Od posledního mistrovského zápasu už uplynulo čtrnáct dní a je tedy ten správný čas na závěrečné bilancování a hodnocení. V našem seriálu se postupně zaměříme na všechny důležité momenty již uplynulé sezony, které budou navíc doplněny komentářem trenérů.

1. díl

Přesně v pondělí 5. května 2008 byla zahájena letní příprava na novou sezonu. Trenérského kormidla se po roční přestávce ujal znovu Jaroslav Beck za asistence Lubomíra Václavíčka.

Zubrům tak začala už v hodně teplém květnovém počasí pořádná dřina. „Letní přípravu na sezonu jsme začali společně s trenérem Beckem a musím říct, že v rámci možností přerovského klubu a zejména pak samotných hráčů, kteří vesměs chodili na tréninky po práci, případně po škole, byla velmi kvalitní. Velká spokojenost byla také s docházkou a vůbec s celým přístupem všech hráčů k přípravě,“ říká Lubomír Václavíček s odstupem času.

Na začátku letní přípravy se tým musel vyrovnat s odchody několika hráčů. Největší ztrátou se jevil odchod brankáře Michala Láníčka a také obránce Pavla Rajnohy. Z Přerova také do konkurenčních klubů postupně odešlo několik dalších hráčů. Mezi nimi například Petr Jelínek, Pavel Šťastný, Kamil Rajnoha, Marek Frieb a Michal Čech.

Většinu odchodů se během letního přípravného drilu podařilo nahradit několika mladými odchovanci přerovského hokeje. Jen pozice prvního brankáře zůstala stále neobsazená.

Do týmu Zubrů naopak přišel zkušený a tvrdý obránce Tomáš Vlček, z Hodonína se do svého mateřského klubu vrátil Vladimír Kočara a dalším útočným úlovkembyl forvard Michal Šimo.

Zubři absolvovali skutečně pestrou letní přípravu, během které také nakoukli do tajů jiných sportů. Na začátku června hokejisté vyměnili hokejky za pádla a zúčastnili se závodu Dračích lodí na přerovské Laguně.

Poté sehráli tři fotbalová utkání a postupně v nich porazili Žalkovice, Bochoř a v zajímavém duelu také vlastní fanoušky. Během červnového podvečeru si také Zubři vyzkoušeli inline brusle a absolvovali večerní projížďku městem Přerovem pod názvem BladeNight.

I přesto, že se na přelomu července a srpna venkovní teploty pohybovaly kolem parné třicítky, Zubrům skončila dovolená a v pondělí 4. srpna poprvé vyjeli na ledovou plochu. Dvoufázové tréninky, posilovnu a výběhy do terénu doplnila série jedenácti přípravných zápasů. V nich si přerovský tým na rozdíl od loňské sezony počínal velmi dobře.

Dvakrát dokonce Zubři porazili ambiciózní Šumperk, uspěli také proti Novému Jičínu i znovuzrozenému Vsetínu a Valašskému Meziříčí nadělili na jeho ledě krutý debakl.

„Přípravné zápasy na ledě potvrzovaly fakt, že kádr pro ligovou soutěž by měl být hodně silný. Obranu se nám podařilo doplnit zkušeným Tomášem Vlčkem a do útoku přibyl Michal Šimo s Vladimírem Kočarou. Zkoušeli jsme také řadu mladých hráčů. S přípravnými zápasy jsme byli také hodně spokojení,“ potvrzuje Lubomír Václavíček, asistent tehdejšího trenéra Jaroslava Becka.

Už během přípravných duelů bylo jasné, že role brankářské jedničky po Michalu Láníčkovi připadne v letošní sezoně na Zdeňka Krejčího.

Neděli 13. září očekávali hokejoví příznivci nejvíce. Utkání prvního ligového kola bylo totiž reprízou finálové série z předchozí sezony a přerovský tým se tak znovu postavil proti brněnské Technice.

V úvodu soutěže Zubři těžili zejména z domácích zápasů, ve kterých dokázali pravidelně bodovat. Na kluzištích soupeřů se jim v prvních zápasech už tolik nedařilo a plný bodový zisk si přivezli až v devátém kole, když v hanáckém derby porazili Prostějov. Přesto se však Přerov držel v horní polovině tabulky a zařadil se do šestice nejlepších týmů.

„Začátek ligy se nám celkem povedl. Pohybovali jsme se v první šestce, tak jak jsme si to všichni před začátkem soutěže řekli. Hráči měli samozřejmě postavený nějaký prémiový řád, když budou hrát v horní polovině tabulky. Zápasy v září a na začátku října naznačovaly, že by ta sezona mohla být znovu hodně kvalitní,“ říká Václavíček k úvodu ligové soutěže.

První ligové zápasy už ale také přinesly několik nepěkných okamžiků a na konci září musel přerovský tým počítat první ztráty elitních hráčů. Utkání třetího kola se Žďárem nad Sázavou nedohrál obránce Martin Novák a o tři dny později musel ze hry během zápasu na ledě opavského Slezanu odstoupit další bek Daniel Faltýnek, a navíc také útočník Marek Ditrich.

Další průběh sezony s komentářem trenérů vám přineseme ve druhé části seriálu znovu za týden.

Aleš Novotný