„Byl to úspěch jak přerovského klubu, tak i přerovské veřejnosti, která pomohla financemi, nebo alespoň svými hlasivkami. Po sportovní stránce je to momentálně maximum, kterého jsme mohli dosáhnout,“ loučil se po sezoně s Přerovem Miloš Říha, který zamířil do extraligových Pardubic a poté pokračoval ve své obdivuhodné trenérské kariéře.

„Nechtěl bych, aby si někdo myslel, že utíkám. Dva roky jsem v Přerově pracoval a byl jsem tady spokojený,“ řekl Miloš Říha Novému Přerovsku v roce 1996.

Spokojena mohla být i hokejová veřejnost v Přerově. Po rychlém návratu do 1. ligy v roce 1995 se tehdejší Precheza prezentovala ve vyšší soutěži nad očekávání. Po 40 kolech skončila na druhém místě tabulky za Opavou, nechala za sebou i Karlovy Vary.

Titulní strana Nového Přerovska po postupu do baráže o extraligu.Zdroj: Archiv Nového Přerovska

Právě s ambiciózní Becherovkou pak Říhovi svěřenci odehráli nezapomenutelnou sérii play-off. Ve čtvrtfinále tým kolem Duchoslava, Chalánka, Stavjani nebo Hučka přejel Kralupy nad Vltavou. V semifinále už ale přišel boj na život a na smrt s Karlovými Vary.

V sérii hrané na dvě vítězná utkání šla do vedení Bechereovka, která v úvodním duelu využila domácího prostředí. A také střelecké nemohoucnosti hostujících forvardů, kteří marně hledali recept na karlovarského brankáře Fürbachera. Ten pustil jediný gól.

Po prohře 1:4 se však série stěhovala do Přerova. A Precheza si před domácími fanoušky věřila. I díky hattricku mladíka Karla Pláška zvítězila 6:3, rozhodnout se tak mělo o den později. V sobotu 2. března pak na zimní stadion zavítalo 5500 diváků.

„Atmosféra v hledišti připomněla pamětníkům hokeje rok 1982, kdy přerovští hráli kvalifikaci se Slovanem Bratislava o postup do celostátní ligy,“ napsalo Nové Přerovsko.

Semifinále 1. ligy 1996 proti Karlovým VarůmZdroj: Archiv Nového Přerovska

„Karlovarský Rejtar patřil ke zlým mužům Becherovky. Když v závěru utkání seděl na trestné lavici, zasypávali ho domácí fandové nejen vulgárními nadávkami, ale také nejrůznějšími předměty a plivanci, takže Rejtar nakonec přijal pozvání přerovského Pavla Handla a zbytek trestu pak strávil na trestné lavici v boxu pro domácí,“ popsal týdeník zajímavé dění.

To nejzásadnější se ale stalo na ledě. Brankář Hrazdíra tehdy zamknul klec, aktivní Karlovy Vary jej nedokázaly překonat a Přerov zvítězil 4:0 po gólech Pavlase, Hučka, Duchoslava a Chalánka. Bylo jasno. Precheza bude hrát baráž o extraligu!

„Myslím, že jsme si postup zasloužili,“ hodnotil tehdy asistent trenéra Říhy Miroslav Venkrbec. „Byli jsme v obou zápasech vyspělejším a hokejovějším mužstvem. Pochvala patří všem hráčům, vynikající byl Hrazdíra a pochvalu si zaslouží Vodička, který uhlídal nebezpečného Volka,“ dodal Venkrbec.

Radost po postupu do baráže.Zdroj: Archiv Nového Přerovska

V samotné baráži se však přerovskému týmu vůbec nedařilo. Z dvanácti utkání uhrál jedinou výhru a jednu remízu. Za zmínku stojí dva duely s Pardubicemi. Ty uštědřily Přerovanům největší debakl 10:2, když hned čtyři góly dvojici Hrazdíra – Vojtek nasázel dnes spolukomentátor hokejových přenosů David Pospíšil.

Také jediný triumf v baráži si Přerov připsal proti Pardubicím. V závěrečném kole zvítězil venku 5:4 v utkání dvou hattricků. Na přerovské straně dal tři góly Josef Duchoslav, na straně domácích tehdy dvacetiletý talent Milan Hejduk.

Toto vítězství na závěr bylo pro přerovské jedinou radostí v bojích o extraligu v roce 1996. Příčiny nezdaru pak pro Nové Přerovsko rozebíral místopředseda klubu Josef Hrabal.

„Klíčoví hráči se zkušenostmi z extraligy podávali výkony na úrovni krajského přeboru,“ viděl Hrabal hlavní důvod posledního místa Přerova ve čtyřčlenné tabulce.

„Po úvodních zápasech došlo k pohovorům s hráči. Chalánek a Tichý byli pro ovlivňování zápasů špatnými výkony vyřazeni ze sestavy a dalším pěti hráčům byla udělena výstraha,“ vysvětloval Josef Hrabal.

Podobně to viděl i Miloš Říha. „Bohužel v baráži, kdy měly výkony zkušených gradovat, přišel neuvěřitelný výpadek výkonnosti a někteří ani soutěž nedohráli. Ostatním nelze upřít snahu,“ uvedl hlavní trenér.

Baráž proti Kometě Brno. Ta nemohla hrát kvůli trestu na domácím stadionu, proto se hrálo ve Zlíně.Zdroj: Archiv Nového Přerovska

Diskutovaným tématem dokonce bylo i podezření, že někteří přerovští borci zápasy, lidově řečeno, prodali.

„Z mužstva se vytratila bojovnost, nasazení i pohoda ze hry. Po několika prvních zápasech přestaly hrát opory Hrazdíra, obránce Tichý, útočník Chalánek a jiní. Zájem diváků upadal a mezi fanoušky se začalo šeptat, že hráči od zápasu s Karlovými Vary nedostali zaplaceno, někteří hráči prvé zápasy prodali, někteří další si vsadili ve Fortuně,“ otisklo dokonce Nové Přerovsko názor jednoho z čtenářů.

Tvrzení o nedodržení platových dohod vedení klubu po skončení baráže odmítlo, nesouhlasilo ani s dalšími tvrzeními, předseda Havelka však přiznal, že „morální vlastnosti hráče lze těžko ovlivnit.“

My jsme se na údajné ovlivňování zápasů zeptali dnes už legendy přerovského hokeje Karla Pláška, který měl v té době 22 let.

„To opravdu nevím. Já jsem byl mladý kluk a kdyby se něco takového dělo, byl bych stejně mimo tohle dění,“ prozradil Plášek. Se stejnými slovy na situaci vzpomíná i brankář Martin Vojtek, který po zranění Hrazdíry odchytal většinu baráže.

Příspěvek nespokojeného fanouška.Zdroj: Archiv Nového Přerovska

Do nejvyšší soutěže každopádně zamířila Opava a Pardubice, první ligu v další sezoně hrál Přerov i Kometa Brno. V další sezoně Přerov mohl klidně mít ambice barážové snažení zopakovat.

„V této době je to předčasná otázka, není znám kádr, v květnu končí dvouletá smlouva trenérům, neznáme dnes ani ekonomickou sílu klubu,“ uvedl po sezoně 1995/1996 předseda Petr Havelka. Pro zajímavost, rozpočet prvoligových mužů se tenkrát pohyboval kolem osmi milionů korun.

Statistiky hráčů po sezoněZdroj: Archiv Nového Přerovska

Statistiky diváků po sezoněZdroj: Archiv Nového Přerovska

Březnové dění každopádně postupně upadalo v zapomnění a (nejen) přerovští hokejoví fanoušci si mohli naplno spravit chuť díky květnovému mistrovství světa. A ve Vídni byli svědkem prvního samostatného českého zlata i někteří Přerované včetně šéfredaktora Ivana Rašťáka a fotografa Romana Kočího.

MS ve Vídni očima Nového PřerovskaZdroj: Archiv Nového Přerovska

MS ve Vídni očima Nového PřerovskaZdroj: Archiv Nového Přerovska

Karel Plášek vzpomíná:
„To už je hodně dlouho. Moc si toho nepamatuju, ani, že jsem dával Karlovým Varům hattrick. Ale vím, že se postoupilo do první ligy a pak se hned hrála baráž. V první sezoně ještě Miloš Říha i hrál, ve druhé trénoval. Od začátku vypadal, že dobře ví, co dělá. Byl autorita jako teď. Zdálo se, že to v sobě má od začátku. Byl impulzivní i jako hráč.“

Martin Vojtek vzpomíná:
„Bylo tady super mužstvo. V sezoně jsem se moc do brány nedostával, ale potom v baráži měl Ríša Hrazdíra zašitý prst a nemohl držet hokejku. Takže asi tři čtvrtě baráže jsem odchytal já.

Vrchol sezony 1995/1996:
Čtvrtfinále play-off: Přerov – Kralupy nad Vltavou 2:0 na zápasy (4:3p, 11:1)
Semifinále play-off: Přerov – Karlovy Vary 2:1 na zápasy (1:4, 6:3, 4:0)
Výsledky v baráži: Přerov – Opava 3:7, Kometa Brno – Přerov 3:3, Opava – Přerov 3:2, Přerov – Kometa Brno 2:3, Pardubice – Přerov 10:2, Přerov – Opava 1:3, Přerov – Pardubice 2:4, Opava – Přerov 7:1, Kometa Brno – Přerov 4:1, Přerov – Pardubice 2:5, Přerov – Kometa Brno 3:5, Pardubice – Přerov 4:5
Pořadí baráže: 1. Opava (17 bodů), 2. Pardubice (16), 3. Kometa Brno (12), 4. Přerov (3)