Bitvu nakonec vyhráli ve čtvrtém zápase Jestřábi a pro Přerovany tak skončila sezona.

Jaká byla? O tom jsme si popovídali s trenérem Vladimírem Kočarou.

close Přerov vs. Prostějov - čtvrté finále zoom_in

Trenére, třetí finálovou porážkou s Prostějovem vám de facto skončila sezona. Jak vůbec tu sérii hodnotíte?
Finálová série byla naprosto vyrovnaná. V zápasech rozhodovaly maličkosti. Myslím si, že pro úspěch jsme udělali maximum, bohužel to na Prostějov nestačilo. Navíc jsme měli hodně zraněných hráčů. Někteří nenastoupili ani k poslednímu zápasu, jiní v něm odstoupili nebo hráli s velkým sebezapřením. Kdo se na finálové zápasy bude dívat objektivně, tak musí uznat, že jsme na ledě nechali všechno. Ale je to sport. Sezonu jsme rozhodně skončili s hlavou nahoře. Jsem zvědavý, jak si Prostějov povede v baráži.

Do finálové bitvy jste šli po náročné pětizápasové sérii s Porubou, zatímco Prostějov měl volno. Myslíte si, že tohle mohlo hrát také určitou roli?
V prvním zápase určitě! Protože páté střetnutí v Porubě bylo opravdu hodně o emocích a ta radost z hráčů zkrátka nešla dostat. Na tom prvním zápase v Prostějově se to podepsalo. V těch dalších už ne.

Finálová série byla hokejovým svátkem. Prestižní derby mezi největšími konkurenty v regionu bylo velkým šlágrem. Jak jste to osobně ze střídačky vnímal?
Kdo ví, jestli ještě vůbec něco takového člověk zažije. I kluci v kabině si to užívali. Nikdo nechtěl finálovou sérii prohrát. Jak v Přerově, tak v Prostějově byly zimáky zaplněné prakticky do posledního místečka a byla to opravdu výborná reklama na hokej.

close Přerov vs. Prostějov - druhé finále zoom_in

Co vůbec říkáte na fanoušky? Byli na ledě tím šestým hráčem?
Už ve čtvrtfinálové sérii nám hodně pomohli. V Brně nám dvakrát vytvořili domácí prostředí. To, kolik jich přijelo na pátý zápas do Ostravy, nikdo nečekal. O domácích zápasech se ani nemusíme bavit. Myslím si, že naši fanoušci mají velký podíl na tom, že jsme se dostali do finále. Za to jim patří velký dík.

Už samotný postup přes favorizovanou Porubu, se kterou se počítalo do finále, musel být velkou vzpruhou…
S Danem (Faltýnkem – pozn. autora) jsme se bavili, že play off jsme hráli prakticky od prosince. Pár zápasů jsme se museli ještě v tabulce dívat pod sebe, jestli se vůbec do vyřazovacích bojů dostaneme. Jednu chvíli jsme byli na dosah čtverky, pak nám to zase uteklo. Naštěstí jsme měli výborný závěr, z posledních šesti kol jsme získali osmnáct bodů a to nás katapultovalo až na třetí místo. Už série s Technikou, která byla loni v baráži, nebyla lehká. Sebrala nám také nějaké síly. Poruba skončila v základní části dvacet bodů před námi. Měla výborný kádr a v průběhu sezony měla i lepší formu než Prostějov, ale dokázali jsme to zvládnout.

Když se vrátíme zpět do té základní části, tak právě v prosinci jste tým převzal. Jaké vůbec byly vaše první dojmy?
Byl jsem překvapený, jak byla kabina skleslá. Kluci byli frustrovaní, že se jim nedařilo herně ani výsledkově. Byl jsem vždycky zvyklý na to, že kabina žila, že tam byla legrace. Navíc jsem patřil k těm hráčům, kteří legraci nikdy nezkazili. Prvních čtrnáct dní nám trvalo vůbec vrátit klukům chuť do hokeje a i tu samotnou náladu, bez které hokej ve druhé lize ani nejde hrát. Kluci mají svá zaměstnání a měli by chodit do šatny s radostí a ne s pocitem povinností. Myslím si, že se nám to nakonec podařilo. Když jsem byl po tom pátém zápase s Porubou s kluky v kabině, tak jsem si řekl, že konečně jsou kluci zase zpátky. To bylo asi to nejdůležitější, že se ná

m podařilo vrátit klukům radost ze hry.

Můžete přiblížit, jak vůbec probíhal ten samotný restart?
Začalo to pohovory s hráči. Nejdříve s těmi staršími, neboť asi s dvěma třetinami kabiny jsem hrál a tykáme si. Museli rychle pochopit, že už nejsem spoluhráč, ale trenér. Museli věřit, že cesta, po které chci jít, je správná. Kluci to akceptovali a konečný výsledek sezony tomu dává za pravdu.

Druhá liga šla o level nahoru

close Přerov vs. Prostějov - druhé finále zoom_in

Probírali jste s vedením klubu tehdejší situaci? Měli jste v plánu udělat řez i v kádru?
Vedení po mně chtělo změny. Já je nechtěl dělat, protože jsem klukům věřil. Tím, že jsme téměř ve všech zápasech bodovali, tak vedení klubu přestalo na tento požadavek tlačit. Jediným momentem, kdy jsme uvažovali o posílení týmu, bylo po klopýtnutí s Valmezem, se kterým jsme prohráli 1:0 a vzápětí jsme prohráli i ve Frýdku. Jsem rád, že mančaft nakonec zůstal pohromadě a ukázal svoji sílu.

V týmu se představila řada mladých hráčů, pro které to byla zkouška hrát na vyšším levelu. Jak osobně hodnotíte jejich počínání?
To je složité. Druhá liga a její skupina Východ šla kvalitou hodně nahoru. I ti mladí v jiných týmech jsou bývalí extraligoví junioři, kteří v té nejvyšší soutěži měli ne pět bodů, ale i třicet nebo čtyřicet. Je celkově obrovský rozdíl mezi extraligou juniorů a ligou juniorů. Bylo by pěkné zapojovat mladé hráče ve větším počtu, ale pokud chcete hrát o špičku tabulky, tak se bez těch zkušených neobejdete. Ti zkušení v play off tým táhli. Jenom na mladých ta soutěž hrát nejde. Myslím si, že dostali šanci. Někteří ji využili, někteří ne.

Jak osobně hodnotíte úroveň druhé ligy? Jako hokejista jste okusil i vyšší soutěže, takže můžete porovnávat.
Posledních osm let jsem hrál druhou ligu. Oproti tomu, kdy jsem končil, tak to šlo zase o level nahoru. Srovnávat druhou ligu před deseti lety, pěti či nyní opravdu nejde. Soutěž se zkvalitnila i díky mladým extraligovým hráčům. Ve vyšších soutěžích jsou věkové limity, a pokud se do nich ti kluci nevejdou, tak jedinou možností je , aby hráli druhou ligu. Soutěž se hodně vyrovnala. Nepříjemný byl každý soupeř a myslím si, že příští sezonu to bude úplně stejné. Každý může vyhrát s každým.

Někteří kluci končí

close Přerovský trenér Vladimír Kočara zoom_in Jaký je vůbec nadcházející program týmu?
V pátek máme rozlučku s fanoušky a pak budeme mít tradiční zakončení v pivovaru. V květnu začne letní příprava.

Máte už nějakou vizi, jak bude letní příprava probíhat?
Zatím mám jistotu v tom, že zůstávám v klubu. V jaké pozici, by se mělo rozhodnout v nejbližších dnech.

A jaká je situace okolo kádru. Mluví se o tom, že někteří hráči už v kariéře nebudou pokračovat.
Je to otázka pro nového trenéra nebo sportovního manažera. Můžu však říct, že opravdu tady někteří kluci s hokejem končí.