Příští rok oslaví hasiči sto pět let svého působení a za tu dobu toho dokázali opravdu hodně.

„V současnosti pracujeme opravdu naplno. Jsme členy jednotky požární ochrany, pomáháme nejen při požárech, ale i při nehodách a různých živelných pohromách,“ řekl velitel zásahové jednotky Radek Buryánek. Na všechny, kdo sbor tvoří je hodně pyšný.

„V současnosti máme kolem stovky členů. Díky jejich snažení a plnému nasazení se všechno dělá líp,“ dodal.

Práce vlastníma rukama

Hasiči v Oseku si vůbec dokážou poradit se spoustou věcí. „Před pěti lety jsme si například sami částečně renovovali obě zásahová vozidla,“ popsal Buryánek. I místní zbrojnici postavili hasiči vlastníma rukama.

„Stavět se začalo v roce 1980. Celou budovu tehdy postavili členové sboru dobrovolných hasičů a příznivci z řad občanů za přispění obce. Slavnostní otevření se uskutečnilo 17.prosince 1982,“ vzpomíná.

Díky dobrovolníkům, kteří na stavbě pracovali mají hasiči dodnes funkční zbrojnici. I dnes se hasiči snaží, aby sbor fungoval naplno a se vším všudy.

„Velmi dobře spolupracujeme s obcí a snažíme se maximálně využívat dotací z Olomouckého kraje,“ řekl.

Vítězové mezinárodní Radslavické přilby

V Oseku se také mohou pyšnit několika soutěžními družstvy, která obec úspěšně reprezentují na okresních, krajských i mezinárodních soutěžích.

„V současnosti máme dvě družstva dětí, družstvo dorostenek, jehož členky jsou vítězkami královské disciplíny požárního útoku a plno úspěchů sbírají i naši muži,“ vypočítává Radek Buryánek.

Ti v letošním roce zvítězili na mezinárodní soutěži Radslavická přilba.

„Jde o velmi náročnou soutěž, kde musí hasiči prokázat vysokou odbornou zdatnost, fyzickou kondici i odbornou připravenost z hasičské tematiky,“ popsal Buryánek. Soutěž je specifická i tím, že značná část se odehrává v nočních hodinách, což je pro hasiče těžší.

„Z celkového počtu dvaceti tří družstev z Česka, Slovenska a Polska naši muži skončili první, což je u nás ve sboru historicky nejvýznamnější vítězství,“ dodal.

Pravá hasičská svatba

Hasičům a hasičkám však není cizí ani zábava a jako všude jinde i oni pořádají v Oseku nad Bečvou nespočet akcí.

„Kromě zábavy je to pak i tradiční hasičský ples se vším všudy, který je hodně oblíbený a navštěvovaný,“ popsal Buryánek. V Oseku mají ale i další, netradiční a oblíbený zvyk.

„Pro všechny hasiče, kteří vstupují do manželství připravujeme takové už tradiční legrácky. V podstatě jakýsi obřad nebo rituál,“ dodal na závěr s úsměvem.

NADĚŽDA ŠVRČKOVÁ