespoň v tom, že ty zápasy opravdu byly hezké. Kluci dřeli na maximum, ta série byla férová, což zmínil i trenér Kladna. Nebyl tam žádný nefér zákrok. Když sleduji ostatní série, tak to proběhlo naprosto v klidu. Bylo to bojovné, důrazné, tvrdé, hokejové a divákům se to muselo líbit. Ta série byla skvělá, alespoň z tohoto pohledu z toho mám dobrý pocit. I když jsme zase prohráli 1:4, bylo to naše nejlepší čtvrtfinále.

Navíc dvakrát vyprodaný stadion, velká jména a skvělá atmosféra, třebaže ve třetím zápase se výsledkově nedařilo…
Přesně tak. Samozřejmě tam ta atraktivita byla, Jágr a Plekanec táhnou, co si budeme povídat. Ta atmosféra ale byla skvělá, i na Kladně fanoušci vytvořili výbornou kulisu. U nás se o tom snad ani nemusím zmiňovat. Bylo to tady neskutečné, čtvrtý zápas samozřejmě ještě lepší, když jsme vyhráli. Ale klobouk dolů před fanoušky, to třetí utkání nám výsledkově nevyšlo, přesto ale fandili, bylo to skvělé. Proto jsme strašně chtěli sérii ještě vrátit do Přerova na šestý zápas. Bohužel se to nepovedlo.

ZMĚNA TRENÉRA? POTVRDILO SE, CO JSME ČEKALI

Když zhodnotíme celou sezonu, musíte být spokojeni. Opět se povedl už začátek, chvíli jste byli dokonce první. Čím to je?
Vstupy do sezony máme výborné, to se zase povedlo. Nevím, čím to je (úsměv). Možná i tím, že máme zkušený mančaft, vyhrajeme první dva zápasy, chytneme se a šlape to. Páté místo je taky skvělé. Uvědomme si, že jsme skončili za čtyřmi kluby, které vyhlásily postup do extraligy. My jsme v tabulce byli hned za nimi, což je úžasné. O to víc mrzí rychlý konec v play-off.

Výsledkově horší období odneslo trenérské duo Dočkal – Přecechtěl. Pak přišel výborný závěr sezony, takže můžete říct, že vám obměna realizačního týmu prospěla?
Je fakt, že tam ty naše výkony prostě nebyly dobré. Změna trenéra je pro mančaft impuls, muselo se s tím něco udělat. V té době jsme tam taky vyměnili nějaké hráče, pak někteří odešli. Změna trenéra byl logický krok, který musel přijít. Herní projev nebyl dobrý, to si přiznejme. Dnes si můžeme říct, že to pomohlo. Sezonu jsme zachránili poslední čtvrtinou, ve které jsme bodovali dvanáctkrát po sobě. Naše výkony byly skvělé a hra odpovídala představám, jakým hokejem bychom se chtěli prezentovat.

Čekal jste, že po trenérské rošádě přijdou hned tak skvělé výsledky?
Musím říct, že mě to moc nepřekvapilo, já jsem to čekal. Jsem ale příjemně překvapen, že se to povedlo až takhle. Je to jedině dobře, že jsme se nespletli, ten krok udělali a dali šanci této naší přerovské dvojici. Jsem rád, že se potvrdilo, co jsme očekávali. Je třeba poděkovat Láďovi Kočarovi i Jirkovi Sklenářovi. Společně s Pavlem Neumanem, který vypomáhal v tréninku, odvedli skvělou práci.

Po Novém roce ale také odešel Milan Procházka. Jak moc chyběl třeba v play-off a jak se s jeho odchodem tým vypořádal?
Hráči jako Milan Procházka nebo Jirka Krisl jsou typy, které vám prostě do play-off chybí. Tým se s tím ale popasoval dobře, kluci, co tady zůstali, dostali šanci. Před koncem přestupního termínu přišli další a skvěle zapadli.

Během sezony se u Zubrů objevily různé zajímavé tváře. Jak jste spokojen s tím, jak jste po celou dobu dávali kádr dohromady?
Myslím, že v tomhle spokojeni být můžeme. Měli jsme spoustu zraněných v období kolem listopadu. Ti kluci, co přišli, ať to byl Ondra Kopta ze Vsetína, Jirka Krisl, Michal Popelka na střídavé starty ze Zlína, nebo třeba Vojta Tomi. Tohle vše se povedlo a pomohlo k lepším výsledkům.

Úplně se bohužel nepovedl příchod Ivana Rachůnka, od kterého se čekalo hodně. Ten se pak vytratil ze sestavy a nakonec i z kádru. Jak to s ním bylo?
Ivan přišel jako jedna z hvězd a nenaplnil úplně ta očekávání. Měl tam ale zranění a nedařilo se celé lajně, ve které hrál. Nakonec jsme se s ním domluvili, že půjde mimo sestavu a bude s námi nějaký čas trénovat. Pak se s trenéry domluvil, že to ukončí úplně, tuhle kapitolu jsme pak uzavřeli. Ivan bodově neplnil to, co měl, ale musím vyzdvihnout, jak fungoval v kabině a působil na mladé hráče. Tam byl obrovským přínosem, za to mu děkuji.

Po odchodu Milana Procházky jste za něj slíbili náhradu. Ta ale nakonec nepřišla. Proč se nepovedlo nikoho přivést?
Řešili jsme to, ale i po změně trenérů jsme se bavili, že jsou tady kluci, kteří by měli dostat šanci a zaslouží si větší ice time. Posunuli jsme je o patro výš, třeba Jardu Moučku. Domluvili jsme se nakonec, že ten tým nějak jede a čistě za Milana náhradu brát nebudeme. Měli jsme nějaké kluky na střídavé starty a před koncem přestupního období jsme přivedli Milana Davídka, mladého bojovného kluka, který určitě nezklamal.

NĚKTEŘÍ STARŠÍ HRÁČI SKONČÍ. CHCEME OMLAZOVAT

Co kádr pro příští sezonu? Jak moc budete chtít udržet partu pohromadě?
Kostru týmu chceme udržet, také ale máme v plánu tým ještě více omladit. Chceme totiž předvádět tento atraktivní hokej, jaký jsme hráli na konci soutěže. K tomu potřebujeme malinko obměnit kádr, toho jsme si vědomi a pracujeme na tom. Doufáme ale, že ta kostra zůstává, dnes jsme domluveni s šesti, sedmi hráči, kteří by měli pokračovat. Ví se už o Kubovi Navrátilovi, Mikuláši Zbořilovi, Darku Hejcmanovi, Robertu Černém. Další tři hráči jsou těsně před podpisem, zveřejníme je během následujících dnů.

Co třeba někteří z přerovských mladíků?
Plánujeme určitě podepsat naše mladé hráče, ať už to s juniorkou dopadne jakkoliv. Máme vytipovaná jména a chceme jim nabídnout smlouvy a zařadit je do tréninku s A-týmem. Budou mezi nimi i mladší ročníky, třeba 2001. To je případ Daniela Indráka, na kterého už jsme uplatnili opci.

Takže můžeme očekávat konec některého ze starších a výrazných přerovských jmen?
Je to možné, dokonce si myslím, že to nebude jedno jméno, ale více jmen. Ještě to není vyřešeno, jednáme se všemi hráči, kteří tady dokončili sezonu o jejich rolích pro příští sezonu. Budeme to řešit v nejbližších týdnech.

Mluvil jste o Jakubu Navrátilovi a Mikuláši Zbořilovi. První jmenovaný se skvěle prezentoval nejen ve čtvrtfinále s Kladnem a hodně se mluví o jeho působení v extralize. Ten druhý okamžitě šel hrát předkolo play-off do Zlína. Takže v příští sezoně tady mohou být tak nějak napůl, je to tak?
Počítáme s tím, o těchto dvou klucích se opravdu mluví nejvíc. Pokud by samozřejmě přišla adekvátní nabídka, nebudeme jim určitě bránit. Pokud by ale neměli být v základní sestavě, budeme je chtít v Přerově udržet. Pokud ta nabídka bude výborná a půjde to, budeme rádi, když k nám budou chodit na střídavé starty. Máme samozřejmě i plán B, když bychom s nimi nemohli počítat.

Co znamená výborná nabídka? Jde o finanční kompenzaci, nebo spíše o hráčskou náhradu?
Je to jak kdy. Samozřejmě tam může být finanční kompenzace, ale i to, že k nám přijde na oplátku někdo jiný, nebo že se naváže spolupráce a tihle kluci by k nám chodili na střídavé starty. Se Zlínem to takto máme ve spoustě případů, předtím s Hradcem Králové ohledně Honzy Bergera nebo Mislava Rosandiče, teď Mikuláše Pohla. Posledním příkladem je, že jsme v Pardubicích měli podepsaného Matouše Kratochvila, který k nám mohl na střídavé starty a za dobré jednání jsme tady měli i třeba Milana Kloučka.

Taky brankář Lukáš Klimeš si výkony v sezoně řekl o extraligové angažmá. Jak to vypadá s tímto postem?
To si myslím, že je nejdůležitější. My o Lukáše máme eminentní zájem, to nebudu zastírat. Pro nás je to jasná jednička na příští rok. Samozřejmě je to ale hráč Komety, extraligová nabídka může přijít kdykoliv a Lukáš by samozřejmě extraligu chtěl hrát. V momentě, kdy by to přišlo, musíme shánět jinou jedničku. Toto taky budeme vědět v nejbližších týdnech.

Na Moravě se má rozjet další projekt Dukla pro výchovu mládežnických talentů. Byli jste osloveni?
Byli jsme osloveni, asi jako ostatní týmy. My jsme to odmítli, protože pro nás tento projekt určitě není. Chceme si vychovávat vlastní hráče. Tím, jak to dopadlo s juniorkou, to pro nás bude složitější, ale určitě chceme dávat čím dál větší šanci našim mladším hráčům. Ale určitě to není o tom, že by tady měl být projekt Dukla, to v Přerově nehrozí. Stejně jako, že by tady byla něčí farma.

Závěrem, jak tipujete další průběh Chance ligy a baráže o extraligu?
Za mě mají nejlepší kádry Jihlava a Kladno. Jeden musí z kola ven. V tom případě očekávám, že jeden z těchto týmů promluví do bojů o postup do extraligy. Letos v baráži vidím dost velkou šanci prvoligových celků.