VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéf 1.FCV Přerov Pospíšil: Máme nového trenéra, divizi, ale ne stadion

Přerov – Všechny fotbalové soutěže v regionu už skončily a my jsme se vydali za Kamilem Pospíšilem, předsedou 1.FC Viktorie Přerov, největšího klubu v okrese, abychom si popovídali o uplynulé sezoně a především pak zjistili, jak to s fotbalem v Přerově vypadá a co bude dál.

27.6.2012 4
SDÍLEJ:

Kamil Pospíšil, předseda 1.FC Viktorie PřerovFoto: DENÍK/David Klein

„Klub má všechny finanční záležitosti s hráči vyrovnány a zaslal přihlášku na soutěžní ročník 2012/2013 do Moravskoslezské divize, skupiny E – sever. Novým trenérem bude pan Richard Švehlík," shrnul nejdůležitější informace předseda oddílu.

Jak pohlížíte na činnost klubu po sloučení dvou největších fotbalových subjektů 1.FC Přerov a Viktorie Přerov? Jaké jsou klady a zápory po ročním sloučení a jak jsou nastaveny priority klubu?
Nikdo z lidí, kteří viděli do „kuchyní" obou klubů, si nemohl a ani nedělal iluze, že nastane ve sloučeném subjektu nová situace a jako mávnutí kouzelného proutku se vyřeší všechny potíže, se kterými se do té doby oba kluby potýkaly. Navíc „novorozeně" dostalo do vínku postup mužů do divize a u všech čtyř kategorií žáků získání statutu Sportovního střediska mládeže (SpSM) a s ním i nejvyšší žákovskou soutěž v republice. O to větší zátěž přišla i tím, že jak muži, tak i žáci byli zařazeni do „jižních" soutěží, kde jsou náklady na dopravu daleko vyšší než náklady na dopravu v „severních" soutěžích. To byly nové situace, které by se musely řešit, i kdyby ke sloučení nedošlo.
Roční působení 1.FCV samozřejmě přineslo jak klady, tak i zápory. Musely se řešit konkrétní situace, které nastaly poprvé. Od využití areálů, skloubení tréninkových jednotek, nového systému soutěže Sportovního střediska mládeže a vůbec zajištění chodu klubu rozloženého na dvou stadionech.
Co se týče priorit ihned po fúzi, tak tam jsme měli celkem jasno. Udržet áčko mužů v divizi, s béčkem postoupit do okresního přeboru, neztratit se ve Sportovním středisku mládeže a tento statut u žáků uhájit. Důležitou podmínkou bylo a je, aby si sloučení „sedlo". Proces chodu klubu a jeho priorit je však tak složitý, že v tomto rozhovoru určitě obsáhnout nejde.

Divizi jste udrželi a podařilo se vám i postoupit s béčkem mužů do okresního přeboru. Považujete tedy sezonu za úspěšnou?
Co je to úspěšná sezona? To je relativní pojem.
Udržení divize mužů je bezesporu mistrovský kousek, za což je potřeba poděkovat všem od hráčů přes realizační tým, včetně těch, kteří tvořili zázemí pro zachování divize. Rezerva mužů postoupila do okresního přeboru, je to opět pěkný úspěch. Nebýt však možnosti postupu z druhého místa, tak bychom asi mluvili o nesplněném cíli. Já ovšem vidím úspěch i v tom, jak odehrály své soutěže všechny čtyři dorostenecké týmy.
Umístění všech čtyř kategorií žáků ve Sportovním středisku mládeže je pro nás balzámem na duši. Nikdo z veřejnosti nemá ponětí o tom, co přinesl nově vymyšlený systém se zajištěním hráčů u kategorií U13 a U12, kde jsme museli skoro ze dne na den rozšířit počty hráčů na dvojnásobek. Bez spolupráce s okolními kluby bychom měli velké problémy a za výpomoc jim všem ještě jednou děkuji.

Můžeme se podívat i na přípravky a benjamínky. To, že fungují, jak fungují, to je úspěch.
Úspěch je v tom, že nám pomáhají někteří rodiče, příznivci, nemluvě o městu Přerovu, Olomouckém kraji, Pivovaru Zubr a dalších sponzorech. Bez těch všech bychom naši činnost mohli zabalit. A na položenou otázku tedy můžu říci ano, sezona byla úspěšná.

Vaší prvotní myšlenkou po postupu z krajského přeboru do divize bylo, že soutěž absolvujete výhradně s vlastními odchovanci. Kdyby však v zimě nenastal „velký třesk", zřejmě byste o soutěž přišli, protože po podzimu jste byli poslední…
Ano, představa opravdu taková byla. Chtěli jsme dát šanci všem hráčům, trenérům, kteří se zasloužili o postup do divize. Byl to určitě krok do neznáma, ale tyto kroky jsme museli podnikat i v minulosti. Když například nastupoval trenér Koral ke krajským mužům, tak to byla změna, ve které úspěch mnoho lidí nevěřilo. Když Pavel postoupil s hráči do divize, tak už se k jeho původní nominaci nikdo nevracel. Byl to určitý způsob cesty a ten vyšel.
V případě absolvování divize výhradně vlastními odchovanci po podzimní části to už tak dobře nedopadlo. Nicméně „podmínky" podzimu se na jaře diametrálně odlišovaly. Tady se nabízí otázka, jak by podzim dopadl, kdyby tehdejší realizační tým mohl disponovat stejnými podmínkami jako ten jarní. Pravdou však je, že zachránit se pouze silami vlastních odchovanců by zřejmě nešlo.

Všichni už vědí, že trenér Leoš Kalvoda v Přerově skončil, když dostal nabídku trénovat druholigové Znojmo. Co spolupráce s manažerem Milanem Možíšem, bude pokračovat?
Trenér Leoš Kalvoda v době, kdy přišel do Přerova, trénoval 1.B třídu v Bohuňovicích. Divize je přece jen sledována pod jiným drobnohledem a díky dobře odvedené práci při záchraně zákonitě přišla výhodnější nabídka od Znojma. My panu Kalvodovi děkujeme za podíl při záchraně divize a přejeme mu úspěchy v další trenérské kariéře.

Panu Možíšovi jsme spolupráci u A-týmu opět nabídli, ten se však rozhodl nepřijmout naši nabídku k setrvání ve funkci sportovního manažera mužů. My jeho rozhodnutí respektujeme a za jeho práci při shánění nových hráčů pro jarní část soutěže děkujeme a rovněž přejeme úspěchy v jeho další činnosti u fotbalu.

Už máte jméno nového trenéra?
Trenérem áčka mužů pro sezonu 2012/2013 bude pan Richard Švehlík.

Kdo z kádru zůstane? Byla by škoda neudržet tým, který v jarní tabulce obsadil čtvrté místo.
Máte stoprocentní pravdu, že by to byla škoda neudržet tento tým, ale tak jak trenér Kalvoda byl za svou dobrou práci odměněn nabídkou Znojma, tak i spousta hráčů, jelikož se rovněž ukázali na očích, dostala nabídky lukrativnějších podmínek od klubů, se kterými Přerov nemůže soutěžit.
Pan Švehlík má nyní za úkol oslovovat hráče směrem k tomu, kdo má zájem v Přerově zůstat a za jakých podmínek. Nechejme mu a jeho realizačnímu týmu čas. Úkolem je vybrat takový kádr, který by se za stávajících podmínek vyhnul problémům, které nás potkaly v uplynulém ročníku divize.

Žáci budou hrát nejvyšší soutěž i bez střediska

Skvělou zprávou je, že divizi jste zachránili, ale ztratili jste naopak statut Sportovního střediska mládeže (SpSM). Proč k tomu došlo, jaké byly příčiny?
Anabáze se získáním statutů Sportovního centra mládeže (dorostenecké kategorie) a Sportovního střediska mládeže (žákovské kategorie) je detailně popsána na našich webových stránkách www.fcprerov.cz.
Podmínky sportovní jsme splnili, bohužel statut jsme neobdrželi, ale je tu pro nás velice důležitá čerstvá informace, že náš klub dostal výjimku a bude i nadále hrát nejvyšší žákovskou soutěž spolu s týmy, kterým byl statut střediska udělen.

Nešlo ztrátě Sportovního střediska mládeže nějak zabránit?
Zabránit by tomu určitě šlo, ale vytvořit podmínky, které jsou k získání zapotřebí, nejsou jen v naší moci. Srovnatelné kluby, se kterými jsme soupeřili a po sportovní stránce jsme je porazili, nás v celkovém hodnocení přeskočily díky svým možnostem i zázemí, které je hráčům a vůbec fotbalu nabízeno. Touto realitou nasbíraly další potřebné body do komplexního hodnocení o statut SpSM. My ani jeden z používaných areálů na Sokolské a Alšově ulici nevlastníme, máme je v pronájmu od Spartaku a Sportovního klubu, tudíž možnosti bodovat za zkvalitňování zázemí jsou téměř nulové.

Jak vás to finančně postihne? O kolik přijdete peněz?
Veškeré dotace, týkající se Sportovního střediska mládeže, byly směřovány na platy trenérů SpSM.

Co tedy ztráta střediska pro klub znamená?
To znamená, že finanční náklady na platy trenérů mládeže v nové sezoně ponese klub.

Trenér Richard Švehlík byl do teď šéftrenér mládeže, nyní však bude mít na starost áčko mužů. Jak to poznamená mládežnické týmy, kterých máte snad třináct?
Pan Švehlík působí u klubu už hodně let, má své zásluhy a je třeba jeho práci ocenit. To, že je nyní zařazen do jiné funkce, nebrání v tom, aby svým mladším kolegům byl nápomocen radou, či příkladem. Noví trenéři získávají postupně nejvyšší kvalifikace a určitě pana Švehlíka u mládeže kvalitně nahradí, to je přirozený chod. Šéftrener Švehlík neměl na starosti všechny mládežnické týmy, ale pouze čtyři žákovské kategorie SpSM.

Z hráči jsme finančně vyrovnáni

Z více stran se ke mně doneslo, že ještě nejste s hráči finančně vyrovnáni a že ti pomalu nechtěli nastoupit k poslednímu utkání. Co je na to pravdy, respektive jak je na tom klub po finanční stránce?
Klub má všechny finanční záležitosti s hráči vyrovnány. Tyto spekulace roznášejí lidé, kteří od jarní části soutěže nepřáli záchraně fotbalové divize pro Přerov. Ve svém rozhovoru na ně poukazoval i trenér Kalvoda.
A co se týče financí, hospodaříme s nimi tak, abychom vyšli. Určitě není na rozhazování, zatím jsme však nikdy do červených čísel nešli. S částkou, kterou máme k dispozici, vzhledem k tomu, jak vysoké soutěže hrajeme a za co všechno musíme platit, to je malý zázrak.
Víte, ono je ubíjející, když přijdete s prosíkem o podporu pro klub a výmluva potencionálního sponzora je taková, že pomoct by se dalo, ale vyslovená podmínka je „kdybyste hráli v mužích alespoň divizi" nebo určitě by se dalo pomoci, „ kdybyste se sloučili". Pak se vám s vypětím všech sil a za neskutečně tvrdých podmínek podaří tyto limity splnit, a najednou je ticho po pěšině.

Městem se nesou zvěsti, že snad divizi ani nepřihlásíte a budete hrát jen krajský přebor, a to na „Viktorce". Můžete tyto spekulace potvrdit či vyvrátit?
Zvěsti se nenesou, zvěsti se šíří a mohou být jen dvoje, pravdivé nebo nepravdivé. Skutečnost a pravda však je, že vedení klubu zaslalo přihlášku pro áčko mužů na soutěžní ročník 2012/2013 do Moravskoslezské divize, skupiny E – sever.

Jaké podmínky je možno vytvářet v klubu, který nemá vlastní stadion a zázemí tolik potřebné pro svoji sportovní činnost? Co je třeba udělat, aby došlo ke zlepšení podmínek hlavně pro mládežnickou základnu?
Řešení je jednoduché. Pokud by z moci vlastníka městského stadionu, což je město Přerov, došlo k tomu, aby byl areál pronajat přímo fotbalovému klubu, tak zde existuje spektrum možností, které by klub mohl provozovat a tímto způsobem si i ekonomicky pomoci. Samozřejmě že v tomto směru podnikáme neustále nějaké kroky a podnikalo je už i minulé vedení klubu, ale jak je patrno, naše prosby hnout s tímto problémem nenacházejí odezvu.
Je to smutné, že vedení klubu se musí z uvedených důvodů vážně zabývat myšlenkou opuštění fotbalového areálu na Sokolské ulici, fotbalového stánku města Přerova.

Neuvažovali jste hrát pod hlavičkou Spartaku Přerov, abyste nemuseli platit tolik peněz za pronájem areálu?
Při vstupu do Spartaku bychom sice neplatili za roční pronájem, který je ale zanedbatelnou položkou, nadále bychom však museli platit Spartaku za údržbu hřišť jako doposud, což je největší položka, kterou odvádíme.
Spartaku jsme se nabízeli ještě daleko před sloučením. Naše nabídka přejít pod Spartak nebyla akceptována s vysvětlením, že má Spartak z minulosti s fotbalem špatné zkušenosti. Věříme, že se fotbal v očích Spartaku zlepšil a co nejdříve zasedneme ke společnému jednání co dál s fotbalem na Sokolské ulici.

Autor: David Klein

27.6.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč

Prodavači smíšeného zboží Prodavačka/pokladní. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Obsluha a poskytování odborných rad zákazníkům; Doplňování zboží a péče o vzhled prodejny,práce za pokladnou, práce s hotovostí, , Nabízíme:, Příspěvek na stravování 100,- Kč, zvláštní prémie, benefity., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: luko@lukoholesov.cz. Pracoviště: Luko, s.r.o. - hranice, Pod Lipami, č.p. 833, 753 01 Hranice 1. Informace: Chytílková, .

Výroba - Výroba Ruční balič 18 000 Kč

Ruční baliči Balič/ka - balení hotových výrobků a vylupování výrobků z formy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby - Ing. Zdenek Prokop:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: reditel@imit.cz;, - telefonicky na čísle 777 711 401;, - osobně na adrese: IMIT s.r.o., Radslavice 315. Pracoviště: Imit s.r.o., 751 11 Radslavice. Informace: Zdenek Prokop, +420 777 711 401.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 14 890 Kč

Asistenti učitelů Asistent pedagoga. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14890 kč, mzda max. 18900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, individuální práce se žákem podle instrukcí učitele; pomoc při adaptaci žáka - pomoc při rozvoji sociálních dovedností, při orientaci v prostoru a čase, při řešení konfliktů se spolužáky, zprostředkování komunikace mezi rodinou a školou, pomoc v komunikaci a navazování sociálních vztahů, podílí se na vytváření hygienických a pracovních návyků, zajišťuje bezpečnost žáka při akcích mimo školu a při tělesné výchově, zajišťuje dohled o přestávkách, zajišťuje relaxaci; pomoc při přípravě pomůcek a materiálů pro žáka, , Požadavky:, vzdělání podle § 20 zákona č. 563/2004 Sb.:, - vysokoškolské - získané studiem v oblasti pedagogických věd;, - vyšší odborné - v oboru zaměřeném na přípravu pedagogických asistentů nebo sociální pedagogiku, - středoškolské s maturitou - v oboru zaměřeném na přípravu pedagogických pracovníků, - střední vzdělání s výučním listem - vyučení + další studium pedagogiky nebo vyučení + absolvování akreditovaného vzdělávacího programu pro asistenty pedagoga , , Nabízíme:, stravování; příspěvky z FKSP, , Zájemci se mohou hlásit u ředitelky školy - Mgr. Miluše Juráňové:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: zslipnik@zslipnik.cz;, - telefonicky na číslech 581 773 766 nebo 733 171 806;, - osobně na adrese: Střední škola a Základní škola, Osecká č.p. 301/2, 751 31 Lipník nad Bečvou (u prodejny LIDL). Pracoviště: Střední škola a základní škola lipník nad bečvou, osecká 301, Osecká, č.p. 301, 751 31 Lipník nad Bečvou. Informace: Miluše Juráňová, +420 581 773 766.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízečka, pokojská. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 14500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup po dohodě i dříve před termínem.., , Náplň práce:, Jedná se o úklid veřejných prostor restaurace a pivnice, výpomoc v úklidu hotelových pokojů, salonků s příslušenstvím a soc. zařízení., Pracovní doba: Krátký /dlouhý týden., , Praxe na dané pozici výhodou., , Nabízíme:, Podnikové stravování, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: prace@najizni.cz;, - telefonicky (po - pá 8,00 -12,00hod.) na čísle 581 218 284 - p. Šebesta;, - osobně po, st, pá od 8,00 do 12,00 hod. v recepci Hotelu Na Jižní. Pracoviště: Jipr, s.r.o. - hotel na jižní, Jižní čtvrť III, č.p. 2657, 750 02 Přerov 2. Informace: Miroslav Šebesta, +420 581 218 284.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16.–17. června 2018

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Krajský sokolský slet v Přerově
95

Přerov hostil krajský sokolský slet. Na stadionu cvičilo přes 1700 cvičenců

V Přerově se srazili dva cyklisté, jeden z nich nadýchal

Dva zranění, škoda pět tisíc korun a 1,1 promile alkoholu v dechu, to je výsledek srážky dvou cyklistů, ke kterému došlo v pátek 15. června krátce před půl sedmé večer na ulici Kozlovské v Přerově.

Filip Novák: Turci? Fotbaloví fanatici, do centra radši nakupovat nechodím

/ROZHOVOR/ Když jsme s ním na konci roku 2016 dělali rozhovor naposledy, jen tak zmínil, že by se rád v budoucnu přesunul z dánského Midtjyllandu někam do tepla. „Mohl bych chodit po celou dobu v kraťáskách,“ vtipkoval obránce fotbalové reprezentace Filip Novák.

Zmar tisíce opilostí, Havířov v květu a Třebíč v UNESCO: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 15. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT