Pravidelné výhry domácích celků nejsou jediným pravidlem tohoto finále. To druhé zní – kdo vstřelí první branku, zvítězí. A většinou jde o gól z úvodních minutek zápasu. Tentokrát skóre otevřel ve 3. minutě vsetínský Daniel Vaněk.

Trenéři Zubrů se rozhodli začít utkání na čtyři kompletní pětky, mladý obranný pár Roman Šťastný, Jan Andrýsek ovšem hned při svém prvním střídání nechali před brankou volného útočníka Vsetína.

Druhé střídání čtvrté formace nedopadlo o nic lépe. Nedbálkovo nahození na Vojtka nechala přerovská obrana dorazit Davida Hrazdíru. Dvoubrankové vedení bylo přesně to, co Valaši potřebovali k uklidnění.

„Chtěli jsme utkání odehrát na čtyři pětky, ale bohužel jsme rychle inkasovali. Bohužel to klukům nevyšlo, tak jsme to pak stáhli na tři pětky," řekl po utkání asistent trenéra Přerova Petra Dočkala Daniel Faltýnek. „Po prvním gólu jsme byli v útlumu, po tom druhém jsme se trošku otřepali a začali hrát," dodal.

Paradoxně se ale Zubři probrali a začali se tlačit do šancí. Ve 14. minutě dostal při brejku kotouč David Šebek na pravém křídle, v úniku překřížil na střed, odkud prostřelil vsetínského gólmana Hromadu. Snížení znamenalo zubří naději do další části hry. „Dali jsme na 2:1, měli jsme pak ještě spoustu šancí, které jsme ale nevyužili," litoval Faltýnek.

Ve druhé třetině bylo k vidění velké množství vyloučení na obou stranách. Přerov byl ale v úvodu opticky lepším týmem a dral se za vyrovnáním. Při závaru před brankou Vsetína ve 24. minutě už někteří Zubři zvedali ruce nad hlavu.

Gól ale nepřišel ani z následné přesilovky, při které byla k vidění kanonáda beka Paly. Nedáš, dostaneš. Známé pořekadlo opět zafungovalo, ve 28. minutě se po zákroku Vojtka kotouč odrazil k Vaňkovi, který předal na Zúbka a na konci akce Vsetínských byl trestuhodně volný Jan Kolařík. Po brance na 3:1 Martin Vojtek vztekle opustil klec a stihl u toho ještě seknout protihráče a poslat svůj tým do čtyř.

Do klece Zubrů se postavil poprvé v play-off Jiří Slovák. Oslabení Přerov ustál, ze své vlastní přesilovky, která následovala, nastřelil Jiří Goiš první tyč Zubrů v utkání. Podruhé branka Hromady zvonila v závěru druhé třetiny, do třetí části hry šel Přerov v početní výhodě pěti proti třem.

„Pořád jsme věřili, že to ještě zvládneme, ale nepřálo nám ani štěstí. Bylo tam pár tyček, řekl bych, že jsme měli i více vyložených šancí," řekl asistent trenéra Dočkala.

Ani dvojnásobná přesilovka ale Zubrům úspěch nepřinesla. Hra v početní výhodě prostě nepatří mezi velké zbraně Dočkalovy družiny. Té nepřálo ani štěstí, Kudělkova rána orazítkovala tyč Hromadovy brány potřetí.

Ve 46. minutě přišlo rozhodnutí Valachů. Vsetínský kapitán Vaněk přidal svou druhou trefu v zápase po pěkné individuální akci, zakončené bekhendem. V té chvíli bylo jasné, že to hosté budou mít obrovsky těžké. Navíc pak ještě počtvrté v souboji zacinkala tyč vsetínské branky.

V závěru se také řešilo několik vyhrocených situací, potyčku si užil i David Šťastný, který sice nekompromisně zbil Nedbálka, trenérům však připravil krušnější chvíle. Trest do konce utkání, který by znamenal stop v rozhodujícím střetnutí, ale naštěstí pro Přerov nevyfasoval. Skóre už se neměnilo a Lapač slavil výhru 4:1.

„Čeká nás rozhodující zápas, všichni vidí, jak jsme se Vsetínem vyrovnaní. Asi budeme mít trošku výhodu v domácím prostředí. Doufám, že nám to pomůže a fanoušci nás doženou k vítězství. Snad půjdeme do kvalifikace o první ligu my," přeje si Daniel Faltýnek.

Pozornost všech je již upřena směrem k rozhodujícímu pátému duelu finále, které se odehraje v pondělí od 18 hodin na ledě Přerova.

VHK Vsetín – HC ZUBR Přerov 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Vaněk (Zúbek), 6. Hrazdira (Nedbálek, Slováček), 28. Kolařík (Zúbek, Vaněk), 46. Vaněk (Kolařík) – 14. Šebek (Goiš, Osina). Rozhodčí: Přikryl, Trombík – Ganger, Mikler. Vyloučení: 14:10. Bez využití. Střely na branku: 30:28. Diváci: 4398. Stav série: 2:2.

Vsetín: Hromada (51. Plšek) – Tesařík, Hryciow, Nedbálek, Vrba, Báchor, Tichý, Grebenjuk, Haloda, Zúbek, Vaněk, Kolařík, Ambruz, Hrazdira, Slováček, Kubo, Ondráček, Podešva, Vítek, Daněk, Hruška. Trenéři: Viktor Hlobil, Luboš Jenáček.

Přerov: Vojtek (28. Slovák) – Pala, Osina, Zbořil, Kudělka, Polák, Janota, R. Šťastný, Andrýsek – Goiš, Sedlák, D. Šťastný – Popelka, Šebek, Dostálek – Sakrajda, Procházka, Š. Kratochvíl – Málek, Kolář, Školoud. Trenér: Petr Dočkal.