Skvělý výsledek, o to víc mrzelo vyřazení s pražskou Slavií. Na fňukání ale není čas.

V současné době dává Dočkal s vedením dohromady tým pro příští sezonu.

Ano, také čtvrtý ročník ve WSM lize by měl být „pod taktovkou“ přerovského srdcaře.

„První a jedinou variantou je pro mě Přerov. Jiné nabídky leží bokem, jsem Přerovák,“ usmíval se Petr Dočkal během rozhovoru pro Deník.

Pane trenére, napřed se ještě zeptám na vaše hodnocení čtvrtfinálové série se Slavií.
Dopadla sice výsledkově jednoznačně pro Slavii, ale v jednotlivých zápasech jsme nebyli herně slabší, naopak v některých pasážích utkání jsme měli navrch my. Vytvořili jsme si dostatek šancí, které jsme bohužel neproměnili. Rozhodovaly naše zbytečné fauly, které soupeř v početní výhodě potrestal, a taktéž naše neproměněné přesilové hry. Naše produktivita v nich byla nízká. Podle mého názoru nám chyběl k úspěchu v play-off jeden rozdílový hráč typu Tomáše Fořta ze začátku letošní sezony nebo Marka Sikory z loňska. Tyhle typy naopak náš soupeř měl. Ať už to byl Račuk nebo třeba Zdeněk Doležal. Na obou stranách taky velmi slušně zachytali brankáři.

Často skloňovaným pojmem byly přesilovky. Co v nich bylo špatně?
Chtělo to být určitě ještě důraznější v předbrankovém prostoru soupeře, chyběl moment překvapení v zakončení, hlavně více střelby, nebát se to vzít na sebe. Taky nám chybělo trošku toho štěstíčka v zakončení, které se nás drželo v základní části. Slavia měla výborné brankáře a zkušené hráče do oslabení, což může být problém i pro Karlovy Vary v semifinále.

Nedá se ale říct, že byste něco podcenili. Zkoušeli jste různé varianty složení přesilovkového komanda, je to tak?
Určitě. Kdybychom prodali to, co jsme měli vyzkoušené v trénincích, dali bychom určitě o ten jeden, dva góly více než soupeř.

Polovina Přerováků v kádru

Váš trenérský kolega Kamil Přecechtěl mluvil o tom, že týmu na play-off došla šťáva. Můžete říct, kdo vše měl zdravotní problémy?
Zranění byli Doležal, Zbořil, Novotný, zdravotní problémy měl třeba Pala nebo Dvořák. Drobné šrámy nemá ani cenu zmiňovat, ty k play-off patří. Z turnajů nároďáku se vrátili nemocní Kuba Navrátil a mladý Karel Plášek. Ten po prvním zápase lehl úplně a do série už nemohl zasáhnout. Za tyto hráče jsme, myslím, neměli adekvátní náhradu. Nemáme extraligovou juniorku a širší kádr si nemůžeme vzhledem k našim možnostem dovolit. Smekám před těmito našimi hráči, kteří chtěli i přes zranění nastoupit a bojovali proti Slavii tak, abychom ji co nejvíce v sérii potrápili.

V základní části jste ale získali rekordní počet bodů a umístili jste se nejlépe od návratu do první ligy. S tím musíte být spokojeni, je to tak?
To ano. Tato sezona byla naše nejlepší za naše působení ve WSM lize, byla radost s tímto družstvem pracovat jak na trénincích, tak i ve většině zápasů. Druhou pozitivní věcí je, že jsme pro extraligu během tří let vychovali několik hráčů, které jsme dokázali nahradit. Davida Šťastného, Jakuba Ference, Vlastimila Dostálka, dá se říct Michala Popelku. Před sezonou jsme hodně počítali i s Honzou Bergerem. A ten, jako pravák, nám pak hodně chyběl. Hlavně při zmiňovaných přesilovkách.

Pozitivní je také počet přerovských odchovanců v sestavě…
Kdyby fanouškům po postupu do WSM ligy před třemi sezonami někdo řekl, že budeme mít v kádru polovičku Přerováků, tak si budou klepat na čelo. S tímto kádrem jsme dokázali letos porazit Kladno s Jágrem a sehráli další skvělé zápasy s favority. Jdeme touto cestou, na rozdíl od dalších klubů v blízkém okolí, a přináší nám to zatím úspěchy, i když je to někdy opravdu složitý proces.

Někteří fanoušci naopak neviděli velký přínos ve spolupráci se Zlínem. Hráči prý odchází k Beranům a náhrada z extraligového oddílu ne vždy bývá úplně adekvátní…
Tato otázka je spíše pro našeho sportovního manažera Pavla Hanáka, ovšem myslím si, že bez spolupráce s Kometou Brno, Zlínem nebo Hradcem Králové bychom mohli jen těžko fungovat v této soutěži na takové úrovni jako poslední roky.

Ke generační obměně dojde

Objevují se ohlasy, že kádr se pro další sezonu výrazně omladí. Dá se očekávat něco podobného?
Vždy je to o tom, že se kádr po sezoně nějakým způsobem obmění. Jinak tomu nebude ani před příštím ročníkem. Zatím je ještě brzo říkat nějaká konkrétní jména, příchody nebo odchody. Ale chceme jít podobnou cestou jako letos. Prostor dostali přerovští Navrátil, mladý Plášek, ale také Kratochvilové či Zbořil, občas i Běhal nebo Tomaník. Kádr jsme omladili, chceme v tom pokračovat. Musí to být uděláno s citem, abychom byli konkurenceschopní pro další sezonu. Ale každopádně k nějaké generační obměně dojde.

Je někdo, kdo už avizoval, že v týmu končí?
Já nevím zatím o nikom, kdo by u nás nechtěl pokračovat. Někteří hráči už jsou podepsaní, jiní předjednaní. Teď během několika týdnů s nimi bude jednat sportovní manažer. My máme představy o posílení kádru, jednání s jednotlivými hráči budou teprve probíhat.

Co trenéři, zůstávají?
Jedeme dál v režimu, který začal vloni. Vycházíme spolu, přestože jsme teď oba nasr…, jak to dopadlo (smích). Ale myslím si, že Kamil bude chtít pokračovat. Já jsem po jednání s panem Pluháčkem slíbil, že první a jedinou variantou je pro mě Přerov. Jsme dohodnutí, nebyl s tím problém. Nějaké nabídky jinam jsou, ale leží bokem, jsem přece Přerovák (úsměv).

A co pak, jaké budou cíle v další sezoně?
Budeme se znovu chtít dostat do play-off, ať už bude model soutěže jakýkoliv. Pro skvělé fanoušky se musíme snažit navázat na výkony z letoška a dát zapomenout na play-off, které nebylo výsledkově úspěšné. Za každou cenu chceme play-off, v něm dojít co nejdál.

Přerov hokejem žije, to je dobře

Fanoušků letos chodilo o něco méně, přesto pořád vytvářeli skvělou atmosféru, je to tak?
Euforie byla první rok po postupu. Jsem rád, že věrní fanoušci s námi zůstali. Jezdí s námi i na venkovní utkání. Naše návštěvnost nějak výrazně nespadla, přestože systém soutěže je takový, jaký je. U nás tohle nehrozilo. Patří jim za to velké poděkování. Doufám, že na nás nezanevřou po nepovedené sérii se Slavií, abychom jim to v další sezoně mohli vracet. Je krásné, že sem chodí generace fanoušků od vnoučků po dědečky. Přerov hokejem žije, to je jenom dobře.

A navíc se chystají oslavy devadesáti let hokeje v Přerově…
I proto se chceme na novou sezonu dobře nachystat. Nemůžu být ještě konkrétní, ale chceme, aby ten kádr byl minimálně stejně kvalitní, případně jej ještě posílíme. Před třemi lety by asi málokdo řekl, kolik Přerováků bude hrát extraligu. V další sezoně mohou třeba naskočit zase další. Pak zase naopak doufám, že se takoví noví Pláškové a Sýkorové vrátí domů. Myslím, že by to mohlo mít návaznost.

Co vás čeká v nejbližší době?
Kluci budou mít pár týdnů volna. Poté začne letní příprava. Po stránce fyzičky nás málokdo přehrával. Musíme se připravit minimálně stejně kvalitně. Během března bychom už chtěli kádr nachystat na novou sezonu. 

Klub byl nedávno oceněn také v anketě Nejúspěšnější sportovec roku města Přerova. Prvenství vám ale vyfoukli vodní pólisté, co na to říkáte?
Je super, že je v Přerově další tým, který po letech udělal takový úspěch a získal titul mistra republiky. Osobně jim k tomu gratuluji, mám tam známé a kamarády. Jsme rádi, že další přerovský sport jde nahoru. Druhé místo pro nás je určitě úspěch. Je to ocenění práce celého realizačního týmu a hráčů. Doufám, že jde vidět, že hokej je v Přerově na úrovni, která přináší fanouškům v regionu radost.

Poslední špíl 2018. Podívejte se na fotky