„Myslím si, že mi Indie strašně dala do budoucího života, když jsem si uvědomil, v čem jsem vyrůstal já a v čem vyrůstají naše děti a jaké mají možnosti," má jasno přerovský rodák.

Po indickém angažmá už i s rodinou zamířil na půl sezony do Rumunska, kde se společně s trojicí dalších Čechů pokusil zachránit v uplynulé sezoně Rapidu Bukurešť první ligu. Nepovedlo se, přesto má kariéra odchovance KMK Přerov fotbalově stále vzestupnou tendenci. V rumunské nejvyšší soutěži by rád působil i nadále.

Máte za sebou půlrok v Rapidu Bukurešť. Jaké bylo rumunské angažmá?Tomáš Josl z Jihlavy se svíjí na hřišti po kontaktu s hráčem Plzně.

Určitě jsem byl vděčný, že jsem mohl hrát ve velice prestižním klubu. Myslím si, že se vytvořil dokonalý kolektiv kluků a skvělých hráčů. Zahrál jsem si s výbornými hráči počínaje Cristianem Sapunarem nebo Danielem Niculaem. Sapunaru byl v kádru nejslavnější éry Porta, Niculae působil dlouho v Auxerre, hrál i za Monako. Byli tam i další hráči. Celkově si myslím, že jsme zanechali velice dobrý dojem.

Nakonec jste se ale udržet nedokázali. Co se stalo?

My bychom na záchranu potřebovali 41 bodů. Když se podíváte na českou ligu, tak mít 41 bodů, v klidu bychom hráli o páté místo. My jsme měli asi 37 bodů, problém nastal, když jsme tři zápasy za sebou nebodovali. Poté odvolali trenéra a přišel Cristiano Bergodi. To byl pro mě nejlepší trenér, jakého jsem v kariéře kdy zažil. Je to Ital, takže tréninky trvaly hodně dlouho, třeba i dvě a tři čtvrtě hodiny. Jinak ale musím říct, že jsme hodně trénovali taktiku, hlavně byl výborný jako člověk, klobouk dolů před ním.

S herním vytížením jste byl spokojen?

Hned v prvním kole jsme hráli se Steauou Bukurešť a vyhráli jsme 1:0. Hrál jsem od začátku svůj post, pak se vykartoval Cristian Sapunaru a trenér mě z nepochopitelných důvodů dal na pravého beka. V tom utkání jsem dostal červenou kartu. Přiznám se, že jsem na ten zápas nebyl nachystán psychicky, ten den mi onemocněla dcera, nevěděl jsem, co s ní je. Špatně jsem se soustředil, bylo to zbytečné, ale už se to nedá vrátit.

Poté už tolik šance nepřicházely? Odehrál jste, tuším, devět zápasů…

Pak ta vytíženost byla menší, ale nastupoval jsem na levém záložníkovi, odehrál jsem dobré zápasy, šlo však vidět, že jak můj plat, tak moje pozice není taková, abych pořád hrál. Výkonnostně nebyl problém, fanoušci mě měli taky rádi. Máte tam ale dva Španěly, Joana Oriola a Eduarda Oriola, to jsou kluci, kteří prošli akademií Barcelony, hrávali třeba za Villarreal a přišli z Blackpoolu z druhé anglické ligy. Tihle hráči brali možná třikrát takový plat, než jsem bral já. Výkony tomu ale úplně neodpovídaly. Zastával se mě třeba i Cristian Sapunaru, ptal se, proč nehraji, když podávám dobré výkony na tréninku i v zápasech. Asi tam byla tlačenka od majitele klubu, ale to je všechno fotbal. Celkově jsem spokojený.

Kromě výborných cizinců jste se v týmu potkal také s trojicí Čechů. Vytvořili jste nějaký český klan?

Klan ani ne. Já jsem tam měl svoji rodinu, Miloš Buchta tam měl také rodinu, Pavel Čmovs zase partnerku se psem a Marcel Gecov tam byl jediný sám. Na kafe a pokecat jsme zašli, jinak jsme spíš trávili čas s rodinou nebo partnerkou.

Krajané byli s herním vytížením spokojeni?

Kluci jinak hráli všechno. Pavel Čmovs odehrál úplně vše, Miloš Buchta neodchytal asi jeden nebo dva zápasy, Marcel odehrál taky vlastně vše. My jsme neměli stopery, Pavel hrál právě na stoperovi. Kluci ale podávali výborné výkony. Měli jsme skvělého brankáře, Miloš Buchta teď jde do Sigmy, takže to pro ni bude velká posila, takového brankáře dlouho neměla. Pavel Čmovs půjde nejspíš zpátky do indické Super League, Marcel Gecov míří někam vysoko. V Rumunsku jen potvrdil své kvality, Slavie může zaplakat.

Jaké je Rumunsko po životní stránce?

Spousta českých občanů si myslí, že je to špinavá země, ale není to pravda. Bukurešť je krásné a čisté město s velkými parky, myslím si, že to můžeme Bukurešti závidět. Lidé tam mají práci, jsou tam velké možnosti. Potřebujete ke všemu auto, vše je daleko.

Nyní vás čeká nová sezona. Jak to vypadá s vaším dalším působením?

Připravuji se individuálně, mám naordinované tréninky od kondičního trenéra. Oslovil jsem nějaké lidi, kteří mi shání angažmá. Nechci být tady v Česku. Když to srovnám s rumunskou ligou, tak je to jinde. V Rumunsku se hraje otevřený fotbal nahoru a dolů, každý chce vyhrát. Tady je to celé hodně takticky svázané. Rumunská liga má kvality a hráči jsou i dobře zaplacení.

Takže byste se dalšímu angažmá v Rumunsku nebránil?

Určitě ne. Já jsem mohl zůstat v Rapidu, dostal jsem nabídku pro druhou ligu. Já bych ale ještě nějaký rok hrál tu první ligu. Je mi třicet, rád bych taky ještě vydělal nějaké peníze, pak uvidíme, co dál. Chtěl bych se pak věnovat rodině, třeba trénovat, člověk nikdy neví.

První polovinu sezony jste strávil v Indii, jaké bylo působení v divácky atraktivní Super League?

Byl jsem tam na celou soutěž. Létáte po celé Indii, není to žádná legrace. Ty cesty jsou strašně dlouhé. To angažmá ale předčilo veškerá moje očekávání. Hrajete před padesátitisícovým davem, který řve, potkáte hráče, jako je Anelka, Del Piero, posedíte s nimi a popovídáte si, protože na hotelu jste i s druhým týmem… Já jsem k těmto hráčům vzhlížel a byl to tak trošku splněný sen.

Vy sám jste v týmu měl taky pár zajímavých jmen, že?

Já jsem si zahrál s Joanem Capdevillou, Kokem, s kluky, kteří vyhráli africký pohár Isaac Chansa, Kondwani Mtonga, jsou to všechno hráči, kteří něco zažili. Vůbec se do Indie snaží dotáhnout hvězdy. Má tam teď jít třeba stoper Lucio. Takoví fotbalisti jsou o několik levelů před námi. Vzpomínám si třeba na Elana, který teď hraje v Brazílii, jak je elegantní, to je úžasné.

A co zázemí? Jak se vám tam žilo?

My jsme se pohybovali asi mezi deseti procenty nejbohatších v Indii. O nás tam bylo postaráno luxusně. Bydleli jsme na pětihvězdičkových hotelích, měli jsme k dispozici ochranky. Byl to takový servis, o kterém se tady může zdát spoustě lidem.

Jak jste vnímal velký kontrast chudoby a luxusu?

Ten byl vidět všude. Viděl jste to dnes a denně. Třeba v Bombaji. Miliony lidí, kteří spí na chodnících. Tam se to bere už tak, že jste někdo, když už spíte na ulici v Bombaji. Je to tam na denním pořádku. Myslím si, že mi to strašně dalo do budoucího života, když jsem si uvědomil, v čem jsem vyrůstal já a v čem vyrůstají naše děti a jaké mají možnosti. Byla to zkušenost k nezaplacení.

Vy sám jste vyrůstal v Přerově, vracíte se do rodného města?

Jasně. Momentálně jsme v Přerově, pendlujeme mezi babičkami, trošku se snažíme užívat si toho maloměsta. Máme to tady rádi, uvidíme, jak to bude dál. Plány mám někde v zahraničí, ale manželka by preferovala babičky (usmívá se). Takže teď si to tady užívám.

Takže návrat do Přerova je možný?

To já nevím (směje se). Já si myslím, že tuhle otázku necháme otevřenou.

Tomáš Josl v Indii

TOMÁŠ JOSL

Narozen: 12. listopadu 1984, Přerov.

Výška: 178 centimetrů.

Preferovaná pozice: levý obránce.

Mládežnické kluby: KMK Přerov, FC Tescoma Zlín.

Profesionální kluby: FK Bystřice pod Hostýnem, SK Hranice, 1. HFK Olomouc, SK Hanácká Slavia Kroměříž (25 zápasů/5 gólů), 1. FC Tatran Prešov (65/3), Ruch Chorzów (Polsko), FC Vysočina Jihlava (34/1), NorthEast United (Indie, 6/0), FC Rapid Bukurešť (Rumunsko, 9/1).