Pouhé dva dny po založení uspořádali první Hasičský ples, jehož tradice se v Hustopečích udržuje dodnes. Nechybí ani další kulturní akce, kterými žije celý městys, například den osvobození.

Nedílnou součástí hasičského života je výcvik mužstva. Ten bývá prověřován jak námětovými cvičeními (v tom lepším případě), tak i samotnými zásahy. V Hustopečích jsou právem pyšní na sochu svatého Floriána na místním náměstí.

Patron všech hasičů zde stojí od doby svého vytesání a vysvěcení v roce 1997. Sbor dobrovolných hasičů v současnosti disponuje celkem třemi vozidly. Při červnových záplavách nejvíce kilometrů najezdila Avia.

„S tou se vymetalo první, poslední,“ vzpomněl velitel SDH Hustopeče nad Bečvou Leopold Pavlík. Povodně v Hustopečích zasáhly celkem 120 obytných domů. „Byli jsme na nohou hned od osudného večera. Ráno jsme se šli převléct a za půl hodiny začalo vše znova,“ řekl Pavlík.

Dále také doplnil, že sbor utrpěl nemalé ztráty a poškození techniky. „Když jde člověk v metr hluboké vodě, tak hlídá hlavně sám sebe. Neřeší to, když mu třeba něco uplave.“ Ve stádiu projektu a schvalovacího řízení je nová hasičská zbrojnice.

„Nyní máme dva objekty, v jednom z nich musíme navíc platit nájem. Nová zbrojnice by nám ulehčila. Kdy to ale nakonec bude se teď nedá odhadovat,“ podotkl Pavlík.

Podle jeho slov je spolupráce s městysem výborná. Podobně jako všude jinde jsou ale vázáni omezenými finančními prostředky. Výsledky soutěžních družstev jsou střídavé. „Jsou roky, kdy se několik ročníků za sebou pohybujeme mezi nejlepšími, teď je tomu spíše naopak,“ přiznávají hasiči.

Pamětníci přitom vzpomněli na účast dorostenců v celostátní hře Plamen, kde hasiči z Hustopeč skončili třináctí.