„Po celou dobu vše ve sboru fungovalo poměrně dobře, zájem o hasičinu však začal upadat v období nejhlubší totality,“ nastínila stručně jednatelka hasičského sboru a zároveň vedoucí ženského družstva Lenka Bařinová.

To už však dnes v Měrovicích nad Hanou zdaleka neplatí. Zlom nastal před sedmi lety. „Tehdy se totiž, možná u piva, bratři Jaroslav a František Pospíšilové rozhodli vzít osud měrovského sboru do svých rukou a začali jej vytvářet do dnešní podoby,“ popsala zlomovou událost Bařinová.

Obec chrání kvalitní zásahová jednotka

V současné době ve sboru, na který dohlíží starosta Michal Drábek, působí pětatřicet členů, z toho jedenáct žen. Hasiči a hasičky se mohou chlubit také novou hasičárnou.

„Díky starostovi Františku Jaškovi, zastupitelstvu obce i našim členům sídlíme v nové budově, která vznikla přestavěním bývalé jednoty,“ upřesnila Lenka Bařinová.

Své zázemí tu našla i zásahová jednotky, která v obci funguje pod velením Radka Wildunga. „Její členové vyjíždějí k nespočtu různých zásahů, a to nejen k požárům, ale pomáhají i při záplavách a jiných katastrofách,“ dodala.

Ženské družstvo sbírá úspěchy po celé republice

Na co se ale při zmínce o sboru dobrovolných hasičů z Měrovic nad Hanou nesmí zapomenout, je určitě místní družstvo žen.

„Nedříve si všichni mysleli, že je to jen tak z legrace, ale čas ukázal, že stačí několik málo treninků a dokážeme soupeřit v hasičském sportu, a to nejen v našem okrese,“ popsala začátky ženského družstva jeho vedoucí Lenka Bařinová.

Za sedm let, co se ženy zúčastňují soutěží, si kromě jiného už čtyřikrát přivezly domů zlatou medaili z Velké ceny okresu Přerov.

Největší úspěch se ale měrovským hasičkám podařil až v letošním roce, a to na Mistrovství republiky v požárním sportu v Nymburku, kde mezi sebou soutěžily Moravská a Česká hasičká jednota.

„Skončily jsme na fantastickém druhém místě, těsně za děvčaty z Císařova, které jsou také z našeho okresu. Moc nás to potěšilo a konečně jsme dokázaly že jsme opravdu dobrá parta holek,“ vyzdvihla úspěchy hasiček Bařinová.

Přání do budoucna

Co však v poslední době trápí nejen vedoucí ženského družstva, je nezájem o hasičský sport. „Bohužel se mi zdá, že tento sport moc lidí nezajímá a všichni mají zato, že s hasiči jako takovými nemá nic společného,“ posteskla si Lenka Bařinová. „Třeba se to ale časem změní,“ dodala.

Kromě toho mají v Měrovicích ještě jedno přání. „Potřebovaly bychom pro naše ženské družstvo auto či dodávku, kam bychom se všechny vešly. Zatím nejsou peníze, ale věřím, že když budeme šetřit, tak s pomocí našich kluků hasičů vše zvládneme,“ zakončila optimisticky Lenka Bařinová.

Naděžda Švrčková