Jakube, máte za sebou s reprezentací opravdu vydařený vstup do seriálu Euro Hockey Tour. Přece jenom se asi příliš nepočítalo s tím, že Karjala Cup suverénně ovládnete. Předčil samotný výsledek i vaše očekávání?

Vzhledem k tomu, že se nám tento turnaj nikdy nepodařilo vyhrát, tak s tím samozřejmě nikdo nepočítal. Vyhráli jsme všechny tři zápasy, což je opravdu dobrý výsledek.

Myslíte si, že tým získal sebevědomí i díky právě posilám z NHL?

Samozřejmě se to projevilo. Bylo to určitě znát, že ti kluci působí v NHL. Jsou to zkrátka profíci, jak na ledě, tak i v kabině a byli velkým přínosem.

Výrazný podíl na celkovém prvenství měli také oba gólmani. Prakticky svými výkony ti nejlepší na turnaji…

Ano, je to tak. Jak Saša (Alexandr Salák, pozn. red.), tak i Ondra (Ondřej Pavelec, pozn. red.) zachytali opravdu výborně. Skvěle si vedli i na tréninku a v zápasech svou kvalitu potvrdili. Zcela po právu patřili k nejlepším.

Na turnaji jste nastupoval v jedné lajně po boku Jana Kováře a Tomáše Hertla. Jak se vám s nimi hrálo?

S klukama se mi hrálo dobře, myslím, že nám to sedělo. Během zápasů jsme si dokázali vytvořit i nějaké šance, bylo to dobré.

Byl jste vůbec nějak předem domluvený s trenérem Aloisem Hadamczikem, že budete hrát v jedné formaci s Tomášem Hertlem a Janem Kovářem?

Domluvený jsem nebyl, ale myslel jsem si, že to tak bude. Posléze se to jen potvrdilo, když trenér prozradil sestavu.

Jste osobně spokojený s výkony, které jste ve Finsku předvedl?

To se až tak říct nedá… ale myslím si, že jsem určitě neodehrál špatný turnaj. Nějaké šance jsem si vytvořil, chyběl tomu snad jen ten gól. Ale nemůžu chtít samozřejmě všechno najednou (směje se).

Jak jste byl spokojený s časem na ledě? Přece jenom v týmu byli hráči z NHL, kteří dostávali větší prostor ve hře…

Vůbec jsem s tím problém neměl. Prostor na ledě jsem také dostal a myslím si, že jsem si zahrál dost.

S reprezentací už máte nějaké zkušenosti. V čem vidíte rozdíl oproti například samotné extralize?

Mezinárodní hokej je určitě rychlejší. I ti samotní hráči hrají chytřeji, nedělají tolik chyb. Myslím si, že největší rozdíl je při hře s pukem a s tím souvisejícím přístupem hráčů.

V úterý jste s Kometou Brno v předehrávce 22. kola Tipsport extraligy porazili Karlovy Vary 4:0. Ale nejspíš na ledě to vítězství až tak jednoznačné nebylo…

Přesně tak, jednoznačné to určitě nebylo. Měli jsme dobrý pohyb, rychlý přechod do útoku a výborně nám zachytal Trvka (Jiří Trvaj – pozn. red.). To myslím, že rozhodlo.

Ukončili jste tak táhnoucí se sérii neúspěchů. Myslíte si, že vás vítězství nad Energií opět nakopne?

Tak můžeme v to doufat. Já věřím, že vyhrávat vydržíme.