Ikony 35 tuzemských klubů ponesou hráči na hrudi v utkáních extraligy, Chance ligy, druhé ligy a univerzitní ligy mezi 26. a 29. lednem.

Volba přerovských Zubrů, co se tváře charitativního projektu týče, padla na Vojtěcha Buriana. Nedávno zesnulý mládežnický kouč je zakladatelem spádových hokejových tříd na ZŠ Želatovská (dříve Jeremenkova). Ty fungují dodnes.

„Komise mládeže Meochemy, jak se už tělovýchovná jednota jmenovala, mi dala za úkol, abych prostřednictvím základních škol v Přerově a okolí vyhledal talentované žáky, kteří by měli zájem hrát hokej. Učil jsem tělocvik, proto jsem se vždy snažil, aby byl sport na prvním místě,“ svěřil se před lety pro webový seriál Zubrů Přerovské legendy.

Vojtěch Burian se na východ Hané přesunul v roce 1954 a nastupoval i za společný hokejový klub Meopta – Strojírny. To se ještě v Přerově hrálo na venkovním kluzišti poblíž sokolovny.

„Led jsme si sami stříkali a upravovali. Zimy nám ale nějaké závratné množství zápasů odehrát nedovolily,“ vzpomínal Vojtěch Burian.

Tomu pod rukama v Přerově prošli třeba Miroslav Venkrbec, Roman Ryšánek, Roman Kaděra, Petr Dočkal, Karel Plášek starší, David Kudělka, Martin Vojtek či současný kouč A-týmu Zubrů Vladimír Kočara.

Jakub Grof
Zubři venku excelovali. Medaile se rozdávají později, říká Grof před Vsetínem

Volba trenérské ikony je pro Přerov symbolická i z toho důvodu, že od roku 2017 nese jméno Vojtěcha Buriana nadační fond, který podporuje talentované sportovce ze ZŠ Želatovská v jejich hokejových aktivitách.

Chatitativní projekt Legenda legendám navazuje na úspěšnou akci Legenda pomáhá z roku 2017, během níž se na konto Nadačního fondu Ivana Hlinky vybralo 1,75 milionu korun. Zubři tehdy ve speciálních dresech s Hlinkovou podobiznou triumfovali na ledě Prostějova.

Organizátoři projektu věří, že zmíněnou částku může letošní snažení překonat. Přispět mohou i fanoušci přerovského hokeje. Dresy, ve kterých Zubři nastoupí v pondělí 27. ledna na ledě Českých Budějovic, půjdou do dobročinné aukce.