Začal se budovat nový tým, dostavily se výsledky a v závěru sezony se už soutěž poklidně dohrávala na příčkách zaručujících setrvání v divizi.

Skvělá práce trenéra Kalvody tak nemohla zůstat bez povšimnutí.

Dostal nabídku vrátit se do profesionálního fotbalu a od nové sezony povede druholigové Znojmo.

Po pátečním závěrečném utkání jsme si s ním proto popovídali a rozebrali půlrok strávený v Přerově.

„Hrál jsem tady před třiceti lety. Tehdy jsme divizi vyhráli a vykopali třetí nejvyšší soutěž. Teď jsme se v divizi udrželi, takže na to budu vždy vzpomínat v dobrém a nedám na Přerov dopustit," pověděl.

Divizi jste zachránili, držíte unikátní sérii 11 utkání bez porážky a na jaře jste jedním z nejvíc bodujících týmů. Takže co se týče výsledků, jste spokojen?
Sehranost se vždy projeví až tak po roce, co je tým pospolu. V Přerově se ovšem v zimě poskládalo téměř kompletně nové družstvo, které je pohromadě v tuto chvíli teprve půl roku. Kluci to ovšem jsou zkušení, a když jsme nastoupili v ideální jedenáctce, kdy všichni byli zdraví a bez karet, tak tomu hra odpovídala. Poté se nám ale sestava úplně rozbila, začali jsme to látat, jak se dalo a přišly horší výkony a jen remízy.
Všichni kluci ovšem vždy hráli na sto procent, odvedli to, na co mají. Každý je však limitovaný nějakým výkonem, což se v závěrečných zápasech potvrdilo.

Výsledky v přípravě nebyly nic moc, navíc úvod jara byl hodně těžký, když jste hráli v prvních čtyřech kolech s nejlepšími týmy. Neměl jste trochu obavy, že by to nemuselo klapnout?
Měli jsme ztrátu šesti bodů a potřebovali jsme tedy každý bod. Je fakt, že začátek jara nám moc nevyšel. Začínali jsme v Napajedlích, kde jsme hráli poprvé spolu. Navíc hostování Čižmara se dotáhlo až těsně před zápasem, takže nesehranost týmu se projevila. Mančaft jsme skládali celý únor, březen a v závěru měsíce poté začala soutěž.
Ve druhém kole jsme doma porazili Bystrc a poté jeli do Tasovic. Tam jsme měli dát první branku my, ovšem inkasovali jsme gól rukou, navíc do toho přišlo vyloučení, takže tam se nám to celé rozsypalo.
Poté už ale přišla remíza se Žďárem nad Sázavou a v Třebíči, tým se nastartoval a začala naše dlouhá série bez porážky vlastně až doteď.

Kdy jste začal věřit, že divizi udržíte?
Já jsem věřil pořád, i když jsme dostali 4:1 v Napajedlích a 4:0 v Tasovicích. Doma jsme podali dobrý výkon s Bystrcí, potom se Žďárem nad Sázavou remíza, v Třebíči remíza, a už to šlo. Tým se chytil, začal si věřit a hrál, co měl.

Výsledky se dostavily, takže si to zřejmě potřebovalo jen trochu „sednout".
Určitě. Všechno to chtělo jen čas.

Na Přerov nedám dopustit

V závěru soutěže jste přišli o dva nejlepší střelce Jakuba Pazderu a Jakuba Zachara. Nebál jste se, že byste na to mohli dojet?
Bez nich jsme už tolik branek nedávali a především kvůli tomu jsme uhráli v posledních čtyřech kolech jen samé remízy.

Realizační tým jste si poskládal sám a hráčský kádr jste dávali dohromady s manažerem Milanem Možíšem. Udělal byste nyní něco jinak?
V každém týmu je vše odvislé od ekonomické situace klubu, co si může dovolit, a podle toho jsme to také skládali. Na ty možnosti, co jsme měli, si myslím, že se to poskládalo docela slušně.

Dosáhli jste skvělých výsledků, které by se asi nepovedly bez dobré party. Takže i po lidské stránce si kluci sedli, i když se ze začátku až tak neznali, jelikož se tým poskládal téměř kompletně nový?
Myslím si, že to byla velice dobrá parta a je jen škoda, že se to teď asi všechno rozejde, protože většina kluků přišla na hostování. Velkým plus byl příchod brankáře Petara Aleksijeviče, na kterého jsem vsázel. Znám ho velice dlouho a vím, že dokáže udělat v šatně vždy dobrou náladu, což se plně potvrdilo.

Jak na toho půl roku budete vzpomínat?
V Přerově jsem hrál před třiceti lety. Tehdy jsme divizi vyhráli a vykopali třetí nejvyšší soutěž. Teď jsme se v divizi udrželi, takže na to budu vždy vzpomínat v dobrém a nedám na Přerov dopustit.
Právě o to víc mě mrzí, že fotbal je tady na tom, jak je, že jsme museli hrát o záchranu. Přerov má na daleko lepší fotbal, než předvádí.

Mladí musí změnit přístup

Myslíte si, že jsou tady odchovanci, dorostenci, na kterých by klub mohl třeba v budoucnu stavět?
Tož to nevím. Abych řekl pravdu, tak jsem dorost hrát neviděl. Ale ti kluci, co hráli s námi, jsou šikovní, ovšem musí úplně změnit přístup k fotbalu. Jestli to nezmění, tak není šance.

Působil jste v Přerově půl roku, moc jste tedy asi do „zákulisí" nepronikl, ale jak vy osobně vidíte budoucnost přerovské kopané?
Já jsem se o žádné takové věci kolem fotbalu nezajímal, byl jsem zde od toho, abych trénoval. Co ale vím, tak jsou tady problémy s pronájmy hřišť a tak dále, a to všechno stojí peníze. V první řadě by se mělo tohle nějak vyřešit.
Je navíc škoda, že klub přišel o středisko mládeže. To všechno fotbalu škodí. Záleží teď na tom, jak si to vedení představuje dál, ale to já nevím. Nevím, nevím.

Proč po úspěšném půlroce odcházíte?
Dostal jsem slušnou nabídku z druhé ligy. Vezměte si, kolik je dnes trenérů s profi licencí, a u nás je jen dvaatřicet profesionálních klubů. Moc vybírat si člověk nemůže.

Dá se tedy říci, že jdete za lepším.
Tak určitě. Jsem nesmírně rád, že jsem dostal nabídku od Znojma. Navíc se vracím zhruba po roce do profesionálního fotbalu, vlastně od té doby, co jsem skončil v Karviné, kde jsme jako nováček druhé ligy obsadili šesté místo.
Znojmo je ve druhé lize dvě sezony a vždy se zachraňovalo. Od dalšího ročníku by už právě chtěli hrát v klidném středu tabulky, tak snad se nám to podaří.