O jeho počátcích se toho však ví jen velmi málo. „Nemáme dostatek pramenů, jediné, co víme, je, že byl založen v roce 1900 a měl k dispozici ruční kyvadlové čerpadlo,“ upřesnil velitel místních hasičů Aleš Drelich.

O současné činnosti brodeckých hasičů a hasiček toho ale víme už podstatně více. „Náš sbor se zaměřuje především na plnění úkolů jednotky požární ochrany třetího stupně, tedy výjezdy k požárům a jiným událostem, údržbu techniky, školení členů jednotky a vše ostatní, tak aby jednotka byla neustále akceschopná,“ popsal Drelich.

Ve sboru dnes aktivně působí celkem čtyřicet členů. „Z toho jednatřicet mužů a devět žen,“ dodal Drelich. Kromě dobrovolníků pak v Brodku existuje i speciální jednotka, která vyjíždí k požárům a nehodám i mimo obec, do okolních měst a vesnic. „Ta má celkem šestnáct členů a je zařazena v Integrovaném záchranném systému jako Jednotka požární ochrany třetího stupně,“ uvedl velitel. A jak potvrzují údaje z posledních let, zásahová jednotka má v Brodku svůj smysl. „Za uplynulých pět let vyjížděla k sedmadvaceti různým událostem,“ řekl.

Podobně jako je tomu i v jiných obcích a městech, i v Brodku u Přerova se podílejí hasiči i na místním kulturním dění. „Obecnímu úřadu pomáháme při konání jakýchkoliv akcí či oslav,“ zakončil Drelich.

Kozlův Hasičský počin:

Uplynulý rok byl pro hasiče z Brodku u Přerova zejména ve znamení oprav, rekonstrukcí a vylepšování.Veškeré práce zvládli vlastními silami a za finančí podpory obce. „V letošním roce se nám podařilo z rozpočtu obce vyměnit všechna okna na naší zbrojnici a také jsme pořídili chybějící zásahovou výstroj pro členy zásahové jednotky,“ upřesnil velitel brodeckých hasičů Aleš Drelich.

(svr)